O kardamomu se říká, že je králem koření. Jeho přínos pro naše zdraví je dobře znám už od nepaměti. Používá se pro lékařské účely, především pro léčbu zažívacích, ale i dýchacích potíží a zánětů. Znám je ovšem i jako účinné a vyhledávané afrodiziakum. Kardamom se řadí k orientálním druhům koření, pochází z Indie a spolu se šafránem či vanilkou se řadí k nejdražším kořením na světě.
Obliba tohoto koření stoupala s jeho rozšířením, z Indie se postupně dostal do arabských států a z nich dál do světa. Jeho vůně s příměsí citrusů a eukalyptu jej už v dobách starých Řeků a Římanů předurčila k použití v podobě oblíbeného parfému. V současnosti roste nejen v pralesních oblastech Indie, ale například také na Srí Lance nebo v Číně. My si dnes užíváme předností kardamomu mimo jiné jako vánočního koření, má nasládlou kořenitou chuť a hodí se k přípravě cukroví, ale i ryb nebo vonných likérů.
Co je kardamom?
Získává se z malých tmavých semen rostoucích v malých zelených tobolkách, podle způsobu zpracování se dělí na celý, mletý, bělený či nebělený. Kardamom se skladuje v suchu a na tmavém místě, aby se semena neotevřela a neztrácela tak vůni. Doporučuje se semena zbavená slupek tobolky až těsně před použitím podrtit, podobně jako čerstvě drcený pepř, pro zachování největšího množství vonných esencí.
Kardamom čili egyptský pepř
Kardamom se někdy může skrývat pod přezdívkou egyptský pepř, u nás patří k méně známým druhům koření, ale opravdoví gurmáni ho jistě budou dobře znát. Spolu s kurkumou je příbuzný zázvoru, v naší kuchyni se používá do sladkého pečiva, jako součást typického vánočního koření pak především do perníků. Není však předurčen jen pro použití do sladkostí a cukrovinek. V malém množství se přidáván také do uzenin, zajímavě dochutí steaky, mletá masa i pikantní omáčky. Špetka kardamomu ozvláštní vaši marinádu, marmeládu či kompot, dodá nezaměnitelnou chuť a vůni domácím vánočním likérům a vínům. Labužníci si trochou kardamomu rádi vylepší i čaj nebo kávu.
Vánoční čaj a káva s kardamomem
Pro přípravu delikatesní kávy s kardamomem budeme potřebovat: 2 dl silné černé kávy, mletá semena kardamomu cca na špičku nože, špetku skořice. Kardamom a skořici vmícháme do čerstvě připravené horké kávy a podáváme.
Vánoční čaj s kardamomem připravíme stejně snadno, potřebovat budeme: 4 dl vroucí vody, 1 lžíci medu, půl lžičky anýzu, půl lžičky mletého kardamomu a půl lžičky mleté skořice. Koření zalijeme vroucí vodou a necháme cca 10 minut přikryté stát. Poté přecedíme, podle potřeby dochutíme medem a podáváme.
Kardamomové vánoční cukroví
Špetka kardamomu dodá vašemu vánočnímu cukroví netradiční příchuť exotiky, co třeba takové ořechovo-kardamomové cukroví, lanýže s kardamomem nebo rohlíčky se špetkou kardamomu obalené v pomletých pistáciích? Že už se vám sbíhají sliny? Není divu, trocha toho orientu na svátečním stole určitě zpestří každoroční klasickou nabídku kakaových pracen, vanilkových rohlíčků, kokosek, lineckého a dalšího tradičního cukroví.
Zdroj: celostnimedicina.cz, tastejourney.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
Kurkuma, nazývaná také indický šafrán, má své místo v přírodní lékárně. Je také ideálním kořením, které navíc podporuje správnou funkci imunity. S nástupem podzimu je dobré začít vařit nejrůznější hřejivé...
Čtěte dál