Svíravý pocit na hrudi a sklíčenost, které jsou typické pro pocity úzkosti, přepadnou jednou za čas každého. Pokud nepřerostou do chronické formy, mohou vám v jejich zvládání pomoci účinné strategie, které si zvládnete osvojit sami.
Nemusíte trpět depresí, aby vám čas od času bylo na nic. Stres, nahromaděné negativní emoce, přepracovanost a nevyspání si dokáží vybrat svou daň a přihlásit se o slovo nepříjemně svíravými pocity úzkosti. Abyste problém zažehnali již v prvopočátku, můžete si osvojit zvyky, které vás takové okamžiky naučí zvládat a pracovat s nimi tak, aby vás nezahnali do kouta. Co může v tomto směru pomoci?
1. Vyjádřete, co cítíte
Do úzkých nás často dostává potlačování pocitů, za které se stydíme, nebo které nechceme projevit, abychom nezatížili někoho dalšího. Takové přecházení vlastních vnitřních potřeb čase vede k psychickému vyčerpání, které může přerůst až ve zhroucení. Naučte se o tom, co cítíte, hovořit, a nestyďte se za to, že jste takoví, jací jste.
2. Věnujte se umění
Každý je nějaký a právě v přijetí vlastní osobností tkví klíč k harmonickému vnitřnímu uspořádání. Pomoci může povídání s blízkou osobou, jóga nebo meditace, také umění, které dá možnost vyjádřit, co cítíte, beze slov, což je důvod, proč mnohdy funguje jako velmi účinná terapie. Zkuste namalovat obrázek, něco vybarvit, zazpívat si nebo vymyslet choreografii tance na oblíbenou hudbu, můžete se pokusit sepsat báseň nebo povídku, v nichž metaforicky popíšete, co vás tíží.
3. Pište si deník
Nemusíte být spisovatel nebo umělec, abyste mohli napsat, co se vám přihodilo. Každý večer si udělejte čas na to, abyste na papír shrnuli, co vás toho dne potkalo. Nesoustřeďte se přitom jen na negace, zvědomte si i radostné zážitky, zkrátka ze sebe dostaňte, co se dere ven. Což se může týkat i kreativních nápadů, podnětů, inspirací. Je to váš deník, váš život, máte svobodu napsat tam, co uznáte za vhodné. Využijte toho a radujte se z té skutečnosti!
4. Pravidelně se hýbejte
Při pohybu dochází k vyplavování hormonů štěstí, endorfinů a serotoninu, což se ještě umocňuje, když se hýbete na čerstvém vzduchu na slunečním světle. Nezanedbávejte pohyb a donuťte se k němu, i když vám nebude zrovna do zpěvu. Běžte se projít, zatancujte si, vezměte plavky a vyrazte do bazénu, oprašte kolo a pořádně se projeďte, nebo nazujte tenisky a uběhněte pár kilometrů. Nezapomeňte se potom pořádně protáhnout a odměnit se dobrou svačinou nebo večeří. Uvidíte, že se vám uleví a budete-li se pohybu věnovat pravidelně, pomůže vám to dostat emoce pod kontrolu.
5. Dělejte si radost
Ať už je to milá písnička, kapitola z knížky, oblíbený film nebo jen chvilka nicnedělání, kdy si prostě sednete a budete se dívat z okna. Vneste do každého dne okamžiky radosti, které budou jen vaše, které budete dělat prostě jen proto, že chcete, aby vám bylo dobře. Dopřejte si, co máte rádi a neodsouvejte to kvůli práci nebo čemukoliv dalšímu. Když se nenaučíte o sebe starat, jak se potom chcete starat o další osoby, které milujete?
6. Spěte
Nevyspání vede k hormonální nerovnováze a skutečnosti, že nic v těle nefunguje tak, jak má. Když si mozek a celý organismus nemohou odpočinout, dochází ke ztrátám koncentrace, rozhození paměti, celkové únavě a disharmonii. To všechno v dlouhodobém horizontu nevyhnutelně vede k psychické nepohodě a úzkosti. Pokud byste něco neměli zanedbávat, pak je to spánek.
Zdroj: steptohealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Co se děje s tělem při létání a jakou zátěží jsou pro nás dlouhé lety?
Létání k létu patří, ale ne každý je dobře snáší. Někdo létání miluje a nedělá mu sebemenší problémy, někomu naopak způsobuje úzkostné stavy a stres. Cestování letadlem má bezesporu velký vliv na fyzický...
Čtěte dál