Jak už dnes víme, klíšťata nepotřebují ke své aktivitě nijak velké oteplení, stačí už pár stupňů nad nulou. Dnes si připomeneme pár tipů na bezpečnou a přírodní prevenci proti klíšťatům, protože období jejich aktivity znovu začíná.
Kromě vyšších teplot klíšťatům vyhovuje také vlhkost vzduchu. To všechno splňují jarní měsíce, proto právě na jaře je největší riziko napadení klíštětem na sluncem zalitých a teplých místech, která nás lákají k prvním procházkám a klíšťata pak k vyhledávání hostitele.
Základní pravidla prevence
Napadení klíštětem nám rozhodně nehrozí jen v hlubokých lesích a neprobádaných houštinách, naopak, je dnes již dobře známým faktem, že klíšťata jsou všude, běžně i v městských parcích a zcela určitě i u vás doma na zahrádce. Opatrnost je proto nutná vždy a za všech okolností. Určitě však není nutné panikařit a přestat chodit do přírody a na výlety, naštěstí víme, jak se chránit a jak napadení klíštěte předcházet. Na výletech a procházkách bychom měli chodit jen po vyšlapaných cestách a zbytečně se nebrodit vysokou travou, pokud to není nevyhnutelně nutné. Dále chodíme do přírody vhodně oblečení, tedy dlouhé rukávy, dlouhé nohavice a vyšší, uzavřené boty. Pro lepší ochranu je určitě vhodné použít repelenty proti klíšťatům či jinému hmyzu, repelent si vezměte s sebou i do batůžku na cestu. Po příchodu by pak mělo být samozřejmostí důkladně prohlédnout celé tělo, a zkontrolovat především malé děti i čtyřnohé domácí mazlíčky.
Ocet, koření, bylinky i vitamín B
Existuje celá řada nápadů, metod a babských rad, jak od sebe klíšťata odpudit, a to nejlépe účinnou přírodní cestou. Používá se například svařený ocet, citrusové plody, hřebíček, levandule, tymián či fenykl, česneková tinktura, chilli, silně aromatické orientální kořenící směsi a podobně. Jako mimořádně účinná se jeví pravidelná konzumace vitaminu B v podobě B komplexu.
Přírodní repelenty proti klíšťatům
Hřebíček a líh:
Pokud nemáte alergii na silně vonné hřebíčkové silice, můžete zkusit tento recept. Do 100 ml lihu, který seženete v lékárně, vložte asi 20 g čerstvě nadrceného hřebíčku a nechte 2–3 týdny macerovat. Poté sceďte a můžete přímo potírat kůži, nebo přelijte do rozprašovače a nanášejte na tělo i oblečení těsně před vycházkou do přírody nebo za sportem. Ochrana před klíšťaty by měla trvat zhruba dvě hodiny.
Šalvěj, citrusy a olej:
Na tento přírodní repelent budete potřebovat zavařovací sklenici, citrusové plody dle vlastního výběru (citrony, grepy, pomeranče, limetky apod.), stačí ale klidně jen jeden druh, a nakonec velkou hrst lístků čerstvé šalvěje. Šalvěj a citrusy napěchujte do sklenice a zalijte horkým olejem, poté dobře uzavřete a nechte ve tmě a chladu zhruba dva až tři týdny. Poté sceďte a potírejte kůži dle potřeby.
Fenyklová semínka do kapsy:
Semínka fenyklu jsou dalším spolehlivým prostředkem proti klíšťatům, protože jim prostě a jednoduše nevoní. Fenyklová semínka dejte do textilního sáčku, promňete v dlaních a jednoduše dejte do kapsy, než vyrazíte ven. Sáček čas od času znovu jemně promněte v dlaních, aby vůně uvolňovaná ze semínek byla ještě intenzivnější. Poté, co vůně semínek zeslábne je vyměňte za čerstvé.
Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, klistova-encefalitida.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Půst jako vzpruha pro organismus i záležitost duchovní a ekologická
Když se řekne půst, mnozí z nás si vybaví populární přerušovaný půst, který je součástí různých diet. Má správně nastartovat tělo tak, aby si dokázalo poradit s nabranými kily. Půst ale není jen o hubnutí,...
Čtěte dál
První jarní bylinky aneb jak nabrat sílu po zimě

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Květnové bylinky pro zdraví: Co můžete aktuálně nasbírat na zahradě či ve volné přírodě?

Jarní síla medvědího česneku. Jaká jsou pravidla pro jeho sběr?

Jarní péče o pleť – co potřebuje vaše pokožka a jak jí prospěje očista a detoxikace?

Astronomické jaro vs. jaro ve vzduchu: Jak nás ovlivňují venkovní vysoké teploty?

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Sezónní alergie: Jak poznáte, že máte pylovou alergii?

Březová voda jako jarní životabudič: V čem všem její popíjení prospívá zdraví?

Divoké jarní bylinky pro podporu očisty těla

Den jarní rovnodennosti se blíží. Co přesně se děje s naší planetou?
