Acerola pocházející z tropických oblastí západní Indie, Barbadosu, jižního Mexika a Karibiku. Je nápadně podobná třešni, avšak není s ní nijak příbuzná. Co je to za ovoce, jaké benefity přináší a jak nám může její konzumace prospět?
Bobulkám podobným třešním se daří v tropických oblastech jako je Indie, Mexiko nebo Karibik a už od nepaměti jsou pro své mimořádné vlastnosti užívány v tamní tradiční lidové medicíně. Acerola je známá především vysokým obsahem vitaminu C a je využívána pro úlevu od onemocnění jater, kašle i nachlazení, zrovna tak ale zabírá jako prevence a to i ve formě doplňků stravy. Pro představu – 1 g pomeranče obsahuje 0,4 mg vitamínu C, zatímco 1 g aceroly 180 mg vitamínu C.
S čím vím acerola pomůže
Díky vitaminu C acerola posiluje imunitu, protože se jedná o významný antioxidant zabraňující škodlivým volným radikálům v tom, aby poškozovaly buňky. To ale není všechno, co tropická třešeň dokáže, díky dalším antioxidantům a cenným mikroživinám jako jsou vápník, železo, niacin, fosfor, riboflavin nebo thiamin nachází využití jako prostředek pro podporu pružnosti pokožky i pro úlevu od zažívacích obtíží. Bývá také součástí produktů pro ústní hygienu (antimikrobiálních ústních vod), pomáhá zlepšit náladu a částečně tak supluje působení antidepresiv.
Jak by se měla užívat
Krásně voní a sladce chutná, i když může být i trochu trpká. Můžete ji zobat jen tak, zmrazit nebo použít všude tam, kde byste jinak sáhli po třešních – tedy nejčastěji při přípravě pečených dezertů, kompotů, šťáv nebo marmelád. Pamatujte, že nejvíce prospěšná acerola je, když ji jíte čerstvou – primárně tak vám předá maximum živin, které v sobě nosí. Přesto ji však můžete přijímat i v doplňcích stravy jako jsou různé kapsle, žvýkačky, tinktury nebo práškové preparáty. Acerola ve formě prášku je poměrně populární, jedná se o dehydrovanou šťávu z aceroly, kterou lze přidávat do nápojů, smoothies, džusů a dalších podobných pochutin.
Jak mohou vypadat vedlejší účinky
Pokud se rozhodnete přijímat acerolu v podobě doplňků stravy, nikdy byste neměli překračovat dávkování doporučené výrobcem. V opačném případě může dojít k poruchám trávení jako jsou křeče v žaludku, průjem, závratě nebo mdloby, silná bolest hlavy včetně migrény, nevolnost a zvracení. Vzácně může nadužívání aceroly podnítit vznik ledvinových kamenů, symptomem může být bolest v bocích nebo dolní části zad. Vzácně se v souvislosti s acerolou zmiňuje kontaktní dermatitida.
Co si pamatovat
Tropickou třešeň acerolu můžete s rozumem využívat jako domácí preventivní prostředek různých chorob a nepříjemností. Je významným zdrojem antioxidantů, vitaminů a minerálů a jedná se tedy o zdroj cenných živin prospívajících lidskému zdraví. Pro silnou koncentraci těchto prospěšných látek byste ovšem neměli překračovat rozumnou mez a dodržovat dávku stanovenou výrobcem doplňků stravy, případně se čerstvé aceroly nepřejídat a konzumovat ji s rozmyslem. Učiníte-li tak, může vám její konzumace prospět podobně jako generacím, které ji po staletí využívají v tradiční lidové medicíně.
Zdroje: www.healthline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál