Pro někoho představuje pečivo součást každodenního jídelníčku, zatímco někteří ho považují za nepřítele dobré postavy a vyhýbají se mu, jak jen mohou. Který z těchto přístupů je správný? Jak se orientovat v různých typech pečiva a na co si dávat pozor?
Pečivo představuje součást jídelníčku, kterou můžete s klidem vynechat. To ale bohužel automaticky neznamená, že zhubnete. To, jestli budete ubírat, nebo nabývat na váze nesouvisí s nějakou konkrétní potravinou. Hlavní roli hraje její kalorická hodnota a také především její množství. Zdravá výživa a pečivo se nemusí vylučovat. Existují různé druhy pečiva, které můžete začlenit do svého jídelníčku a zároveň se cítit zdravě a spokojeně. Pokud si budete dávat pozor na obsah bílé mouky, množství tuku, vlákniny a dalších zdravých složek, tak si můžete na pečivu pochutnat bez výčitek.
Jaké pečivo zvolit a proč?
Současná nabídka v obchodech je opravdu velmi široká, což nám bohužel výběr neulehčuje. Je všeobecně známo, že bychom měli dávat přednost pečivu celozrnnému před tím z bílé mouky. Pro výrobu bílé mouky se používá pouze vnitřní část zrna, která je plná sacharidů a škrobů, bez dalších zdraví prospěšných látek. Jde víceméně o prázdné kalorie. Celozrnné pečivo se naopak vyrábí z celých zrn, které kromě zmíněných sacharidů obsahují také vlákninu, vitamíny a minerály. Z tohoto důvodu jsou výživnější, ale zároveň také zdravější volbou.
Jaké jsou druhy pečiva?
Názvy různých druhů pečiva občas dovedou zamotat hlavu. Rozdílům mezi jednotlivými typy je však dobré věnovat pozornost.
- Celozrnné pečivo: má vždy tmavou barvu a obsahuje více než 80 % celozrnné mouky. Je bohaté na vlákninu a další živiny. Pozor na trik některých výrobců, kteří i obarvují pečivo, ačkoliv není svým složením celozrnné. Vždy se tedy řiďte složením daného výrobku, kdy na prvním místě musí být uvedena celozrnná mouka.
- Cereální pečivo: Možná si řeknete že cereálie zní zdravě. Bohužel tomu tak automaticky není. Slovo cereální znamená, že daný výrobek je vyroben z obilovin (cereálií). Nerozlišuje se, jestli jde o bílou mouku, nebo celá zrna. Takže sem patří rohlík, nebo např. kaiserka. Navíc názvy celozrnné, vícezrnné a cereální není příliš složité zaměnit.
- Vícezrnné pečivo: název odkazuje na to, že toto pečivo musí obsahovat minimálně 5 % mouky vyrobené z jiných obilovin, než je pšenice nebo žito. Vícezrnné tedy nerovná se automaticky celozrnné.
- Žitné pečivo: musí obsahovat minimálně 90 % žitné mouky. Představuje vhodnou alternativu celozrnného pečiva. Obsahuje více vitamínů a minerálů na úkor vlákniny, což není úplně na škodu.
- Žitno-pšeničné pečivo: obsahuje minimálně 50 % žitné a 10 % pšeničné mouky.
- Pšenično-žitné pečivo: obsah minimálně 50 % pšeničné a 10 % žitné mouky.
Krátké shrnutí ještě, než se vrhnete na nakupování:
Nejvhodnějším druhem pečiva z hlediska živin je pečivo celozrnné a žitné. Ve složení by měla být celozrnná a žitná mouka vždy na prvním místě. Čím méně je v názvu dalších složek, tím lépe. Nenechte se napálit barvou. Ačkoliv celozrnné a žitné pečivo je vždy tmavší, tak se výrobci uchylují k obarvování pečiva např. z bílé mouky. Znovu tedy platí: čtěte složení. V každém případě se však pečivu nemusíte vyhýbat a mělo by tvořit součást pestrého a vyváženého jídelníčku. A pokud máte zrovna teď chuť na rohlík…tak si ho klidně dejte. Nic se vám nestane. Tak dobrou chuť!
Zdroje: BLOG stobklub.cz, jimejinak.cz, BLOG nutrim.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Domácí kvasový chléb: pečení doma je stále oblíbenější. Složení cena jasně vedou
Nechutná vám kupovaný chléb? Nelíbí se vám jeho konzistence či vzhled a máte pochybnosti o jeho složení? Milujete chuť a vůni čerstvého, kvalitního chleba z rodinné pekárny, ale odrazuje vás cena? Možná...
Čtěte dál