Maso, vejce a mléčné výrobky nejsou jedinými zdroji bílkovin. Celozrnné obiloviny, luštěniny i ořechy jsou také jejich významným zdrojem. Dnešní společnost konzumuje masa a živočišných produktů až příliš. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více rostlinných zdrojů.
Proč se snažit zařazovat více rostlinné stravy?
Pro převahu rostlinné stravy až vegetariánství existuje mnoho důvodů. Vyjmenovává je třeba profesor Campbell ve velmi poučné knize Čínská studie, která pojednává o benefitech rostlinné stravy pro tělo. Název knihy je poněkud zavádějící, protože se nejedná o čínskou medicínu. Autor pouze prováděl mnohaletý výzkum na lidech v Číně, protože se příliš nestěhují a dlouhodobě se stravují stejně, převážně rostlinnou stravou. Autor zjistil, že to je také důvod jejich tuhého kořínku a neutuchajícího zdraví.
I babičky věděly, že maso je sváteční...
Nemusíte se stát hned vegetariány, ale jedná se o jakýsi zdravý selský rozum, který aplikovaly již naše babičky. Maso tehdy bylo vzácné a bylo k mání pouze párkrát do týdne. Dnes jej většinou máme na talíři denně, a to ještě několikrát. Výjimkou není kombinace na snídani šunku, k obědu steak a k večeři chleba s paštikou. Podle profesora Campbella takový přístup nesvědčí nejen přírodě, ale ani lidskému zažívání a trávení.
Bez bílkovin se tělo neobejde
Bílkoviny jsou nezbytné pro budování a udržování svalové hmoty a správnou funkci buněk celého těla. Rostlinná strava to všechno dokáže, ale jen pokud je velmi pečlivě skládána. Lidé, kteří jedí více rostlinných bílkovin, mají obvykle nižší hmotnost, nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky než ti, kteří jedí hodně masa.
Když už se rozhodnete maso omezit
Pokud jste se rozhodli, že svůj jídelníček odlehčíte od časté konzumace živočišných výrobků, měli byste mít představu o tom, jaké potraviny rostlinného původu můžete pro svůj vyšší obsah zařazovat.
Tempeh – 20 g/100 g
Tempeh se vyrábí fermentací sójových bobů. Díky tomu, že je fermentovaný, je lépe stravitelný a více prospěšný pro tělo. Vybírat můžete klasický, uzený nebo marinovaný. Výborné, ale také kaloričtější, jsou zejména poslední dva. Tempehu se pro ušlechtilou plíseň říká někdy také rostlinný hermelín, i když chutí připomíná spíše uzené maso.
Tofu natural – 14 g/100 g
Tofu je stálice mezi rostlinnými „náhražkami“ masa. Spousta příchutí, spousta možností přípravy. Lze ho jíst na studeno i použít v teplé kuchyni. Vybírejte kvalitní tofu, jehož složení nezačíná vodou a vyhýbejte se geneticky modifikované sóje.
Červená čočka – 24 g/100 g
Málo kalorií, spousta vlákniny a bílkovin. To jsou hlavní přednosti červené čočky, kterou navíc nemusíte před vlastní přípravou namáčet. Můžete z ní udělat salát, kaši nebo i hummus. Je výborná a navíc bylo prokázáno, že při pravidelné konzumaci snižuje hladinu cholesterolu i riziko srdečních onemocnění.
Arašídy nebo arašídové máslo – 25 g/100 g
Tuto luštěninu můžete použít jak na slano, tak na sladko, všude. Arašídové máslo dokonce můžete použít místo vejce do pečení. Odměnou bude svěží konzistence, lahodná chuť, vysoká sytivost i obsah bílkovin a zdravých tuků. Pozor na složení, pravé arašídové máslo by kromě arašídů mělo obsahovat maximálně jen sůl, ideálně nic navíc.
Divoká rýže – 15 g/100 g
Zrnka divoké rýže jsou bohatá na bílkoviny, chutnají lehce po oříšcích a mají příjemnou, lehce žvýkavou strukturu. Dejte jí šanci, zamíchejte ji třeba s brokolicí, zmíněným arašídovým máslem a lahůdkovým droždím.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál