Zdá se, že žijeme v době, kdy tabu není téměř nic, přesto to vypadá, že jaksi není slušné mluvit o ženské periodě. Vzpomeňme na dobu, kdy tenistka Petra Kvitová veřejně promluvila „o svých dnech“. Na mediální scéně tím tenkrát vzbudila nemalý rozruch. Zejména sklidila kritiku za to, že nejde o téma, které by měla oficiálně obhajovat, mluvit o něm a už vůbec tím omlouvat svůj výkon. Je to skutečně tak? A ovlivňuje menstruační cyklus fyzické výkony?
Většina žen sice nepatří na wimbledonské kurty, i tak se jich ale menstruace týká měsíc co měsíc a stejně tak to ovlivňuje jejich dennodenní život. Pravdou je, že každá žena prožívá své dny jinak. Některé ženy ani neví, že menstruaci mají, jiné by oproti tomu ideálně chtěly aspoň dva dny ležet a jen tak o samotě trpět. Nejčastěji se ale jedná v případě žen o takový „zlatý střed“. Prostě a jednoduše se necítí dobře. Může jít o křeče, podrážděnost, slabost apod. To všechno se asi příliš neslučuje s plnohodnotným výkonem ani v práci, ani při sportu. Není se ale čemu divit. Když zhruba 72 hodin ženy ztrácejí krev a mění se hladina hormonů, nemůže to vypadat jakoby nic.
Fáze aktivity a fáze útlumu
Žádný výzkum dosud jasně nepotvrdil, že by změna hormonální hladiny během menstruace přímo ovlivnila fyzický výkon. Jde tedy spíše o subjektivní pocit. Faktem ale je, že se během celého cyklu mění hladina a poměr hormonů, a ty pak určují přednosti v daném období. Hlavní roli hrají estrogeny a progesterony. Zjednodušeně jde o to, že asi od 3. dne menstruace po dobu dvou týdnů (do začátku ovulace) se jedná o období nadvlády estrogenů. Tělo je v jakémsi klidovém režimu a odráží se to na i na psychice – ženy jsou vyrovnanější, nabité energií, cítí se silné a odhodlané. Tato fáze je proto vhodná pro dynamičtější a náročnější sporty, pro různé výzvy a objevování nových aktivit. Pokud zařadíte v této době například nějaké nové cviky, bude to pro vás jednodušší. Celkově se tak nebojte věnovat se jakékoliv fyzické aktivitě.
Ovulace, která nastává přibližně 12.–14. den cyklu, s sebou přináší také zvýšenou hladinu progesteronu. Nastává období, kdy můžete cítit lehký útlum a pokles energie. Je to doba, kdy můžete být více přemýšlivé, stáhnout se více do nitra a cítit se lépe při aktivitách, jako je jóga, pilates, strečink nebo třeba tanec. V této době je to ale jen a jen na vás. Proti únavě můžete bojovat i jinak, například svižnou chůzí, lehkým během a také si naplánujte čas na relaxaci.
Zlepšete si náladu sportem během PMS
Týden před menstruací pak přichází pro ženy celkem náročné „oblíbené“ období. A tím je premenstruační syndrom. Pro mnoho žen je to synonymum pro změny nálad, podrážděnost a celkovou nespokojenost. V této době může pomoci pohyb, který dokáže náladu zlepšit. Není ale dobré pouštět se do technicky náročných sportů, to by vás mohlo naopak ještě více podráždit. Je fajn zvolit si takovou aktivitu, u které není potřeba moc přemýšlet, například běh nebo HIIT. Co je ale hlavní, je vnímat, co přesně potřebuje právě vaše tělo. Každá žena je jinak nastavena – některé podávají lepší výkony těsně před ovulací, některé až po ovulaci nebo třeba i přímo během menstruace. Může to být také dáno užíváním antikoncepce. Proto se sledujte a poznejte důkladně své tělo. Pak se i lépe rozhodnete pro vhodný sport nejen během menstruace, ale při každé fázi cyklu.
Sportovat během menstruace nebo ne?
Pohyb v době menstruace je velmi subjektivní a měl by se odvíjet vždy od toho, jak se cítíte. Pokud je menstruace silná a bolestivá, vaše tělo zřejmě volá spíše po odpočinku a zklidnění. Tak mu to dopřejte a nenuťte se k žádným extra výkonům. On se ten svět nezboří, když dva dny nepůjdete běhat nebo na svůj pravidelný trénink. Však vám to vaše tělo pozitivně vrátí v dalších fázích cyklu, protože bude odpočaté. Pokud vás to ale přesto táhne do tělocvičny, může být celkem příjemná třeba jóga, při které se můžete seznámit s pozicemi na zmírnění či uvolnění bolesti. Jóga ale není vhodná v nejsilnějších dnech menstruace. Vhodné jsou i aktivity, u kterých se spíše protáhnete. Čemu se ale určitě vyhněte, jsou činnosti, které vám příliš zvednou tepovou frekvenci a rozproudí krev. Ideální rozhodně nejsou ani aktivity s otřesy, jako jsou skoky nebo trampolíny. Myslete také na čas tréninku. Ten si zkraťte podle toho, jak vám zrovna je. Zvolte si aktivitu, u které si můžete řídit vlastní tempo a budete mít kdykoliv možnost odskočit si nebo se důkladně prodýchat.
Omezte zpevňování břišních svalů
Pokud je vaše menstruace jen lehce bolestivá, tak se nemusíte příliš omezovat. Některá fyzická aktivita může být příjemná a může přinést uvolnění. Díky pocení navíc můžete svému organismu rovněž ulevit, protože během menstruace zadržujete více vody. Čemu se ale určitě vyhněte nebo výrazně omezte, jsou cviky na posílení břišních svalů nebo cvikům, které vytvářejí přílišný tlak na pánevní dno (dřepy, náročné vzpírání,…). Místo toho zkuste raději například výpady nebo sumo dřepy. Nejvíce ale platí, že je potřeba poslouchat své tělo, do ničeho se nenutit, nepřemáhat se, nesnažit se trhnout rekordy a dát si naopak spíše klidnější dny. Na posílení a kontrolu břišního svalstva jsou přínosná i dechová cvičení.
Menstruační cyklus je přirozená věc, tak se nesnažte dělat, jako že neexistuje a netrapte své tělo v době, kdy volá po odpočinku. Při správně zvolené fyzické aktivitě se vám pak tělo může odměnit zmírněním PMS, pravidelností, menšími bolestmi při menstruaci nebo celkově hladšímu průběhu.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál