Nic neumí zkazit spokojenost po výborném jídle tak, jako protivné pálení žáhy. Dobrá zpráva je, že mu lze poměrně snadno předejít. Trvalou změnou životního stylu. Ta začíná i končí se správně nastavenými návyky. Nejen stravovacími.
Velké změny začínají drobnými krůčky. Chcete-li tedy dát pálení žáhy sbohem, budete muset začít postupně a odškrtávat si jedno za druhým.
1. Omezte spotřebu alkoholu
Alkohol uvolňuje dolní jícnový svěrač, který normálně udržuje žaludeční kyseliny v dostatečné vzdálenosti od jícnu. Výsledkem je nežádoucí pronikání žaludečních kyselin tam, kam by se vůbec dostat neměly. Do jícnu. Někteří lidé po požití alkoholu pociťují pálení žáhy, jiní ne. I pokud patříte do druhé skupiny, rozhodně vám neuškodí, když se trochu uskromníte. Co si budeme povídat. Přemíra alkoholu ke zdravému životnímu stylu zkrátka nepatří. Nejen kvůli pálení žáhy.
2. Vyřaďte rizikové potraviny a nepřejídejte se
Některé potraviny jako je káva, čokoláda, nebo pálivá jídla se pojí s pálením žáhy. Ne vždy ale záleží na tom, co jíte, ale také jak to jíte. A zde platí známé úsloví Všeho s mírou. Pokud se tedy nebudete přejídat, není důvod, abyste se museli vzdávat oblíbených jídel. Přejídání totiž nafukuje žaludek, což zase způsobí správné zavření ezofageálního svěrače a zadělá na pálení žáhy.
3. Věnujte se mírnému cvičení
Lehká procházka nebo mírná pohybová aktivita v dostatečné časové vzdálenosti po jídle dělá divy. Pohyb rozproudí tělo, okysličí organismus a pomůže přirozenému trávení jídla. Jak se lidově říká, slehne vám.
4. Neodpočívejte v leže
Je lákavé se po jídle natáhnout. Je to ale skoro to nejhorší, co po jídle můžete udělat. Plný žaludek tlačí tráveninu a žaludeční kyseliny do jícnu, což se opět projevuje jako pálení žáhy a kyselost v puse. Počkejte alespoň dvě hodiny, než si půjdete případně lehnout.
5. Přestaňte kouřit
Stejně jako alkohol může i kouření cigaret způsobit uvolnění spodního jícnového svěrače. Mimo jiné může také kouření ztěžovat produkci slin, což nahrává pálení žáhy do karet.
6. Uvolněte se...
Meditujte. Sledujte dech. Zajděte na jógu nebo na procházku. Zkuste aromaterapii. Jde o to, abyste se uvolnili. Nebyli pořád tak stažení. Studie naznačují, že přetrvávající stres a vyčerpání mohou zvýšit riziko pálení žáhy a vznik dalších gastrointestinálních problémů. Jinak řečeno, i když jste fyzicky zcela v pořádku, psychika je pes.
7. Zhubněte
Je to podobné jako s přejedením. Jen se nejedná pouze o žaludek. Zvýšená tělesná hmotnost může vyvíjet tlak na břicho, což způsobí, že žaludeční kyseliny cestují po jícnu tam a zpátky. Redukce hmotnosti vám v případě nadváhy prospěje vždy a ve všech směrech.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál