Je lepší stravovat se dietně s nízkým obsahem kalorií, nebo jíst zdravě a nehlídat tolik množství? Není úplně jednoduché jasně odpovědět. Lákavé jsou obě varianty. Platí, že zdravé jídlo nemusí vůbec být dietní, stejně je tomu v opačném případě. Pravdou je, že pro mnohé je důležité obojí. Někdo si chce za každou cenu udržet štíhlou postavu, tak se podle toho stravuje, jiný má na prvním místě zdraví. V obou případech se dá ale najít mnoho chyb, které ke spokojenosti nepovedou.
Kalorický nebo živinový deficit
Pokud chcete určitým způsobem přeměnit postavu (zhubnout) a přijmete v rámci toho adekvátní množství kalorií, bude tento krok nejspíš stačit. V tomto případě mluvíme o kalorickém deficitu. Jednoduše řečeno, zhubnout můžete i se sladkostmi, pokud se vejdou „do počtu“. Je tohle ale ta správná cesta? Chcete-li být i zdraví, neměli byste se spokojit jen s tím, že vaše tělo v horizontu několika let dobře vypadá. Pro každodenní kvalitní život je potřeba také dostatek energie, včetně všech mikroživin. Právě díky nim můžete dlouhodobě zlepšit své stravovací návyky a také výsledky.
Vitamíny, minerální látky, enzymy – to vše je důležité pro dobré hospodaření s energií, s hormony, pro správnou funkci imunitního systému i všech orgánů. Jste například opravdu hodně unavení, vyčerpaní, máte bledou pleť a trápí vás často bolesti hlavy? Třeba trpíte nedostatkem železa, díky kterému je organismus dostatečně okysličený. Takových příkladů bychom si mohli říct nespočet. Všelijakým potížím a neduhům se ale dá vyvarovat pestrou stravou.
Pozor na zdravotní důsledky spojené s deficitem kalorií i tuků
Nedostatek živin je v mnoha ohledech nebezpečný. S tím je také ale spojen stále častější problém u žen, a to ztráta menstruace. Ta může nastat právě i při dlouhodobém kalorickém deficitu, nebo nízkém příjmu kalorií. V extrému to může dojít až k neplodnosti. Na vině bývá nízké procento tělesného tuku. Ženy, které chtějí mít štíhlou postavu nebo hubnou, často vyřazují ze stravy veškeré potraviny s obsahem tuku, včetně těch, které jsou zdravé a pro tělo v určitém množství velice přínosné. Řešením je tedy zvýšení porcí jídla s vysokou nutriční hodnotou, ale může to být i omezení fyzické aktivity, pokud je příliš vysoká. Nastavení je vždy silně individuální. Jsou atletky, které mají menstruační cyklus i při 7 až 10 % tuku v těle, současně se ale najdou ženy, které menstruaci ztratí už když se dostanou pod 20 % tuku. Takové stavy by se již měly konzultovat s lékařem, odborníkem na výživu i s psychologem.
Vezměte tuky na milost
Stále je bohužel zažitá představa, že když se řekne tuk v těle, většina lidí si představí oplácanou postavu. Tak to ale rozhodně nemusí být. Tuky jsou v mnoha ohledech pro tělo velmi důležité. Mají řadu funkcí bez ohledu na typ postavy. Tělo je potřebuje k využití některých vitamínů (D, E, A, K), k tvorbě hormonů, pro zdravý nervový systém i ochranu těla před výkyvy teplot. Zcela se vyhýbat tukům je proto zásadní chybou. Ovšem je dobré vědět, po kterých tučných potravinách sáhnout. Jsou totiž tuky, které potřebujeme a tuky, kterým je dobré vyhnout se obloukem. Určitě se nebraňte tučným rybám, také rostlinné oleje jsou v pořádku, dále ořechy, semínka, ghí, mléčné výrobky nebo třeba avokádo.
A jak je to s kaloriemi
Abyste se dobrali k ideální postavě (hmotnosti), ale také aby vaše tělo bylo zdravé a plné energie, potřebujete rozlišovat příjem zbytečných kalorií oproti příjmu kalorií z jídel, která mají vysokou nutriční hodnotu. Mezi ty kalorie, které vaše tělo nepotřebuje, patří sladkosti, dezerty plné ztuženého tuku a cukru, slazené limonády, smažené potraviny, tučná masa a uzeniny, ale také přehnané množství pečiva, těstovin a podobných příloh. Mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou řadíme zeleninu, ovoce, libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, kvašené produkty, ořechy a semínka.
Tukům se tedy nebraňte, vybírejte si ty správné, ovšem dejte si pozor na nechtěné navyšování kalorií. To může nastat díky příjmu skrytého tuku, ale i cukru. Jde například o tučná masa, uzeniny, tučné sýry, různé chipsy, velké porce ořechových másel či ořechů. Skryté cukry na vás pak čekají v různých džusech, freshech a sladkých nápojích, v sušeném ovoci a ve slazených mléčných výrobcích. Co vám rozhodně nepřidá, je neustálé ujídání či uzobávání čehokoliv, na co v průběhu dne narazíte.
Zdroj: Autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Proč hladové diety nikdy nebudou dlouhodobě fungovat
Dieta. Slovo, se kterým se setkáváme často a v některých lidech může vyvolávat nepříjemné pocity. Je to dáno tím, že nemalá část lidí „díky“ dietě nejenže nesnížila svou hmotnost, ale naopak přibrali....
Čtěte dál
Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl

5 příčin večerního hladu, které vám brání zhubnout

Menstruace nemusí bolet. Zde jsou přírodní prostředky pro úlevu a zmírnění bolesti

Kroky k vysněné postavě a základní berličky úspěšného hubnutí – 2. díl

Vitamin D3 a K2 – jaká je jejich optimální hladina v krvi a proč jsou tak důležité?

Kiwi a jeho benefity pro zdraví. Věděli jste, že můžete za jistých podmínek jíst i slupku?

Ketodieta vs. nízkosacharidové stravování: rozdíly, úskalí a benefity

Plný žaludek, pusa by jedla. Naučte se vnímat jídlo, trávení začíná v hlavě

Jak zkrotit chutě, roztažený žaludek a neposlušný inzulín

Jak se dostat v novém roce opět do formy?

Alkohol a hubnutí – jak si dopřát skleničku na oslavu Nového roku a neohrozit hubnoucí progres?
