Téměř každý z nás už někdy dostal žihadlo od vosy, včely nebo dokonce sršně, a ví, že ani v jednom případě nešlo o příjemnou zkušenost. Víte ale, že jed každého z těchto tvorů se značně liší, a to jak množstvím, tak chemickým složením a tím i bolestivostí, kterou způsobí?
Bodnutí od sršně jednoznačně vede, pokud jde o míru bolestivosti. Sršeň je větší a větší je i její žihadlo, navíc umí bodnout i několikrát za sebou, což umí také vosy. Zajímavé však je, že sršní bodnutí je až 50x méně jedovaté než bodnutí od včely. Jed obsahuje biogenní aminy, které můžou právě za bolestivou reakci. U včely je touto látkou histamin, u vosy a sršně histamin a serotonin.
Běžná versus alergická reakce na hmyzí bodnutí
Běžnou reakcí na bodnutí vosou, včelou či sršněm je zvýšená bolestivost v daném místě, svědění, otok a zarudnutí kůže v místě vpichu. Takovéto příznaky by měly zhruba do dvou dnů až do týdne odeznít. Pokud se tak nestane, bude nejspíš na vině určitá forma alergie. Alergická reakce přetrvává, je provázena velkým, bolestivým otokem, největším nebezpečím je otok zejména v obličeji, ale i po celém těle, může ji provázet i bolest břicha, kopřivka, průjem či závrať, ztížené dýchání, svědění, nevolnost a zvracení, bušení srdce, úzkost, v nejtěžších případech pak i bezvědomí a celkový kolaps. Celkové alergické reakce se často projeví i zcela bez nápadných změn v místě vpichu. Jsou bohužel nevypočitatelné a mohou postihnout daného člověka naprosto nečekaně. Reakci vyvolávají protilátky, které jsou namířeny proti složkám hmyzího jedu.
Jde vlastně o lehkou formu otravy, jedem obsaženým v žihadlech zmíněného hmyzu. O smrtelně nebezpečnou otravu však v případě zdravého člověka nejde, k tomu by bylo potřeba daleko větší množství žihadel i jedu. U dospělého člověka by mohlo jít zhruba o pět set včelích bodnutí, u dítěte pak asi padesát. V případě alergické reakce na hmyzí bodnutí je však důležité co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.
Co se děje bezprostředně po včelím bodnutí?
Po včelím bodnutí se doporučuje co nejrychleji, ale zároveň se vší opatrností, vyndat z rány žihadlo. To se totiž samo o sobě zabodává hlouběji do kůže a postupně uvolňuje jed. Při manipulaci s žihadlem je proto nemačkejte, obsah jedu by se vám tak do těla dostal rychleji a ve větším množství, čemuž chceme předejít. Žihadlo proto raději rychle vyškrábneme nehtem. Po bodnutí vosou nebo sršněm nemusíme takový problém řešit, jiný hmyz své žihadlo v ráně nenechává a pokud náhodou ano, neobsahuje jed, který by samovolně uvolňovalo. Krátce po bodnutí a ztrátě žihadla včela umírá.
První pomoc po hmyzím bodnutí a při podezření na projevy alergie
V prvé řadě je nutné zachovat klid, pokusit se místo vpichu okamžitě zchladit (vodou, hlínou, pomazáním alkoholem). Pokud však nic z toho nemáte na dosah, neotálejte a povězte o svém stavu komukoli v okolí. Nechte si zavolat lékařskou pomoc a snažte se vyčkat setrváním v klidu.
Balíček první pomoci pro diagnostikované alergiky na hmyzí bodnutí
Po zkušenosti s náhlou alergickou reakcí bude na místě odborné vyšetření. Pokud lékař stanoví jako diagnózu alergii na hmyzí jed, pomůže vám také sestavit si tzv. pohotovostní balíček léků, díky kterým vás zákeřné bodnutí hmyzem už nepřekvapí. Balíček obvykle obsahuje léky na zmírnění otoku a tzv. adrenalinové pero. Adrenalin při poklesu krevního tlaku rychle zúží cévy, stabilizuje krevní tlak i krevní oběh, usnadní dýchání rozšířením průdušek a celkově utlumí alergickou reakci. Jeho použití je však nutné jen při velmi závažné alergické reakci. Tehdy však může skutečně zachránit život
Zdroj: stoplusjednicka.cz, nzip.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Pravidla zdravého otužování nejen v zimním období
Je konec ledna a při své zdravotní procházce zahlédnu z pod čepice na břehu řeky sportovce v plavkách. Mžourám, zírám, nechápu. Až po chvíli mi na mysl přijde pojem otužování. Takhle to tedy vypadá, televizní...
Čtěte dál
Jak poznat virózu od komplikovanější nemoci vyžadující antibiotika?

Posílení imunity během chladného období: vše není jen o pomerančích a vitamínu C

Pravidla pro koupání s atopickým ekzémem

Gynekologické záněty trápí v létě nejednu ženu. Jak jim účinně předcházet?

Houbařská sezóna je tu – desatero správného zacházení s houbami

Šťavnaté letní masky na obličej, které si vyrobíte sami doma

Nafouklé břicho, pálení žáhy či žaludeční nevolnost. Jak si poradit s trávicími problémy na dovolené?

Opalovací krémy: co znamená číslo SPF nebo pojem minerální filtry a jak se správně mazat?

Zdravé a nápadité svačiny na letní výletování – pro děti i dospělé

Alergie na sluníčko – druhy, prevence a samotná účinná řešení
