Pustíte se do hubnutí, kila jdou dolů, ale pak je opět naberete i s úroky? Pokud se vaše hmotnost podobá jojo hračce, nejspíš opakujete stále stejné chyby a motáte se v začarovaném kruhu. Zkuste se řídit těmito radami a vystupte z kruhu jednou provždy. Stačí začít tím, že se vyvarujete přešlapům, kterých se dopouštějí všechny chronické dietářky.
Stále ještě věříte různým dietám
Máte stále ten názor, že bez diety kila dolů nepůjdou, a tak se pořád pídíte po takové, která by už zaručeně pomohla? Tím si paradoxně škodíte. Bohužel většina žen selže ještě dříve, než s hubnutím vůbec začne. A proč? Hubnutí mají totiž spojené s dietou. Nestačí totiž jen držet dietu a čekat, že se budou dít zázraky. Možná v první fázi půjdou kila dolů, ale jen co s dietou skončíte, rychle je opět naberete. Pamatujte, že žádná dieta se nedá držet donekonečna. Proto jim nevěřte, zaměřte se sami na sebe a nesnažte se zhubnout rychle. Nejděte jen po hubnutí, žijte zdravě.
Hlad jako váš přítel?
Přijde situace, kdy vám kručí v břiše, a místo najezení cítíte zadostiučinění, že jde hubnutí tak, jak má? Špatný přístup. Aby tělo mohlo správně fungovat, je důležité jíst pravidelně a netrápit se hladověním. Pokud tedy tělo vyšle signál, že potřebuje doplnit palivo, netrapte ho hladem.
Odpíráte si jakékoliv potěšení
Většina údajně zaručených diet je postavena na tom, že vám nakáže, co jíst můžete a co si dát naopak nesmíte. Už to je samo o sobě špatné nastavení. Zakázané potěšení vás dřív nebo později stejně zláká, vy poté s hubnutím seknete a zbyde vám jen frustrace z toho, že jste zase selhala. Zapomeňte tedy na dělení jídla na zdravé a nezdravé, na to, po kterém se hubne a po kterém se přibírá. Během hubnutí nejde o to si něco zakazovat, ale pochopit, co tělu dělá dobře a co ne. Jezte více toho zdravého a méně toho, co až tak zdravé není. S vaší hmotností se nic nestane, pokud jednou zhřešíte. Když budete ale hřešit pravidelně, pak už ta hrozba tu je. Podstatné je to, co jíte každý den, ne to, co si dáte jednou čas.
Vyhýbáte se tukům
Taková dietní klasika. Chci zhubnout, tak nebudu jíst žádné tuky. Opravdu se tuků nebojte, jen vybírejte ty správné. Lepší je snížit příjem sacharidů. Do jídelníčku pak raději zařaďte více rostlinných tuků (oleje, ořechy, semínka, avokádo) na úkor těch živočišných. Pozor si dejte jen na rostlinné ztužené tuky (jsou například v pečivu nebo ve sladkostech) a také omezte nezdravé živočišné tuky skryté v uzeninách, zmrzlinách a mléčných sladkých nápojích.
Hubnutí má jít rychle, nejlépe přes noc
Stále má ještě mnoho lidí nerealistická očekávání. Myslete na to, že zdravý úbytek hmotnosti je půl až kilo týdně, což vám dá maximálně 4 kila za měsíc. Trvalé a zdravé hubnutí není o rychlosti. Po fázi hubnutí navíc přichází fáze, kdy si postupně zvykáte na vyšší energetický příjem, ale stále se pravidelně hýbete. Pak nastává fáze udržovací, kdy dojde na stabilní příjem energie a pravidelný pohyb. V této době jste již tam, kde jste být chtěli. Ženy by ale měly pamatovat také na to, že během jednoho měsíce může hmotnost kolísat vlivem menstruačního cyklu, a to plus mínus dvě kila.
Makáte v posilovně jako o život
Máte každý den naplánovanou nějakou sportovní aktivitu? Jednou je to spinning, pak pilates, následuje jóga, o víkendu pak běžíte na kruhový trénink a v neděli plavat? Takový výdej energie mají snad jen profesionální sportovci. Nechte tělo také odpočívat, a to i během hubnutí. Sport je dobrá a důležitá součást hubnutí, ale nepřehánějte to s ním. Můžete sice zvýšit kondici a spálit kalorie, tuky ale zmizet vůbec nemusí. Je navíc velice těžké takové tempo udržet delší dobu, nebo dokonce napořád. V případě hubnutí (a nejen při něm) je zásadní pravidelnost, kterou tímto stylem nevypracujete. Zvolte si pohyb třeba třikrát týdně, a to aerobní trénink v kombinaci s anaerobním.
Spoléháte se na dietní potraviny
Máte pocit, že se po dietních potravinách netloustne a můžete jich sníst, kolik chcete? To je velice častý omyl. Jako ve všem, i zde platí všeho s mírou. Například ovoce – je zdravé, plné vitamínů, a hodí se tehdy, když vás přepadne chuť na sladké. Ale platí také, že v ovoci je hodně cukru a má vysoký glykemický index. Stejně to platí také pro tmavé pečivo, pufované výrobky nebo různé light verze potravin. Je v nich méně tuku, ale stále mnoho cukru. Myslete tedy na to, že neomezeně můžete jíst pouze zeleninu, která kromě vitamínů a minerálů obsahuje také vlákninu, má nízký glykemický index a kaloricky je na tom více než dobře.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
Spalovače tuků, stálice regálů v obchodech s doplňky stravy, často přitahují pozornost sportovců a těch, kdo chtějí snížit svou tělesnou hmotnost. Přestože nabízí potenciální výhody, je důležité lépe porozumět...
Čtěte dál