Rozhovor s Michaelou Bebovou: zdravý jídelníček pro děti nesmí být nuda, domácí koláč ano, lízátko raději ne

Rozhovor s Michaelou Bebovou: zdravý jídelníček pro děti nesmí být nuda, domácí koláč ano, lízátko raději ne
zdroj: Shutterstock

Těhotenství je obdobím, kdy si žena začíná uvědomovat, že už nejde jen o její zdraví, ale že svým rozhodováním přímo ovlivňuje prospívání někoho dalšího. To pokračuje i po porodu. Jak vypadá zdravý dětský jídelníček? Co do něho patří a co by v něm naopak být nemělo? Je normální, že dítě občas nechce jíst?

Každá maminka chce pro své dítě to nejlepší, s tím souvisí i výběr vhodné stravy. Ten začíná, už když je miminko v břiše a posléze, když je kojeno, protože v obou případech přijímá živiny od matky. O něco později už začíná jíst samo a na mamince je, aby mu nabídla to, co mu bude nejvíce svědčit. Co by to mělo být, na co si dávat pozor a nad čím třeba i přimhouřit oko? O tom jsme si povídali s maminkou, biochemičkou a odbornicí na výživu, Míšou Bebovou.
 

Míšo, téma dětské stravy je velmi široké a obšírné. Pojďme se zaměřit na takové obecnější poučky, v nichž se může najít každá maminka. V první řadě bych se tedy zeptala, na co se především ve stravování malých dětí, řekněme od jednoho roku, kdy už třeba nejsou kojeny, zaměřit.
Pokud bych měla vypíchnout to nejdůležitější, pak to jsou tyto 3 věci: V prvé řadě je důležité mít na mysli, že mléko, ať už kojíme, či nikoliv, je pro dítě stále velmi důležitou součástí jídelníčku. V druhé řadě je to vaření a příprava jídla ze základních a kvalitních surovin. A v třetí řadě je to velké šetření se solí a cukrem – nesladit buď vůbec, nebo jen minimálně, a solit či nabízet slané potraviny velmi střídmě.

Co by se dětském jídelníčku objevovat mělo a co ne?
Jídelníček by měl být tvořen hlavně pokrmy z reálných potravin – ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a maso. Ve vyváženém a pestrém množství. Šetřit by se mělo na polotovarech.

Pro batolata a malé děti jsou nevhodné fast foody, uzeniny – mimo kvalitní šunku, slané pochutiny, sladké nápoje a asi tak tisíce průmyslově vymyšlených sladkostí, na které dnes a denně vidíme reklamy nebo na ně narážíme v obchodech. Mluvím i o produktech schválených pro malé děti. Vše je o množství.

Nad čím se dá třeba přimhouřit oko?
Kdybych měla vybrat, nad čím je možné přimhouřit oko, tak to jsou takové ty klasické koláče, buchty, obecně sladké pečivo. Děti to mají rády. Pokud je to domácí anebo jsou to alespoň kvalitní produkty, pak to je v pořádku.

Jak by měl vypadat jeden den ideálního dětského jídelníčku a proč?
Záleží, jestli je dítěti rok a půl, 3 nebo 5 let. Postupně se jídelníček samozřejmě vyvíjí. Děti by měli jíst zhruba 4–5 x denně, do určitého věku je pro ně ještě důležité mléko – večer, v noci, ráno, dle potřeby.  Pokud bych uvedla nějaký příklad vyváženého dne:

Snídaně – ovesná kaše dle chuti případně domácí ovesný koláč, jogurt s ovocem a lupínky, k obědu například krůtí kousky s dýňovou, smetanovou omáčkou a špaldovými těstovinami nebo losos s těstovinami a špenátem, na svačinu ovoce, nějaká zdravá tyčinka, chléb s pomazánkou nebo domácí koláček, k večeři pak třeba míchaná vajíčka, chléb a zelenina dle sezónnosti, případně filet z tresky s bramborem a nějaká dušená zelenina k tomu.

Je lepší dát dítěti kus ovoce, nebo se můžeme spolehnout na ovocné kapsičky? A jak je vybírat – hledět na obsah ovoce a obsah cukru, aby byly bio, nebo myslíš, že mezi jednotlivými značkami není až tak velký rozdíl?
Já osobně si myslím, že kapsičky jsou skvělá věc, ale jen ty opravdu kvalitní, s vysokým podílem hodnotného ovoce nebo zeleniny, bez aditiv, a ne s vysokým podílem jablečného pyré, jak tomu bývá u levných kapsiček. Prostě vyšší třída, za kterou si musíme připlatit. Je asi 6–7 značek, které jsou opravdu kvalitní a které kupuji. Znamená to, že mezi značkami určitě je velký rozdíl a vždy bychom měli hledět na složení.

