Vyrobte si základní čistící prostředky doma – jednoduše a bez chemie

Vyrobte si základní čistící prostředky doma – jednoduše a bez chemie
zdroj: Adobe Stock

Součástí každé domácnosti je pravidelný úklid. Pokud chcete, aby byl váš domov nejen čistý, ale zároveň také ekologický a zdravý, vyzkoušejte některé tipy na výrobu vlastních čisticích prostředků. Není to vůbec složité a přitom stále splní svůj účel. Jednoduše, levně a bez zbytečných chemikálií.

Univerzální čistící přípravek
Pro každodenní úklid použijte přírodní čistící prostředek. Na jeho výrobu budete potřebovat jen pár surovin, které určitě máte doma:

  • ½ šálku octa
  • 2 šálky horké vody
  • 1 lžička jedlé sody

Všechny suroviny jednoduše smíchejte a nalijte do rozprašovače. Prostředek nastříkejte na povrch, nechte pár minut působit a potom setřete hadříkem.

TIP
Pokud vám chybí tradiční citrusová vůně čistících prostředků, použijte libovolný esenciální olej. Stačí přidat pár kapek a váš dům bude nejen dokonale čistý, ale zároveň příjemně provoněný. Ke všem uváděným postupům přidejte asi 10 kapek.

Účinný prostředek na okna
Aby se vaše okna a zrcadla leskla a vy se přitom příliš nenadřeli, zkuste použít ocet. Pokud jste až doposud používali chemické přípravky, nejprve sklo odmastěte horkou vodou s trochou přírodního mýdla.
Na čistič oken smíchejte:

  • 2 šálky studené vody
  • 2 lžíce octa

Do rozprašovače nalijte vodu s octem, popřípadě esenciálním olejem a protřepejte. Směs nastříkejte na plochu a jednoduše setřete hadříkem. Není potřeba žádné leštění. Pozor, s olejem tentokrát šetřete, je mastný a mohl by způsobit nežádoucí šmouhy.

Prací prášek na bílé i barevné prádlo
Pokud chcete mít ekologickou domácnost nebo dokonce trpíte ekzémy, vyrobte si prací prášek, který využijete na jakékoliv prádlo.
Smíchejte:

  • 5 kg prací sody
  • 1 kg mýdlových vloček

Při výběru mýdlových vloček dejte přednost přírodní variantě. Osvědčilo se nám marseillské mýdlo, které můžete zakoupit už nastrouhané. Obě suroviny jen smícháte dohromady. Prací prášek skladujte v jakékoliv dóze. Používejte takové množství, na které jste zvyklí. Na bílé prádlo přidejte tzv. perkarbonát sodný. Jedná se o přírodní bělidlo, které nasypete přímo do bubnu pračky. Postačí zhruba dvě polévkové lžíce. Pokud perete na teplotu nižší než 60 °C, přidejte tetraacetylethylendiamin (TAED), který funguje jako aktivátor bělidla.

TIP
Vyrobte si doma aviváž. Postačí vám ocet a jakýkoliv esenciální olej. Nejen, že vám osvěží prádlo, ale zároveň také vyčistí pračku.

Přípravek proti plísním
Tento prostředek používejte na místa, která běžně přicházejí do kontaktu s vodou. Využijete ho například na kachličky v koupelně nebo v kuchyni.
Smíchejte:

  • 2 šálky octa
  • čajovou lžičku tea tree olejíčku
  • 10 kapek esenciálního oleje

V tomto případě se nebojte použít více éterického oleje, který má přirozené dezinfekční účinky. Jako prevence proti plísním se osvědčil zejména tea tree olejíček. Všechny suroviny smíchejte a nalijte do rozprašovače. Po aplikaci nechte působit alespoň 10 minut a následně místo otřete hadříkem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!