Někdo může strávit celé léto na jednom místě, třeba u vody s prutem na ryby, jiní dají přednost turistice. Turistika, to jsou výlety, výšlapy, ale především také poznávání nejrůznějších míst, ať už u nás doma nebo v cizině.
Turistika je oblíbený letní sport a může to být i zábava, koníček, dokonce i životní styl. Kromě mnoha kilometrů v nohách a čerstvého vzduchu v plicích tak obohacujeme i své znalosti, poznáváme nové kraje, přírodu i památky.
Poznávejme různé druhy turistiky
Pod pojmem turistika si obvykle představíme pěší výlet s batohem a mapou někam do kopců, hor a skal, kde jsme vystaveni na milost a nemilost přírodním živlům a změnám počasí. Pěší turistika je klasický a všem dobře známý styl, známe také cykloturistiku, která se těší velké oblibě především u rodin s dětmi, ale také mototuristiku a tzv. skupinovou turistiku. V roce 1888 si dokonce turisté založili svoji organizaci zvanou Klub českých turistů, který má pod záštitou také označování turistických stezek po celé republice.
Turistika pro zdraví
Proč je turistika zdravá a věnují se jí lidé doslova v každém věku? Jak známo, pohyb na čerstvém vzduchu je zdravý za všech okolností a v létě je k nejrůznějším pohybovým aktivitám venku ta nejlepší příležitost. Chůze je navíc pro člověka naprosto přirozená věc, můžete ji zvládat v sobě vlastním tempu, přičemž prospějete své kondici i psychice. Procházky zkrátka svědčí a prospívají každému, a především v této době koronavirové pandemie, kdy jsme se k nim uchýlili jako k jedné z mála možností odreagování.
Co jako pěší turista rozhodně nepodcenit?
Především oblečení, vhodné boty, pitný režim a samozřejmě svůj zdravotní stav a tím dané možnosti. Pokud se pro turistiku rozhodnou například senioři poté, co dlouho sportu ani pohybu příliš neholdovali, bude rozumné to ze začátku nepřehánět, stejně jako u lidí s obezitou, cukrovkou, artrózou a podobně. Rozhodně se vyplatí investice do funkčního oblečení, které vás ochrání před vlivy náhlých změn počasí, o botách nemluvě. Nechte si poradit a zvolte boty se zpevněným kotníkem, a rozhodně takové, které nebudete mít během výletu na noze poprvé.
TIP: Nepodceňujte příjem minerálních látek. Připravte si na cestu vhodný iontový nápoj, který se postará o jejich doplnění během horkých dní.
Bosá turistika – už jste o ní slyšeli?
O tom, že chůze na boso je nadmíru zdravá a doporučuje se hlavně dětem, jste už určitě někdy slyšeli. Možná ale nevíte, že právě z chůze na boso vznikl také samostatný typ turistiky a tzv. bosá turistika se těší stále větší oblibě. I příznivci tohoto druhu turistiky mají svůj spolek a nabádají k tomu, vyzkoušet si nejprve chůzi na boso na různých typech povrchů, než vyrazíte bez bot přímo do terénu. Bosé turisty tak můžete potkat v létě, v zimě, v městském parku, v lese, na kamenité cestě v horách i na autobusové zastávce. Správnou techniku chůze je však třeba v těchto, pro nás již dnes extrémních podmínkách, natrénovat. Stezky pro bosou turistiku najdete leckde, stejně jako ty běžné, setkat se s nimi můžete třeba i v zahradách mateřských školek, kde se děti učí chodit na boso v písku, v jemných kamíncích, po větších kamenech, ale třeba taky po kouscích kůry nebo po šiškách. Chůze na boso posiluje svaly v chodidle a pomáhá předejít vzniku tzv. ploché nohy.
Zdroj: irozhlas.cz, gulu.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Letní změna režimu: Jak udržet zdravý životní styl i o prázdninách
Léto je krásným, ale i poměrně náročným obdobím. Prázdniny, nároky dětí na pozornost, horko, ve kterém se vám nechce nic dělat. Potřeba celkového zastavení, nikam nespěchání, relaxace se přímo úměrně zvyšuje....
Čtěte dál
Ochrana těla před vedrem: Nejlepší tipy, jak se ochladit i bez klimatizace

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?

Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?

Proč nás horké noci připravují o spánek a jak s nimi bojovat

Péče o oči v létě – jednoduché SOS tipy pro zdravé oči bez suchosti a zarudnutí

Co se děje s tělem při létání a jakou zátěží jsou pro nás dlouhé lety?

Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Jak se oholit, aniž by vám vyskákaly pupínky a zčervenala kůže?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