Ty sama synovi ovocné kapsičky dáváš?
Já osobně to mám tak, že když jsme doma, dávám synovi čerstvé ovoce a pokud jsme někde dlouho venku, na výletě, nebo v zimě na bobech, prostě někde v terénu, má ovocné kapsičky.

Co podávat dítěti ke svačinám, aby byly pestré a dodaly jim, co potřebují?
Kreativitě se meze nekladou, děti oceňují pestrost a z vlastní zkušenosti vím, že mají rády jinakost a ne stále to samé – mimo svá nejoblíbenější jídla samozřejmě. Takže radím snažit se tvořit různé zdravé variace obsahující ovoce, jogurt nebo tvaroh – například domácí tvaroháček nebo chlebík s máslem, sýrem a zeleninou. Dalším tipem může být domácí muffinek, hrstka hrozna a ovesná sušenka. Vyhýbala bych se kupovaným sladkým mléčným výrobkům. Ty jsou plné cukru a dle mého názoru opravdu nejsou vhodné.

Dá se to všechno nějak nakombinovat se stravou dospělých, tedy tak, aby se vařilo bezezbytkově a aby se najedla celá rodina?
Dá, ale hodně záleží na dítěti, jaký je strávník a jak je vybíravé, a také na dospělých, jak moc jsou ochotni se přizpůsobit. Já osobně se snažím o nějaký kompromis. Bohužel mám velmi vybíravé dítě, takže zatím opravdu nemůžeme celá rodina jíst stejně. Ještě má omezenější jídelníček. Snažím se ale třeba základ udělat stejný a pak třeba porci přizpůsobit malému i nám – jemu maso rozmačkat nebo mixovat, nám posléze dokořenit a podobně. Druhá věc je načasování, přece jen malé dítě má jiné potřeby, které se ne vždy kryjí s režimem dospělého – například, když tatínek chodí později z práce.

Babičky děti rády rozmazlují a dávají jim sladkosti. Maminky s tím nemusí souhlasit. Jak moc tenhle problém řešit?
Tohle je velký problém, se kterým se určitě potýká řada maminek nebo obecně rodičů. Doporučuji snažit se a stát si za svým, neustupovat a hledat kompromisy – to je nejlepší cesta, hledat kompromisy. Já mám to štěstí, že mám velmi uvědomělé babičky a za to jsem ráda. Obecně bych se snažila jít tou cestou, že nám nevadí, když dítě dostane domácí ovocný koláč se sladkou drobenkou, který babička upeče, ale vadí nám, když mu chce dát lízátko. Snažit se prostě omezovat ty průmyslově zpracované sladkosti.

Když už nemáme čas připravit domácí jídlo, po čem sáhnout? Třeba ke svačině. Co je menší zlo?
Pokud je rodina aktivní, ne vždy je možné vařit a připravovat denně čerstvé pokrmy. Mně osobně se osvědčilo jednak hodně myslet dopředu a jednak si třeba několik porcí jídla zamrazit do zásoby, stejně tak připravené maso, které jen mohu přidat do pánve a vytvořit plnohodnotný pokrm. Je to hodně o dítěti, jaká jídla preferuje, co mu chutná. Dětská výživa ve skleničkách je v této době kvalitní a není potřeba se jí obávat. Jen některé děti ji vyloženě nechtějí. Vybrané kvalitní značky používají kvalitní potraviny v bio kvalitě. Úskalí já sama osobně vidím spíše v množství masa na porce, které je často velmi malé, pokud mluvíme o hlavních jídlech. Přesnídávky nebo obecně ovocné pokrmy ve skleničkách jsou ale určitě vhodnou volbou, která jde zakomponovat do jídelníčku.

Co když je matka vegan. Má k veganství vést i dítě? Je to podle tebe možné/bezpečné? Je dítě z břicha zvyklé na veganskou stravu, později i z mléka, a tak mu prospěje, nebo je lepší stravovat ho normálně?
Za mě určitě ne. Dítě by mělo vyrůstat na pestré stravě, zahrnující jak mléčné výrobky, tak maso. Rozhodně by nemělo být vedeno vegansky.

Jak to celé vybalancovat a vyvážit, aby se z toho maminky nezbláznily, ale aby dítě prospívalo?
Je to občas oříšek (smích). Je důležité netlačit příliš na pilu, dítě to cítí, že je to pro vás důležité a pak to může jeho chování v otázkách stravování zhoršit. Pokud občas nemá hlad, vynechá snídani nebo si dá něco, co není zrovna hitparáda zdravé výživy, 100 % to přežije bez újmy. Není nutné být v křeči a snažit se o dokonalý jídelníček, pokud je to na úkor všeobecné pohody.

Rozhovor vedla Kateřina Hájková

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Potraviny, které přirozeně obsahují hodně bílkovin

Potraviny, které přirozeně obsahují hodně bílkovin

Aktuálním trendem ve stravě jsou bílkoviny. I ti, co zrovna nezvedají těžkou váhu třikrát týdně, leckdy mají v jídelníčku nejrůznější proteinové nápoje, tyčinky, kupují mléčné výrobky s vysokým obsahem...

Čtěte dál
Rostlinné mlsání – tipy na doma, do práce nebo na výlety

Rostlinné mlsání – tipy na doma, do práce nebo na výlety

Asi každého občas přepadne chuť na něco sladkého. Může to být jen tak odpoledne ke kávě, nebo třeba během nějaké oslavy, kde je zvykem...
Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl

Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl

V posledním díle této série se podíváme na „tradiční“ cardio, které je stále velmi populární u lidí usilujících o přeměnu postavy....
Porod za dveřmi? Zde je základní seznam, co si sbalit do porodnice

Porod za dveřmi? Zde je základní seznam, co si sbalit do porodnice

Začalo to dvěma čárkami na těhotenském testu. V danou chvíli se v hlavě honí hodně věcí, ale myšlenky na porodnici to většinou nejsou....
Jak nebýt „ledňáčkem“ a udržet si dobrou formu dlouhodobě?

Jak nebýt „ledňáčkem“ a udržet si dobrou formu dlouhodobě?

Velká část lidí si dává každoroční předsevzetí, která ve většině případů nedodrží. Není se bohužel čemu divit. Proto jsme si pro vás...
Vzorový jídelníček pro Štědrý den – pochutnejte si bez výčitek!

Vzorový jídelníček pro Štědrý den – pochutnejte si bez výčitek!

V nedávném článku nazvaném Jak si udržet formu přes Vánoce jsme se bavili o tom, jestli a za jakých okolností má cenu řešit jídelníček...
Časté chyby v dětském jídelníčku – chybí zelenina, luštěniny a vejce

Časté chyby v dětském jídelníčku – chybí zelenina, luštěniny a vejce

Děti a dospívající potřebují mnohem více živin než dospělý člověk. Je totiž potřeba pokrýt také jejich energetické potřeby k růstu...
Snídat nebo nesnídat? Jak snídání ovlivňuje hubnutí

Snídat nebo nesnídat? Jak snídání ovlivňuje hubnutí

Většina odborníků se shoduje na tom, že se bez snídaně nedá úspěšně a zdravě začít den. Faktem ovšem je, že ne všichni snídat nutně...
Fast food a zdravá strava – jde to dohromady? Ano, za určitých podmínek

Fast food a zdravá strava – jde to dohromady? Ano, za určitých podmínek

O zdravý životní styl se sice zajímáme stále více a také se více staráme o to, odkud suroviny pocházejí a zda splňují naše speciální...
V kondici i na dovolené: Jak zůstat fit i během volných dnů?

V kondici i na dovolené: Jak zůstat fit i během volných dnů?

Dovolená se nese většinou ve znamení nicnedělání, alespoň co se týká jinak pravidelného pohybu. Je pravdou, že vaše forma po pár dnech...
Mango a avokádo: Jak poznat zralost plodů a podle čeho tyto druhy ovoce vybírat?

Mango a avokádo: Jak poznat zralost plodů a podle čeho tyto druhy ovoce vybírat?

Jsou exotická, lahodná a dají se využít v množství pokrmů studené i teplé kuchyně. Mango i avokádo mají ale společného ještě něco dalšího....
Odbornice radí, jak číst etikety potravin a čeho si na nich primárně všímat

Odbornice radí, jak číst etikety potravin a čeho si na nich primárně všímat

Pořád se mluví o kvalitě potravin, ta ale nemusí být vždycky zjevná na první pohled. Významně mohou pomoci etikety, pro mnohé se ale...