Jako přísada do různých pokrmů je renkon již od nepaměti užíván v mnoha kulturách, v té čínské je používán pro jeho údajně nevyčerpatelnou životní energii. V gastronomii má pevné místo při přípravě různých pokrmů, od polévek přes saláty a svačiny až po hlavní chody. Jaké léčebné vlastnosti nabízí a co dalšího o něm nejspíš nevíte?
Renkon neboli jedlý lotosový kořen (lotus root) je oddenek vodní rostliny, která v mnoha asijských zemích slouží jako základní surovina pro přípravu celé řady tradičních pokrmů. Nejvíce se pěstuje v Indii, Japonsku a Číně a jeho rostlina je známa díky krásným květům s mocnou symbolikou. Málo lidí u nás ale ví, že kořen lotosu se široce využívá v gastronomii a vyniká nejen benefity kulinářskými, ale i léčebnými.
Co je renkon
Jedlý lotosový kořen je oddenek vodní květiny Nelumbo nucifera, která se pěstuje zejména v Číně, Japonsku a Indonésii, kde je považována za posvátnou rostlinu plnou významné symboliky. Podle dávných civilizací posiluje a prospívá zdraví, což je také hlavní důvod, proč jeho kořen s množstvím vzduchových komor, vytvářejících jemný vnitřní vzor, odpradávna konzumují.
Co říká věda
Renkon je objektem zájmu i v současnosti, pro jeho rozsáhlé výhody a zajímavé nutriční vlastnosti se dostal do hledáčku nejednoho vědce. Je bohatý na škrob, vlákninu, bílkoviny, vitamin C a minerály (draslík, železo, fosfor, zinek), vedle nich obsahuje flavonoidy, alkaloidy a další bioaktivní látky související s pevným zdravím. Navzdory tomu má poměrně nízkou energetickou hodnotu – 100 g zasyrova dodá jen asi 46 kcal, což z něj činí skvělou součást jídelníčku. Pro zachování nutričního bohatství se jako nejvýhodnější způsob úpravy jeví příprava v páře.
Jaké zdravotní výhody přináší
Pro diuretické a stahující vlastnosti se ukazuje jako cenný pomocník v boji s nadváhou a obezitou. Skupina vědců zjistila, že při léčbě kvasinkových infekcí a plísní může být účinnější než klasické léky, dokáže totiž zabránit množení hub. Ve vysokých koncentracích obsahuje látku známou jako nuciferin, která stimuluje sekreci inzulínu a může tak významně pomáhat při léčbě diabetu. Tomu napomáhá také alfaamyláza, enzym obsažený v lotosových oddencích, který zodpovídá na rozklad škrobových molekul v potravinách na jednoduché cukry. Další látka nacházející se v renkonu, neferin, zase zabraňuje tvorbě krevních sraženin tím, že aktivuje krevní destičky. Půl šálku vařeného lotosového kořene dále dokáže u dospělého pokrýt až 10% potřebu draslíku. Tento minerál pomáhá regulovat krevní tlak a společně s vitaminem C, který renkon rovněž obsahuje, tak chrání srdce.
Jak renkon připravovat
V podstatě s ním můžete nakládat jako s kteroukoliv jinou zeleninou – tedy se dá péct, vařit, grilovat, smažit nebo jíst jen tak. Nejprve je nutné jej zbavit slupky, podobně jako brambory, jež vzhledem připomíná. Poté nakrájejte na tenké plátky a v případě, že se ho nechystáte spotřebovat hned, naložte do vody s trochou citronové šťávy či octa. Potom už s ním můžete nakládat dle potřeby. Jeho jemná chuť umožňuje absorbovat chuť koření a omáček, s nimiž je připravován. Křupavá textura mu přidává na chutnosti.
Zdroj: steptohealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál