Žen, veganek neustále přibývá. Pokud jste se tímto způsobem stravovala až do současnosti, pokračujte. V opačném případě ale rozhodně nezačínejte v době těhotenství. Představovalo by to pro tělo až příliš velkou změnu, která teď není na místě. Je také dobré poslouchat své tělo, co vám říká a jak se ke změnám staví. Pokud máte pochyby, požádejte svého obvodního lékaře a zajděte na odběry krve. Díky tomu včas zjistíte, zda jsou vaše stravovací návyky v pořádku, nebo vám či vašemu miminku hrozí případné riziko.
A na jaké složky stravy si během těhotenství dát zejména pozor?
Železo
Většina těhotných žen trpí v těhotenství nedostatkem železa. To se projevuje zvýšenou únavou, dušností, bolestmi hlavy, ale i stresem. Zkuste zařadit do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem železa, například červenou čočku, brokolici, špenát, avokádo, červenou řepu nebo konopná semínka. Obecně se snažte zařazovat hodně semínek a ořechů, nejlépe několikrát denně. Únava je nejčastější těhotenskou obtíží v prvním trimestru. Nezapomínejte tyto potraviny konzumovat spolu s vitamínem C, jinak se železo z rostlinných zdrojů nedokáže správně vstřebat.
Jód
Na dostatečný příjem jódu se zaměřte hlavně na začátku těhotenství. Deficit může způsobit dokonce potrat. Tělo jednoduše nebude schopné vyživovat plod. Nahraďte kuchyňskou sůl tou mořskou, v létě si dopřávejte třešně a oběd si posypte sušenou řasou nori, která jsou na jód bohatá.
Omega-3 mastné kyseliny
Mimořádně důležitý je, nejenom v první trimestru, pravidelný přísun omega-3 mastných kyselin. Jsou důležité pro správný vývoj mozku a očí. Najdete je například v chia semínkách, lněných semínkách, ve vlašských ořeších, řepkovém oleji a klíčcích.
Kyselina listová
Kyselina listová B9 spolu s vitamínem B12, na který nezapomínejte nikdy, nejen v průběhu těhotenství, se podílejí na správném vývoji nervové soustavy vašeho miminka. Krom toho jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek, reparaci buněk a tkání.
Deficit zejména kyseliny listové může vést k některým vývojovým vadám a v pozdějším stádiu těhotenství k předčasnému porodu. Pokud miminko plánujete, začněte s užíváním kyseliny listové několik měsíců předem. Vaše tělo si tak vytvoří zásoby a nebude mít problém s deficitem, i když budete trpět těhotenskou nevolností. Přirozeně se kyselina listová vyskytuje zejména v listové zelenině, například v polníčku nebo ve špenátu, ale také v celozrnných potravinách a luštěninách.
Vápník
Možná jste si někdy všimla, že řada těhotných žen trpí problémy s lámáním nehtů, vlasů a kazivostí dosud zdravých zubů. Za to může nedostatek vápníků. Miminko ho potřebuje poměrně hodně, přeci jen roste jako z vody a každý den urazí pořádný kus cesty. Je pochopitelné, že si ho bere z vašeho těla, a pokud nepočítáte s vysokou spotřebou vápníku, budete ho mít brzy nedostatek. Zařaďte do svého jídelníčku mák, sezam, brokolici, kysané zelí, tahini, kokos, melasu a různá semínka. Pro lepší vstřebávání ho konzumujte spolu s vitamínem D a K a nevynechávejte ani pohyb.
TIP
Pokud pociťujete zvýšenou únavu a další negativní projevy těhotenství, nebojte se sáhnout po vitamínech. Nezapomínejte, že i vitamíny se dá předávkovat. Vyvarujte se jim proto v případě, kdy jste si jistá, že je váš jídelníček v pořádku. To pochopitelně neplatí o vitamínu B12. Pozor si ale dejte na vitamín A.
Jak vyzrát nad těhotenskou nevolností?
Jestli se probouzíte s žaludkem jako na vodě a celý den se těšíte, až zase večer ulehnete ke spánku, patříte mezi skupinu žen, pro které je první trimestr spojovaný s celodenní těhotenskou nevolností. Doporučuji si k posteli večer připravit sklenici vody a třeba hrst oříšku, které ráno posnídáte ještě předtím, než vstanete. Uvidíte, že den bude hned mnohem příjemnější. Snažte se vyvarovat příliš těžkým jídlům a raději dejte přednost něčemu lehce stravitelnému. Třeba zeleninovému salátu s kapkou lněného oleje. Jestli vám dělají problém potraviny, které jsou bohaté na vitamíny a minerály, které jsou zmíněné výše, zkuste do každého pokrmu přidat konopný protein. Nemá prakticky žádnou chuť, ale doplní potřebnou dávku omega-3 mastných kyselin. Vodu si dochucujte zázvorem. Právě ten je totiž součástí všech doplňků, které lékaři předepisují na těhotenskou nevolnost. Pokud jeho chuť nesnesete, osvěžte se kostkou ledu. Je to jednoduché a přitom velmi účinné.
Závěrem…
Veganská strava je poměrně složitá. Pokud s ní teprve začínáte, mohou vám jednotlivé zásady dát docela zabrat. V každém případě se snažte zůstat v klidu, nestresujte se, ale dbejte na to, aby vaše miminko dostalo přesně to, co potřebuje. I kdyby to mělo být prostřednictvím suplementů. A když náhodou zhřešíte? Nikdo vám hlavu neutrhne.
Autorka je veganka, maminka dvou dětí.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál