Dříve se člověk řídil výhradně ročními obdobími. Z té doby nám však něco zůstalo. Podle výzkumů mají různá roční období nesporný vliv na funkce mozku. Na jaře a v létě se bezesporu cítíme a chováme jinak, než na podzim a v zimě. Svůj díl na tom má především světlo, jehož je v létě dostatek a díky tomu jsme mnohem aktivnější.
Světlo a teplo nás probouzí stejně jako probouzí samotnou přírodu a všechno živé. Díky slunci máme dostatek vitamínu D, cítíme příval energie a pocity věčné únavy a apatie typické pro podzimní a zimní měsíce konečně mizí. Naše reakce na světlo však v žádném případě nejsou jen psychické, reaguje na ně naše pokožka, hormonální systém i schopnost reprodukce.
Jaro jako nový začátek
Na jaře se probouzí příroda, všechno dostává sílu a nové barvy. Tento nový začátek však znamená očistu těla a mysli také pro nás. Naše pozornost a schopnost soustředění je podle vědeckých výzkumů největší v červnu, s podzimem naopak klesá a v prosinci bývá v nejznatelnějším útlumu. Na jaře se pak přirozené procesy evoluce snaží dát vzniknout novým generacím, zvířata podléhají rituálům dvoření, namlouvání, páření a plození. Proč by to v případě člověka mělo být jinak? Jaro vnímáme jako obrození a začátek něčeho nového, včetně nových milostných příležitostí.
Léto probouzí touhy a sexuální fantazie
Láska a chtíč, to je dle odborníků jen rafinovaně namíchaný koktejl chemických procesů, který nás má přimět šířit naši genetickou informaci v zájmu evoluce. S blížícím se létem a jeho typickou večerní vůní pociťujeme nové touhy a nebráníme se představám proplouvajícím naší myslí. Těšíme se na dovolené, na zahradní party ve světle svíček, grilování s přáteli, stanování a podobně. Budeme poznávat nové lidi, snadněji narazíme i na ty, kteří nám dávno zmizeli ze života. Slunné a teplejší počasí je samo o sobě spouštěčem dobré nálady a jakéhosi nadhledu, ke kterému v době podzimních depresí nemíváme přílišné sklony. Je to doba velkého plánování a seberealizace, stejně jako doba snadnějšího uvědomění si potřeby změny.
Dlouhé dny a teplé večery – doba vášnivých románků i krátkých lásek
O letních láskách se říká, že mají jepičí život a obvykle nepřežijí konec prázdnin. Léto nás vede k velké spontánnosti, čas dovolených slibuje méně starostí a spoustu odpočinku, opálení, více sportu, pohybu a sem tam nějaký ten letmý obdivný pohled probouzí sebevědomí víc než kdy jindy. Někdo se nad tím může jen pousmát, s někým však takové změny mohou pěkně zamávat. K novým milostným příležitostem a bouřlivým vzplanutím máme najednou mnohem blíž, a když už je to tak snadné, proč tomu odolávat? Ale pozor, tyhle aférky za zvuku cikád na pozadí zapadajícího slunce pod palmami sice bývají žhavé a nezapomenutelné, mají však na svědomí nesčetně zničených vztahů a do té doby šťastných manželství.
Láska je chemie, ale trvalejší vztah chce víc
Zamilovanost je pocit, který se svou intenzitou a silou dá snadno přirovnat k tornádu. V danou chvíli člověka dočista ovládne, zatemní jeho rozum a při každém setkání s objektem touhy rozbuší jeho srdce, div nevyskočí z hrudi. Euforie, kterou v tomto počátečním období pociťujeme, je, jak zmíněno výše, důsledkem působení určitých chemických látek v našem mozku. Své o tom ví sexuologové, odborníci na partnerské vztahy a tzv. sexuální koučink. Zamilovanost trvá údajně zhruba tři měsíce až tři roky, i z nešťastného a neopětovaného zamilování se tak můžete dostávat poměrně dlouho a nesnadno. V každém případě sama zamilovanost rozhodně nestačí k úspěšnému vykročení do trvalejšího vztahu. Tady už je zapotřebí dalších faktorů, které si žádají dlouhodobější proces, jako je získání a prohloubení důvěry, pocity sounáležitosti a blízkosti k dané osobě, potřeba starat se o toho druhého a podporovat jej ve všem, co ho udělá šťastným.
Zdroj: mojezdravi.cz, jsme.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?
Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní....
Čtěte dál