Na internetu dnes již najdete opravdu cokoliv. Platí to i o nejrůznějších online jídelníčcích. Leckoho láká jednoduchost a rychlost získání stravovacího plánu. Jídelníčky se tváří zdravě, dietně, a hlavně jsou mnohdy i zdarma! Případně jsou podstatně levnější než například docházení k odborníkovi. Mohou být ale takové plány k něčemu dobré nebo je to hazard se zdravím?
Něž se rozhodnete pustit do takového jídelníčku, myslete na několik věcí. Jen málokterý takový web dokáže alespoň trochu kalkulovat s osobními parametry. Sliby těchto typů stránek typu že zdravě zhubnete, jsou často velmi zavádějící. Ty „lepší“ online jídelníčky umí pracovat s naším věkem, pohybovou aktivitou, výškou, hmotností nebo pohlavím. Jenže jde stále jen o automatický výpočet a odborník, který si vás vezme na starost osobně a na nějakou dobu, zjistí mnohem více informací – váš styl života, zdravotní stav, onemocnění, užívání léků apod.
Málo informací o vás a nevyváženost
Prvním problémem u těchto jídelníčku bývá jejich nevyváženost. Chybí v nich například dostatek vlákniny, je zde málo zeleniny nebo ovoce, případně hlavní jídla obsahují málo komplexních sacharidů i bílkovin. Zpozorněte, jakmile jídelníček staví na přípravcích na hubnutí (spalovače, čaje, tablety). Základem by vždy měl být správně sestavený jídelníček s dostatkem živin i dostatečným pitným režimem.
Dalším varovným signálem jsou jídelníčky, které jsou příliš obecné a nabízejí vám pouhé výpočty, jako je například BMI – dnes již naprosto nicneříkající údaj. Současně vám dané aplikace či stránky nemusí nabízet ani možnost, zda chcete zhubnout, přibrat, nebo hmotnost udržet. Mnoho jídelníčku vás také odkáže na hlídání si energetického příjmu, což pro člověka, který se ve výživě extra nevyzná, je dost kontraproduktivní služba. Musíte si ingredience či recepty ještě zapisovat třeba do kalorických tabulek, a to už nějaký online jídelníček úplně postrádá smysl.
Proč musí být stanovený přesný počet jídel na den?
Častým problémem bývá také omezení těchto jídelníčků, co se týká porcí na den. Některý vám striktně nastaví 5 jídel denně, jiný 3. U dalšího jídelníčku pak máte automaticky třeba druhé večeře, které jsou ve většině případů zbytečné. Dnes ale již není jasně dané, že při hubnutí musíte jíst pětkrát denně. Leckomu vyhovuje dát si tři jídla denně s tím, že dodrží energetický příjem. Pro mnoho lidí je to i praktické vzhledem k jejich dennímu režimu. Online jídelníček rovněž často úplně postrádá informace o pitném režimu a setkat se můžete i s tím, že některé verze plánů budou upřednostňovat ze sacharidů například jen bezlepkové druhy. Což u zdravého člověka bez alergie či celiakie je naprosto neopodstatněné. Často se setkáte také s nevhodnými chody mezi hlavními jídly. Například budete mít jako svačiny stanovené jen ovoce, což není úplně vhodné složení. Svačina by měla obsahovat i bílkovinnou složku, aby cukr v krvi tolik nekolísal a nedostali jste brzy opět hlad.
Pozor na největší pasti
A v jakém případě se dá říci, že jde téměř o tristní online verze jídelníčků? Nejčastěji se jedná o sliby viditelného zhubnutí v několika následujících dnech (je to nereálné, v horším případě půjde o drastickou dietu, aby se očekávání dalo jakž takž splnit). Rovněž jsou naprosto špatné verze, kde například zcela chybí přílohy, zelenina, nebo se vám v jeden den sejde skoro půl kila ovoce a v jiném dni vám jídelníček nabídne sotva jeden kousek. Pozor si dávejte hlavně na rady typu zajíst vlčí hlad třeba čokoládou nebo jinou sladkostí. I s tím se v takových aplikacích bohužel setkáte. Přitom místo zahnání hladu se vám může stát spíše to, že čokolády sníte ještě více. Hlavní je se do takových stavů ani nedostat. Jídelníček by tedy místo takových „rad“ měl obsahovat dostatek bílkovin, vlákniny a správné přílohy v dostatečném množství.
Sečteno podtrženo – co patří mezi vůbec největší chyby online jídelníčků? V první řadě je to neznalost klienta i jeho potřeb a také nedostatečné vzdělání mnoha autorů. Jídelníčky leckdy slibují rychlý úbytek hmotnosti, zato obsahují nevyvážený poměr živin (rovněž málo zeleniny nebo vlákniny), doporučují hubnoucí přípravky i zbytečně mnoho porcí na jeden den.
Online jídelníčky jsou zkrátka spíše zrádnou pastí pro všechny, kdo neznají ani základní pravidla zdravé výživy, nebo se případně dočkáte řady zavádějících informací a dost možná ze stravy jako takové budete akorát zmatení.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
