Zumba zažila velký boom kolem roku 2010. Celé to zumbové šílenství trvalo několik dalších let, kdy se dlouhodobě držela na předních žebříčcích oblíbenosti. Ačkoliv se dnes u nás již neprovozuje tak masově, své pevné místo zde pořád má. Protože má tu moc dělat lidi šťastnějšími.
Tato skutečnost možná vychází ze samotné podstaty zumby, což je improvizace, volnost a svoboda. Možná už jste slyšeli historku o tom, jak zakladatel zumby, Alberto Perez přišel na svou klasickou hodinu aerobiku a zjistil, že zapomněl hudbu… A vznikla zumba. Alberto použil kazetu s oblíbenou hudbou, kterou sám poslouchal při svých tréninzích a improvizoval. Klienti byli tak spokojení, že si o takové lekce velmi brzy začali říkat sami.
Proč je zumba stále tak oblíbená?
Zumba zlepšuje fyzickou kondici
Ačkoliv se to na první pohled nemusí nutně tak jevit, zumba je v podstatě intervalový trénink a trvá plných 60 minut! Začíná zahřátím, pokračuje střídáním rychlých a pomalejších skladeb, a končí nutným zklidněním v protažení. Co to všechno znamená? Že za hodinu zumby se nejen skvěle pobavíte, ale také zpotíte a spálíte pěkných pár kalorií. Intervalový trénink stimuluje tělo stále novými způsoby a střídání intenzivních a lehčích úseků výrazně zlepšuje fyzickou kondici a zrychluje metabolismus.
Zumba dělá lidi šťastnějšími
Každý, kdo se trochu zajímá o sport, ví, že se při něm uvolňují endorfiny, známé jako hormony štěstí. Takže je jasné, že se uvolňují i při zumbě a že díky tomu potom máte i lepší náladu. To ale není jediný důvod, proč zumba vykouzlí úsměv na rtech i tomu největšímu bručounovi. Ona je totiž skutečně magická! Spojení latinskoamerických rytmů a ladných pohybů vás přenese do zcela jiného světa, kde neexistují jiné starosti, než nechat se unášet temperamentní hudbou a radostí, kterou přináší. Při lekci zumby dřete, ale ani si to neuvědomujete – protože vás to tak moc baví, že nevnímáte, jak intenzivně svaly pracují.
Zumba je komplexní
Zlepšuje fyzickou kondici a dělá lidi šťastnějšími. Zumba působí na člověka jako na celek, spojuje jeho části a nezabývá se pouze vzhledem fyzickým, ale i zušlechťováním prostoru vnitřního. Vlnivé pohyby a příjemné tóny uvolňují staženou mysl, ztuhlé svaly a ty ochablé naopak posilují. Ačkoliv na klasické lekci zumby se nesetkáte s posilováním na podložkách na zemi, svalstvo posilujete během tance, jehož kroky jsou mnohdy fyzicky velmi náročné a slouží k posílení středu těla, nohou i paží.
Zumba je jednoduchá
Intervalový trénink pracující s tělem, myslí i duší. Zumba komplexně pracuje s jedincem jako celkem tvořeným tělem i vnitřkem. Přesto všechno není vůbec složitá. Naopak – její krása spočívá v jednoduchosti. V naprosté většině případů totiž lidé tančí podle toho, jak tančí lektor. Žádné striktně dané kroky, žádné sestavy jako v aerobiku. Ačkoliv určitá pravidla v zumbě samozřejmě existují, velký prostor se ponechává právě nenucenosti, v čemž tkví její mimořádná originalita. 80 % zumbové hodiny by mělo náležet latinskoamerické hudbě a rytmům, dále se zařazují prvky orientální i africké, flamenco, zorba, moderní hudba a prvky, jako je hip hop apod.
Zumba se hodí se pro každého
V zumbě nemusíte nic dotahovat do extrému. Máte potíže s koleny? Pak volte méně intenzivní alternativy tanečních prvků. Jste obézní a bojíte se, že celou lekci nezvládnete? Tak zvolněte, vynechte pár kroků, vydýchejte se, napijte se, nebo dokonce pár písniček vynechejte. Milujete tanec, ale nemáte ho v krvi a na složité taneční kreace vás neužije? Sledujte lektora, poslouchejte hudbu a nechte se vést. A když něco spletete? Zavlňte se do rytmu, usmějte se, a hlavně si to užijte!
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál