Začátek školního roku a pomyslný konec léta neznamená velkou změnu jen pro děti, které po prázdninách vyrážejí do školy. I rodičům přináší toto období řadu nežádoucích proměn, mezi nimi na prvním místě nejspíš konec uvolněného letního režimu. Jak naskočit zpátky do sedla a to, pokud možno, příjemně?
Ačkoliv se málokterému dospělákovi poštěstí vybrat si letní volno na celé dva měsíce, jak to mají zařízené děti, přesto pořád platí, že v červenci a srpnu se nepracuje stejně jako jindy v roce: ve vzduchu visí ona uvolněnost, jež je tak typická pro jižanské národy, které si umí vychutnat klid nejen v rámci poobědní siesty, které umí nespěchat a v práci se nepředřít, či si ji spíše naplánovat tak, aby nenarušovala jejich duševní klid. Jak se jimi nechat inspirovat a nastolit uvnitř sebe klid, který přetrvá i poté, co letní bezstarostnost vystřídají podzimní povinnosti? Pomocnou ruku podá jóga. Jak se jí chytit a nepustit ji?
1. Nebojujme se životem
V jógové tradici existují morální zásady známé jako jama a nijama. Podle poslední nijamy (Íšvara Pranidhnána) působí všude, tedy ve společnosti, v přírodě, v kosmu i nitru člověka, vyšší životní principy, které bychom si měli uvědomit a přijímat je s respektem a pokorou. Takový životní přístup nás osvobodí od rozčarování z věcí, které nejdou tak, jak si představujeme a my to nedokážeme nijak ovlivnit.
Například žehráním na počasí, na konec léta, Vánoc, čehokoliv hezkého podle jógy zbytečně plýtváme cennou životní energií, jíž má každý na tomto světě vyměřenou. Když se přestaneme rozčilovat nad tím, že věci nejsou, jak jsme si vysnili, když přijmeme, že některé záležitosti zkrátka není v naší moci ovlivnit, když zkrátka necháme život plynout a nebudeme se za každou cenu snažit plavat proti proudu, ohromně se nám uleví. Věřme, že vše je v daný čas právě tak, jak to být má.
2. Pěstujme disciplínu
Jednou z nejfunkčnějších metod nevyžadujících nutnost medikace je při léčbě psychického rozčarování nastavení režimu. Je známo, že jedincům trpícím jakoukoliv duševní bolestí odborníci doporučují dodržovat během dne jednoduché zásady, které vytvoří plán, jímž se budou moci den za dnem řídit, než si na něj zvyknou a vrátí se s jeho pomocí do normálního života. Nastavení režimu pomáhá i psychicky zdravým lidem, kteří jsou rozčarovaní z momentální situace, ať už je jakákoliv. Příkladem může být právě přechod léta na podzim.
Abychom si zpříjemnili sychravá rána, kdy musíme z postele vstát dříve, než bychom doopravdy chtěli, rozložme si do každého dne pár rituálů, na které se budeme těšit, které nás donutí zastavit se a užít si přítomného okamžiku. Zkusme ráno vstát o chvilku dříve a protáhněme se na podložce pár pozdravy slunci nebo jen poležme v posteli a sledujme dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Nevynechme tyto aktivity ani když se nám bude chtít budík zaklapnout a ještě chvíli spát. Postupně si zvykneme, začneme se těšit a zároveň budeme díky pěstování disciplíny sami sebe zocelovat a připravovat se na nové a nečekané situace.
3. Nespěchejme
Je jasné, že se na nové období chceme adaptovat co nejrychleji, abychom měli co nejdříve po starostech a mohli fungovat jako dřív. Jenže někdy, když moc tlačíme na pilu, je efekt právě opačný – když na sebe spěcháme a nejsme připravení, klesá motivace, produktivita a nastupuje frustrace a nechuť. Předejděme takovým stavům a vplujme do podzimu postupně, nevalme na sebe všechno najednou, sledujme v jednotlivých okamžicích dech a dráhu, kterou v těle vykonává, pozorujme, jak se cítíme a nedělejme nic, do čeho se nám nechce – ve smyslu nepřekračování vlastních hodnot a přesvědčení. Buďme na sebe hodní, respektujme a tolerujme se a postupujme dál vlastním tempem, takovým, které nás nestresuje.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?

Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano

Víno, mošt, burčák nebo ocet – jaký požitek nám přinášejí nápoje z hroznů?

Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
