Děti by měly chodit co nejvíce bosé, říkalo se dříve. A několik let poté volají matky na své ratolesti každou chvíli: Vezmi si ty botičky! Nyní se zase vracíme na začátek. Bosáci, tedy lidé, kteří hlásají chůzi na boso a jdou ostatním příkladem, jsou dnes vidět stále více. Otázkou však je, zda je takový přístup vhodný pro malé děti. Postupovat v tomto případě v duchu přísloví Ohýbej proutek, dokud je mladý, nebo dát na rady konzervativců a věřit, že boty představují pro dětská chodidla bezpečí?
Inovace v chůzi i běhu
Trend bosých nohou se v několika posledních letech vrací a začíná být opět v kurzu. Nasazuje brouka do hlavy rodičům, kteří zvažují, zda nohy svých dětí halit do ochrany v podobě bot, nebo zda je nechat chodit „nahé“, tedy bosé. Před několika lety přišla jedna americká značka s běžeckou obuví, která vypadá podobně jako rukavice, jen je pro chodidla. Napodobování běhu na boso prý přináší mnoho zdravotních benefitů. Podle výrobců posiluje nošení této obuvi svaly chodidel a nohou, zvyšuje pohyblivost spodní části těla a zlepšuje držení těla. Rizika bosého běhu podle vyjádření odborníků ale zahrnují nedostatek podpory nohy, což může vést ke zvýšenému napětí v dolních končetinách a ke zvýšení rizika nejrůznějších úrazů.
Studie bosou chůzi nedoporučují, ale ani nezatracují
Studie z roku 2017, která byla zveřejněna v americkém magazínu Gait & Posture, zůstává v této věci na zlaté střední cestě – výzkumníci bosý běh pro děti ani nedoporučují, ale ani nezakazují. Podle nich nošení obuvi zvyšuje reakční síly působící na půdu, které mohou představovat určitá rizika zranění. Na druhé straně i bosý a minimalistický běh zvyšuje vnitřní rotaci kotníku, která se pojí se specifickými typy poranění.
Zkoumalo se i v Jihoafrické republice. V roce 2007 zde vědci srovnávali zdraví nohou dnešního člověka s 2 000 let starou lidskou kostrou. Došli k závěru, že lidé mají zdravější nohy, než začnou pravidelně nosit boty. Vedoucí studie uvedl, že věří, že vědecké důkazy potvrzují tvrzení, že komerčně dostupná obuv není pro nohy zdravá. Všechny studie, které zmiňujeme, ale hovoří o vlivu obuvi na dospělé jedince. Ale co děti? Zastánci chození na boso obecně tvrdí, že dětská obuv mění rostoucí nohu a nutí ji, aby se přizpůsobila tvaru boty. Říká se ale, že nohy by se měly vyvíjet přirozeně. Což znamená bez omezení. Nechat tedy děti chodit na boso?
Poraďte se s pediatrem
Pokud zvažujete, že svým dětem dáte více volnosti v chození na boso, promluvte si o možných rizicích/přínosech chůze na boso přímo s pediatrem, který pomůže zvážit všechna pro a proti. I přesto, jak neodolatelně mohou malé tenisky působit, neexistují žádné vědecké důkazy potvrzující hypotézu, že děti musí nosit boty, jakmile se naučí chodit. Ve skutečnosti je spíše pravděpodobné, že chůze na boso pomáhá dítěti zlepšit rovnováhu, zvýšit sílu a naučit se dříve koordinovat pohyby. Dítě navíc rádo běhá, leze po stromech, prozkoumává, skáče. V dětských botách ale nemůže pohyb plně rozvinout. Nedostatek přímého kontaktu s povrchem, po němž dítě leze nebo běhá či chodí, může vést k potížím s orientací v prostoru.
Opatrnost za všech okolností
Co tedy říci závěrem? Chodit na boso ano, ale pomalu a postupně. A děti? Ty také nechat chodit bosé, ale zohlednit přitom prostředí, v němž se aktuálně nacházejí. I zastánci bosého chození totiž uznávají, že jsou místa, kde se vyplácí mít v záloze botičky. Ty totiž dětské nožičky uchrání od rozbitého skla, hřebíků či jiných nástrah.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál