Péči o klouby si většinou spojujeme s reklamou na kloubní výživu, ve které jsou starší lidé zase spokojení a mohou se neomezeně hýbat. Nepřijde nám tedy důležité starat se o klouby dříve než před důchodovým věkem. Přiměje nás k tomu většinou až chvíle, kdy přijde bolest, a nám tak nic jiného nezbývá. O klouby se ale vyplatí starat mnohem dříve. Pokud se na péči zaměříte hned, vězte, že vám vynaložené úsilí přinese spoustu výhod, ze kterých budete těžit celý život!
Na otázku, jak se staráte o svoje klouby, asi odpovíte otázkou proč. Vždyť vám nic není, navíc jste třeba ani neprodělali žádné zranění či úraz, tak proč klouby řešit? Faktem je, že o svalech se mluví neustále. Víme, jak je posilovat, protahovat, masírovat, apod. Svaly se však upínají nejčastěji na kosti a jejich kloubní spojení. Pro jakýkoliv pohyb jsou tedy stěžejní právě dobře fungující klouby. Stejně důležité jsou také pro bezbolestný život.
Připravte tělo na jakýkoliv pohyb
Ať už se chystáte na jakoukoliv fyzickou aktivitu, vždy je důležité promyslet, jak moc náročné to bude a které partie budete nejvíce používat. Forma rozcvičení bude odlišná podle toho, zda se jen jdete proběhnout do lesa, nebo se chystáte na turnaj v tenise. Cílem rozcvičky je tělo zahřát – stačit vám k tomu bude pár cviků zaměřených na části, které budou zatíženy nejvíce. Zapracujte také na rozsahu pohybu daných partií a poté přejděte k samotné aktivitě. Rozcvička vám zabere jen pár minut, ale stojí to za to.
Pro zdravé klouby je rovněž důležité umět si zvolit vhodný sport právě pro vás. Každý totiž nemá rozsahy na všechny sporty. Když například i po důkladném protažení při zvednutí rukou nad hlavu prohýbáte záda, představuje to už nějaké riziko. Všímejte si, jak na tom právě vaše tělo je. Někdo má od malička velké rozsahy pohybů v kloubech, jiný je zase spíše stažený a nemůže s tím hnout. Ovlivňuje to i napětí svalů v oblasti kloubu. A protože za napětí svalů může centrální nervový systém, viníkem špatného rozsahu pohybu v kloubu je také stres. Proto se cíleně rozcvičujte, buďte u toho uvolnění a soustředění.
Nekřupejte a nepřehánějte to s flexibilitou
Běžně je flexibilita něco, co se nám líbí, co obdivujeme a hezky to vypadá. Naše klouby už ale tak moc nejásají. Pro zdraví a prevenci zranění je lepší pracovat spíše na mobilitě, což představuje aktivní rozsah pohybu v určitém kloubu. Sem patří například různé výdrže ve specifických jógových pozicích. Můžou to být ale i cviky v rámci silového tréninku, který provedeme v plném rozsahu. Pokud dokážete provést správně hluboký dřep, pak ho dělejte pravidelně.
A co velmi rozšířený (zlo)zvyk v podobě křupání kloubů? Takové křupnutí je způsobeno praskáním plynových bublin, které vzniknou vlivem podtlaku. Bohužel nedostanete jasnou odpověď, zda je křupání v pořádku nebo ne. Je fakt, že se nemusíte bát artrózy, pokud si jen občas „prokřupnete“ prsty. Nevýhodou křupání ale bezesporu je, že se z toho může stát až zlozvyk, který vyvolává touhu křupat o to častěji. A to už by mohl být problém. Tímto častým zlozvykem si můžete přivodit hypermobilitu čili zvýšenou volnost vazů v okolí kloubů. A jak se s tím poprat? Pravidelným cvičením a protahováním by potřeba křupat měla být méně častá, případně může úplně vymizet.
Čím nejvíce svým kloubům škodíte?
Existuje několik zlozvyků, které běžně děláte, ale bohužel jimi dost škodíte svým kloubům. V první řadě je to nesprávná strava a kouření. Dále může být na vině i nevhodný jednostranný sport, kterým zatěžujete stále stejné svaly a vyvíjíte opakovaně tlak na stejné klouby. Pravidelné hrbení u počítače k tomu ale patří také. Určitě byste neměli spát na břiše, protože tím zvyšujete tlak na páteř. A ramena, záda, krk i ruce nepřetěžujte neustálým koukáním do mobilu nebo prací na počítači. Denně byste tyto činnosti měli kompenzovat chůzí a protažením. Špatná je také nekontrolovaná zátěž, což může být například nošení batohu, tašky, dětí a případně i činek. Zátěž přidávejte postupně a váhu rovnoměrně rozložte.
Co mít na talíři pro zdravé klouby?
Základem pro zdraví kloubů je pestrý jídelníček, dostatek pohybu i odpočinku. Důležité je mít ve stravě správný poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin, který je hlavním ukazatelem zánětlivosti v těle. Pokud je v těle zánětlivé prostředí, buňky chrupavek se rychleji poškozují. Do pravidelné stravy zařaďte rovněž kolagen (najdete ho přirozeně například v kůžích, chrupavkách, apod.) a také vitamín C spolu s aminokyselinami prolinem a glycinem (jsou nutné pro tvorbu kolagenu). Najdete je zejména v živočišných bílkovinách. Pozor by si tak měli dát vegani, jejichž pojivové tkáně mohou trpět díky absenci živočišných zdrojů, a to i přesto, že veganská strava má dobrý efekt na snížení zánětu v těle.
Pokud máte stravu v pořádku, hýbete se, dostatečně spíte i odpočíváte, ale přesto máte potíže s klouby, je vhodné sáhnout i po nějakém doplňku stravy. Zvolte si suplementy se silnější dávkou MSM a glukosaminsulfátu. Rovněž je vhodné užívat denně hydrolyzovaný kolagen. Samotné doplňky stravy ale zázrak nepřinesou. Musíte se zaměřit také na kvalitu jídelníčku. Vyhněte se většímu množství cukru, nepřejídejte se, nechoďte spát najedení. Doplňujte také hořčík, vitamín D nebo omega-3 v případě, že máte těchto složek ve stravě nedostatek. Jejich suplementace má široký záběr a může pomoci mino jiné i kloubům.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy
Zimní období je zátěžovou zkouškou nejen pro imunitu, ale i pro pohybový aparát. Mrazivé teploty a zvýšená vlhkost vzduchu ovlivňují zejména klouby, které pak mohou být citlivější na zátěž a více náchylné...
Čtěte dál