Pravý podzim o sobě dává vědět již skoro každý den a teploty pomalu a jistě klesají. Jen co dorazí pořádné podzimní plískanice, bude čas na lahodné horké nápoje, které nás zahřejí nejen zvenku, ale také zevnitř. Přesně to budeme potřebovat, abychom se obrnili před všudypřítomným nachlazením.
Na podzim a v zimě se rozhodně nemusíte omezovat jen na klasický čaj. Je celá řada vynikajících a v mnohém rafinovaných horkých nápojů, které vám zpříjemní nejedno pochmurné podzimní odpoledne či sychravý večer. Pokud však na čaj nedáte dopustit, pozor na ten zelený, který má naopak tendenci ochlazovat, a proto je tak oblíbený ve vychlazené podobě během letních měsíců.
Skořice, zázvor a pomeranč
Kombinace zázvoru, citronu a medu je pro toto období ideální, pro trochu originality a vůně pak přidejte ještě špetku skořice. Kousky pomeranče, skořici a nastrouhaný zázvor přelijte horkou vodou, všechny ingredience je také možné chvíli povařit ve vodě, za horka přelít do hrnku a pak už jen vychutnávat.
Svařené víno na švédský způsob – tradiční Glögg
V severských zemích o tom správném způsobu prohřátí těla skutečně něco vědí. Důkazem je i tento tradiční nápoj. V hrnci smícháme víno, bourbon, cukr, nakrájenou pomerančovou kůru, kardamom, zázvor, skořici a jednu lžíci rozinek. Vše necháme asi deset minut prohřívat při nižší teplotě, poté odstavíme a necháme hodinu „louhovat“. Přeceďte směs, přidáme 1 lžíci rozinek a 1 lžíci mandlí. Znovu zahřejeme a horké podáváme.
Jablečný punč
S prvními podzimními dešti a delšími večery přichází čas na lahodný domácí punč. Budeme potřebovat litr jablečného džusu, 5cl calvadosu a stejně tak rumu, pět kusů skořice vcelku, dvě hvězdičky badyánu, jedno jablko, citronovou šťávu a třtinový cukr. Svaříme jablečný džus s kořením a cukrem, koření vyndáme, přidáme calvados a rum. Dochutíme citronovou šťávou a ozdobíme jablkem nakrájeným na plátky.
Nastrouhaný zázvor s medem a citronem
Med jak známo, je přírodní antibiotikum, zatímco zázvor má silné antiseptické účinky a citron je zase zásobárnou vitamínu C. Tato trojí kombinace je sama o sobě prevencí nepříjemného nachlazení, proč si ji tedy nedopřát častěji? Kořen oloupaného zázvoru nastrouháme, zalijeme vroucí vodou, a nakonec ochutíme medem a citronem. Zázvor a jeho zahřívací vlastnosti jsou dobře známé a zkrátka k nezaplacení, proto mějte čerstvý kořen neustále po ruce.
Chai latté s kardamomem
Na řadě je skutečně sofistikovaný nápoj s lahodnou chutí, po kterém už se zimou určitě třást nebudete. Budete potřebovat 750ml vody, půl lžičky kardamomu, dvě lžičky skořice, sedm kousků badyánu, dvě lžičky sušeného fenyklu, půl lžičky muškátového oříšku, jednu lžičku sušeného zázvoru, osm kuliček pepře, 500 ml plnotučného mléka a tři sáčky černého čaje. Vodu s kořením a třemi kousky badyánu přiveďte k varu a vařte 5 minut. Přilijte 300 ml mléka, opět přiveďte k varu, odstavte a přidejte čaj, který nechte vylouhovat po dobu dvou minut. Zbylé mléko ohřejte a našlehejte do pěny. Hotový nápoj ozdobte mléčnou pěnou, badyánem a skořicí.
Horká čokoláda se špetkou chilli
Budeme potřebovat 100 g kvalitní hořké čokolády, 500 ml mléka, 1 vanilkový cukr, třtinový cukr, 100 ml smetany ke šlehání, skořici a špetku chilli na posypání. Mléko přivedeme k varu, přidáme na kousky nalámanou čokoládu, vanilkový cukr a vyšleháme do pěny. Nalijeme do hrnků nebo vysokých sklenic, ozdobíme skořicí a posypeme chilli, které dodá lahodnému nápoji říz.
Zdroj: kavarna.4home.cz, jsmekocky.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál