Asi pro žádnou ženu nebude velkým překvapením informace, že pro zvýšení šance na početí je důležitá správná a zdravá strava. Které potraviny mohou výrazně pomoci na cestě za otěhotněním? A jak můžeme (nejen) stravou zlepšit plodnost?
Vsaďte na přirozené potraviny
Plánujete-li početí, je zdravá strava pro oba budoucí rodiče naprosto zásadní, a to jak pro zdraví jejich, tak pro zdraví budoucího dítěte. Stravování by mělo být založeno především na přirozených potravinách, nejlépe organických s maximálně možným omezením (či vyloučením) polotovarů a dalších průmyslově zpracovaných potravin. Co je potřeba hlídat, jsou zejména živočišné potraviny – v těchto případech hraje kvalita opravdu velkou roli. Vedle toho by budoucí rodiče také měli přijímat jídlo co nejvíce čerstvé. A jaké další zásady byste měli dodržovat, pokud chcete podpořit svou plodnost?
Základem jsou rostlinné bílkoviny a zdravé tuky
Ve svém jídelníčku upřednostňujte zdroje sacharidů s nízkým glykemickým indexem, abyste se vyhnuli výkyvům krevního cukru. Dále je důležité zajistit tělu dostatek mononenasycených mastných kyselin, které můžete doplnit například olivovým nebo avokádovým olejem. Vhodná je také pravidelná konzumace listové zeleniny, aby tělo mělo dostatek kyseliny listové (vitamín B9). Ta je esenciálním vitamínem hlavně v počátku těhotenství. A co se týká bílkovin, je v tomto období lepší volit častěji rostlinné zdroji oproti živočišných. To mohou být například různé druhy luštěnin nebo ořechů. Díky zdravé a kvalitní stravě si také lépe udržíte ideální hmotnost, resp. BMI, což je před početím neméně důležité.
Čemu se vyhýbat?
V první řadě co nejvíce omezte jednoduché cukry. Opakovaně vysoké hladiny krevního cukru totiž mohou narušovat působení některých hormonů (např. estrogenů) a bránit tak ovulaci. Nekvalitní sladkosti a čokolády tak raději vyměňte za ovoce nebo celozrnné sušenky.
Aby byl váš organismus dobře připravený na početí, je dobré ze stravy vyloučit transmastné kyseliny, které jsou obsažené zejména v průmyslově zpracovaných potravinách – najdete je v nekvalitním pečivu, balených potravinách i ve fast foodech. Pokud si chcete být jisti, čtěte pečlivě složení balených potravin. Tyto látky bývají schované pod názvem „ztužený tuk“ nebo „hydrogenovaný rostlinný olej“. Obvykle jde také naoko o zdravé potraviny, které se na obalu pyšní nulovým množstvím živočišných tuků, ale už se nepochlubí, že o to více škodlivě zpracovaných rostlinných tuků je součástí obsahu.
Pokud máte rádi sóju a výrobky z ní, pak byste v této době měli produkty spíše omezovat nebo nejlépe vynechávat. Zejména pokud jde o nefermentovanou sóju, která nemá označení „bez GMO“. Sója totiž obsahuje fytoestrogeny, které mohou ovlivňovat hormonální rovnováhu. Při snaze o navýšení plodnosti to tedy není ideální potravina.
Při potížích s otěhotněním bez zjevné příčiny je leckdy také vhodné na několik týdnů vysadit lepek. Studie již dříve ukázaly vyšší výskyt neplodnosti u osob s alergií na lepek. Mnohdy o ní lidé léta ani nevědí a tento problém tak může později stát za neschopností počít. Neléčená alergie totiž může mimo jiné negativně ovlivnit případné otěhotnění, zvýšit riziko potratu či předčasného porodu. U mužů pak může dojít ke snížení počtu spermií i jejich funkčnosti. Dobrou zprávou ale je, že dočasná bezlepková dieta se současným doplněním všech potřebných živin dokáže výrazně zvýšit šanci na otěhotnění. Máte-li podezření, vynechte lepkové obiloviny, jako je žito, ječmen, pšenice a oves, a nahraďte je quinoou, jáhly, pohankou, rýží, kukuřicí či amarantem.
Stres může za všechno
Bohužel v dnešní době je stres příčinou mnoha zdravotních obtíží. A neplodnost patří mezi ně. Stále vzrůstající je i počet studií, které souvislost mezi stresem a neplodností dokazují. Prokázáno je, že stres narušuje u žen komunikaci hormonů mezi mozkem a pohlavními žlázami, a tím zasahuje do ovulačního cyklu. Vlivem stresu dochází u žen ke stažení vejcovodů a dělohy, což působí na usazení vajíčka. Jak asi každý ví, stres také narušuje přirozený kvalitní spánek, což následně negativně působí i na denní hormonální cyklus. Ano, stres tedy může být odpovědný za neplodnost a dlouhodobá marná snaha o otěhotnění bohužel vede jen k dalšímu stresu. Partneři se tak dostanou do bludného kruhu, situace se tím ještě zhoršuje a naruší to také samotný vztah. Jedině snížení stresu, pravidelná relaxace a odpočinek může ovulační cyklus vrátit opět do pořádku.
Nezapomínejte na doplňky stravy
Ať už vás trápí potíže s početím, nebo jen chcete podpořit plodnost, dbejte na kvalitní stravu složenou především z rostlinných bílkovin (luštěniny, obiloviny, ořechy), kvalitních živočišných (bio maso, vejce a kvalitní mléčné výrobky), dopřejte si také lesní plody, tučné ryby, avokádo, sladké brambory a hodně zeleniny (zejména té listové). Pokud je pro vás obtížné doplnit všechny potřebné živiny, zajistěte je kvalitními suplementy – vhodný je vápník, B komplex, omega-3, ale také železo nebo hořčík.
Ideální je samozřejmě dlouhodobě dobře jíst, hýbat se, nestresovat se a odpočívat. To platí pořád, nejen v době, kdy se snažíte o miminko. Zdravé tělo, které má dostatek živin, pohybu a čerstvého vzduchu, je totiž pro plodnost tím nejlepším předpokladem.
Zdroj: celostnimedicina.cz, margit.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Pečivo a zdravý životní styl: jde to dohromady?
Pro někoho představuje pečivo součást každodenního jídelníčku, zatímco někteří ho považují za nepřítele dobré postavy a vyhýbají se mu, jak jen mohou. Který z těchto přístupů je správný? Jak se orientovat...
Čtěte dál