Možná, že čištění uší považujete za rutinní činnost, podobně jako čištění zubů. Stačí vzít vatovou tyčinku, párkrát do týdne vyčistit a máte vystaráno. Tak to ale bohužel není, podobným postupem si navíc můžete nepříjemně ublížit.
Skoro se zdá, jako kdyby byly vatové tyčinky pro čištění uší přímo stvořené. To je ovšem jen mylné zdání. Pravdou totiž je, že lékaři je považují za častou příčinu obtíží typu dočasné ztráty sluchu, bolesti ucha, pocitu plnosti a svědění ve zvukovodu, otoku, zápachu a dokonce i tinnitu.
Co do uší rozhodně nestrkat
Při zavedení dovnitř mají totiž tyčinky vedené vaší rukou tendence tlačit přebytečný maz směrem k bubínku a ten se potom, místo toho, aby přilnul k tyčince, přitlačí ke stěně zvukovodu, což může vést k výše zmíněným komplikacím. Podobně mohou působit i další předměty tvarem podobné tyčinkám, proto platí, že byste do uší neměli vkládat nic, co by mohlo způsobit zhutnění ušního mazu, včetně propisek (neříkejte, že jste se nikdy nepodrbali…), sponek nebo prstů.
Čím jsou vatové tyčinky nebezpečné
Vnější ucho můžete vyčistit vlhkou žínkou nebo i vatovým tamponkem či tyčinkou, vnitřní ucho je však mnohem citlivější a náchylnější k poškození, takže byste se mu měli vyhýbat, aby nedošlo k jeho ucpání. Používání vatových tyčinek uvnitř zvukovodu významně zvyšuje riziko poškození jemného bubínku, což může vést až k velmi bolestivému prasknutí.
Jak vypadají samočisticí schopnosti
Možná předpokládáte, že byste uši měli čistit pravidelně, podobně jako zuby. Zvukovod ale, na rozdíl od zubů, oplývá přirozenými čisticími vlastnostmi, v jejichž rámci se ušní maz důsledkem pohybu generovaného při žvýkání nebo vytváření určitých výrazů v obličeji transportuje směrem k vnějšímu uchu. Maz, neboli tenká vrstva lubrikovaného materiálu, uchu umožňuje odstranit veškeré nečistoty nebo částice, které se dostávají dovnitř.
Proč si dávat pozor na časté čištění
Časté čištění uší tak může způsobit více škody než užitku, protože tyto přirozené mechanismy naruší, zbaví ucho ochranné vrstvy a jeho přirozené výstelky a otevře dveře bakteriím, které se mohou dostat dovnitř a množit se. Proto by se podle lékařů měly uši čistit pouze každé dva až tři týdny. A pokud často nepoužíváte sluchátka, špunty do uší nebo naslouchátka, které podporují hromadění ušního mazu ve zvukovodu, můžete dokonce uvažovat nad tím, že si uši nepotřebujete čistit vůbec.
Jaké jsou možnosti čištění
Pokud máte pocit, že hůře slyšíte nebo vás obtěžuje nepříjemné lechtání v uších, je možné, že máte mazu nadbytek a je potřeba se ho zbavit. Teprve tehdy je na místě začít přemýšlet nad tím, jak uši vyčistit. Vedle vatových tyčinek se vyhněte také ušním svíčkám, které jsou neúčinné a navíc mohou vést k nepříjemnému a bolestivému popálení.
Mnohem lepší je spolehnout se na změkčovací roztoky a různé spreje a olejíčky, případně slanou vodu. Všechny tyto možnosti fungují v podstatě stejně – nalijete nebo nastříkáte do ucha, necháte chvíli působit (zpravidla 5-10 minut) a poté hlavu s uchem nakloníte, aby to, co má odtéci, odteklo a zbytek dočistíte papírovou utěrkou.
Postup i volbu vhodného prostředku konzultujte s lékařem nebo lékárníkem. Pokud vás trápí problémy s ušima, navštivte ORL a vyhněte se domácím experimentům.
Zdroj: health.clevelandclinic.org, peninsulahearing.com, healthline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Sluneční záření a oči – jak vypadá účinná ochrana zvenku i zevnitř?
Sluneční světlo je neodmyslitelnou součástí našeho života, po dlouhé a tmavé zimě je návrat slunce naším nejčastějším přáním, avšak měli bychom si být vědomi i jeho potenciálního negativního dopadu na...
Čtěte dál
Dnes se slaví Světový den dárců krve. Pojďte darovat!

Testosteron: jak podpořit jeho přirozenou tvorbu v mužském těle?

Sonické vs. klasické zubní kartáčky. V čem nám moderní technologie pomáhá?

Anafylaktický šok – jak se projevuje a jaká se podává první pomoc?

Syndrom suchého oka: co je jeho příčinou a jak vypadá doporučená léčba

Neudržíte pravidelnost ve cvičení? Dejte cvičení řád a časovač

Preventivní prohlídky – jak často na ně máme nárok a co zahrnují?

Jak vyzrát na nepříjemné pocení? Pomohou deodoranty, ale i přírodní prostředky

Správný postup vyndání klíštěte a co byste určitě dělat neměli

Antibakteriální gely – čtěte složení a dávejte si pozor na tyto látky

Jak zlepšit zdraví a imunitu prostřednictvím základních úprav jídelníčku
