Deprese – přestože jsme si zvykli tímto slovem označovat jakoukoli negativní změnu nálady, z odborného hlediska nic takového, jako je „podzimní deprese“ neexistuje. Stejně tak pojem jarní nebo novoroční deprese mívají ke skutečné depresi naštěstí daleko. V těchto případech jde obvykle o přechodný stav, jehož typickými příznaky jsou nejčastěji ospalost, přetrvávající únava a nechuť k obvyklým aktivitám. I takovou „podzimní depresi“ však můžeme mnoha způsoby překonat.
Deprese je velmi vážný stav narušující lidskou psychiku, od kterého si bohužel jen tak lehce nepomůžeme obvyklými tipy pro zlepšení nálady, jako je například sklenka vína s kamarádkou nebo nakupování. To, co nás může přepadat v souvislosti se změnou počasí a ročního období, jsou obvykle docela obyčejné splíny, které však zahnat určitě můžeme a nemusíme proto ani navštěvovat psychologickou poradnu. Způsobů je víc a nejsou nijak složité.
Proč míváme na podzim špatnou náladu?
Jak popsáno výše, z odborného pohledu pojem „podzimní deprese“ neexistuje, přesto je častější špatná nálada v tomto období nepopiratelným faktem. Důvody ke vzniku podzimních splínů však dobře známe. Patří sem úbytek denního světla a typické chmurné počasí, změna biologických rytmů a vyšší tělesná produkce látky zvané melatonin – tzv. hormon spánku. Tak jako zvířata a sama příroda jsme zkrátka i my v tomto období nabádáni svým tělem k odpočinku, zpomalení a dostatku spánku. Na místo toho však pro nás přichází nanejvýš dravé a hektické předvánoční období, kdy je odpočinek často to poslední, na co máme čas. S nedostatkem spánku a stresem pak přichází důsledky v podobě sklonů k depresivním náladám, úzkostným stavům, problémům s pozorností a celkovému oslabení imunity.
Od splínů pomůže pohyb a aktivita
Na špatnou náladu a splíny všeho druhu bezpochyby pomáhá pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Pravidelným pohybem venku se cíleně vystavujete světlu, i když je ho v těchto dnech tak málo. Produkci výše zmíněného melatoninu ve vašem organismu však právě tímto způsobem pomůžete regulovat. K nejlepším způsobům pohybu, které vám udělají dobře a osvěží vaše tělo i mysl, jsou samozřejmě procházky do přírody. Podzimní příroda má přece tak neodolatelné kouzlo! Vyrazte proto s dětmi nebo s pejskem do lesa, do parku, zkrátka někam mezi stromy, nasbírejte si barevné listí, kaštany, ořechy, nebo šípek – pro výborný a zdravý podzimní čaj. Doma pro uvolnění a protažení ztuhlých svalů pak můžete zkusit jógu nebo pilates. Ke zlepšení nálady prý pomáhá i správné a vzpřímené držení těla.
Jídelníčkem proti podzimní depresi
Máte-li v této podzimní době sklony k úzkostem a depresivnímu naladění, či vás snad trápí dlouhodobý stres, myslete na dostatek omega-3 mastných kyselin a zařaďte do svého jídelníčku především tučné mořské ryby, vlašské ořechy, chia semínka apod. Ryby jsou také dobrým doplňkem nedostatečného slunečního svitu, protože obsahují vitamin D. Myslete také na zdraví svých střev, protože hrají velmi důležitou roli v celkové imunitě, a tu je právě na podzim nutné podpořit. Říká se, že právě ze střev pramení dobrá nálada i psychická odolnost. Pro jejich správné fungování a utužení střevní mikroflóry tak rozhodně nevynechávejte tzv. prebiotické potraviny. K těm patří například ovoce jako jsou banány, hrušky a jablka. Důležitá je také sezónní a v našich podmínkách rostoucí zelenina – cibule, červená řepa, česnek, brambory, chřest, celer, mrkev, petržel apod. Dále nezapomínejme na luštěniny, ovesné vločky a sýry, kysané mléčné výrobky, kvašené zelí a další potraviny bohaté především na vitamin C.
Zdroj: mojezdravi.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Co se děje s tělem při létání a jakou zátěží jsou pro nás dlouhé lety?
Létání k létu patří, ale ne každý je dobře snáší. Někdo létání miluje a nedělá mu sebemenší problémy, někomu naopak způsobuje úzkostné stavy a stres. Cestování letadlem má bezesporu velký vliv na fyzický...
Čtěte dál