Zpomalený metabolismus umí napáchat pořádnou neplechu. Dokonce umí znesnadnit hubnutí a zapříčinit přibírání. V nadcházejícím vánočním období je tento stav více než nežádoucí. Všude je přeci tolik lákavého jídla! My pro vás ale máme dobrou zprávu. Ještě máte měsíc času s tím něco udělat a do letošních Vánoc vplout s jiným přístupem.
Co to vůbec je ta rychlost metabolismu?
Rychlost metabolismu je ukazatelem rychlosti spalování živin z jídla za vzniku energie a následného nakládání s touto energií. I když mnoho odborníků vůbec nesouhlasí s pojmy jako je rychlý nebo pomalý metabolismus, rozdíly mezi lidmi opravdu jsou. Rychlost metabolismu závisí na několika faktorech. Někteří lidé mají tu výhodu, že rychlý metabolismus jednoduše zdědí. Muži mají například tendenci pálit více kalorií než ženy, i když nic nedělají. Děje se to díky přirozeně vyššímu zastoupení svalové tkáně, která potřebuje více energie. Po dosažení věku 40 let se u většiny z nás začíná metabolismus postupně zpomalovat. Je to dáno jednak biologickým věkem a jednak hormonálními změnami, které se přirozeně dějí. Ačkoliv nemůžete ovlivnit genetiku, pohlaví a věk, přeci jen existují způsoby, jak metabolismus zrychlit. Máme jich pro vás hned pět.
Budujte svalovou hmotu
Tělo spaluje energii neustále v rámci tzv. bazálním metabolismu. I když zrovna nic neděláte. Výše klidového metabolismu je ale mnohem větší u lidí, kteří mají více svalové hmoty. Každé kilo svalstva spálí přibližně 12 kcal denně, aby samo sebe udrželo v chodu. Každé kilo tuku naproti tomu spálí jen okolo 4 kcal denně. Možná si řeknete, že to je malý rozdíl, ale když to sečtete, může to být už třeba jeden banán. Proto je výhodné cvičit, být aktivní, v pohybu a zvyšovat poměr svalů vůči tuku. Zařaďte alespoň 3krát týdně aktivitu silového typu a zapracujte na kvalitě vašeho svalového základu. Cvičit můžete doma, bez nutnosti chodit do posilovny či fitka.
Doplňujte tekutiny
Aby tělo spalovalo energii, potřebuje vodu. Mírná dehydratace zpomaluje metabolismus. Podle jedné studie dospělí, kteří vypili osm nebo více sklenic vody denně spálili více kalorií než ti, kteří vypili jen čtyři sklenice. Chcete si zajistit dostatečnou hydrataci? Vypijte minimálně dvě sklenice vody mezi každým hlavním jídlem. Jezte také dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, které je samo o sobě přímo plné vody. V zimních měsících se počítá i polévka, v letních zase freshe.
Jezte pravidelně
Ráno se nasnídáte a k jídlu se dostanete až večer? V takovém režimu vaše tělo bude s energií šetřit, protože se naučí, že musí dlouhou dobu vydržet bez jídla. Zpomalování metabolismu vlivem nedostatku potravy vede v těle k nastavení adaptačních mechanismů, tělo se přizpůsobí, protože musí. Vaše hmotnost pak půjde při každém větším najezení nahoru, protože tělo se bude snažit přijatou energii uložit na horší časy. Pravidelná strava v rámci dne udržuje metabolismus v klidu a v ujištění, že se může točit jako kolečka v hodinách a nemusí vymýšlet, kde ušetřit. Pravidelnou stravou umožníte dostat metabolismus do pohody a ujistíte ho, že může začít ochotně pálit tukové zásoby.
Používejte koření
Některé koření obsahuje přírodní látky, které dokáží mírně zrychlit metabolismus. Přidejte při přípravě pokrmu lžíci nakrájené chilli papričky. Účinek je dočasný, ale pakliže kořeněné potraviny jíte často, přínosy mohou nabýt na významu.
Upřednostňujte bílkoviny
Při trávení bílkovin spaluje vaše tělo mnohem více kalorií než při trávení tuků a sacharidů. Trávení čisté bílkoviny potřebuje až 30 % přijaté energie. Pro představu, sacharidy nebo smíšená strava spotřebují okolo 10-15 %. Zvýšit rychlost metabolismu proto může pomoci i náhrada některých sacharidových potravin za potraviny plné proteinů. Mezi kvalitní zdroje bílkovin patří libové hovězí, krůtí, kuřecí a rybí maso, dále potom tofu , fazole, vejce, tvaroh, syrečky či sýry.
Zdravá strava není žádná věda. Jde jen o to se soustředit a přemýšlet nad tím, co do svého těla přijímáte. Protože podle toho se potom chová. Chcete nakopnout metabolismus a zajistit si, že během Vánoc nepřiberete? Není nic jednoduššího než: Cvičit, pít vodu, jíst pravidelně a přiměřeně, kořenit jídla a zařazovat dostatek bílkovin na úkor sacharidů.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál