Jsou nepříjemné, mohou být bolestivé a postihují každého bez výjimky. Za výskytem protivných tiků a nepříjemných křečí může stát celá řada různých více či méně vážných faktorů. Abyste se jim vyhnuli, je důležité vědět, čeho se vyvarovat a co dělat pro to, abyste se s nimi nemuseli potýkat. Jak na křeče a tiky?
Když se vám sval samovolně stáhne, aniž byste s tím mohli něco udělat, zpravidla se jedná o křeč. Ta je velmi nepříjemná a může i bolet, může trvat jen pár sekund nebo desítky minut. Křeče místní, tedy postihující jen jednu svalovou skupinu, nebývají nebezpečné, to se týká až křečí celkových, které zasahují více svalových skupin a mohou vést k odumírání svalových buněk.
Jaké jsou nejčastější spouštěče
K nejčastějším příčinám místních křečí patří nedostatečné krevní zásobení aktuálně pracujícího svalu nebo porucha odplavování odpadních látek vznikajících při práci svalstva – nejtypičtěji kyseliny mléčné, která vzniká při námaze svalů a zvyšuje jejich únavu. I v případě tiku, který ale na rozdíl od křeče nebolí, bývá na vině nadměrná stimulace svalu, v němž vzniká (typicky kolem oka), dále nadužívání kofeinu, alkoholu, stres a nevyspání, což jsou taktéž faktory, které mohou vést ke vzniku křečí. Za výskytem křečí celkových stává zpravidla horečka, epilepsie, mozková infekce, otrava alkoholem nebo drogami.
Další běžné příčiny místních křečí a tiků
K dalším důvodům patří nedostatek minerálů (hořčík, vápník, draslík, sodík) nebo vitaminů skupiny B (nejvíce B6), proto se jako prevence či první pomoc doporučuje jejich doplnění (při sportu s tím pomáhají speciální iontové nápoje, které dodají elektrolyty, které člověk ztrácí potem). Tik nebo křeč může ale zapříčinit i mírná dehydratace nebo velký chlad.
Jaké jsou vážnější důvody
Vedle běžných příčin za výskytem křečí a tiků mohou stát i důvody vážnější. Mohou se objevit jako vedlejší účinek užívání neurologických léků, antidepresiv a antihistaminik či medikace předepisované na odvodnění nebo snížení vysokého krevního tlaku. Na vině ale mohou být i onemocnění jako jsou neurologická (Parkinson), dále snížená funkce štítné žlázy, ischemická choroba dolních končetin nebo žilní nedostatečnost.
Jak se obtížím vyhýbat
V prevenci hraje velkou roli výživa. Jak plyne z výše naznačeného, tak stěžejní je kontrola příjmu minerálů jako jsou vápník, draslík a hořčík. Ty je ideální brát přímo z potravin (banány, avokádo, brambory, špenát, mléko, sýry, jogurty), případně ze zmiňovaných iontových nápojů či z doplňků stravy. Dále se vyplácí omezit příjem alkoholu a kofeinu, učit se pracovat se stresem, odpočívat a dostatečně spát. Nezapomínejte také hlídat pitný režim.
Jak se (ne)hýbat
Nejen nadměrná námaha, ale také nicnedělání může ke vzniku křečí a tiků přispívat. Proto se vyplácí dodržovat pravidelný pohybový režim – nic nepřehánět, ale zase se vyloženě nešetřit. Vedle chůze a aerobní aktivity i jemného posilování je stěžejní zařadit také pravidelné protahování, kterému byste měli věnovat pozornost i během pracovní doby – ideálně každých 45–60 minut vstát, projít se a alespoň trochu se protáhnout.
Zdroje: www.health.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Sportovci si mohou dovolit více solit, sodík je důležité doplňovat hlavně v horkém počasí

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
