Podzimní období se nese ve znamení sklizně, přičemž toho bývá najednou tolik, že nelze všechno ihned spotřebovat. Přebytky by byla škoda vyhazovat, proto je dobré s nimi naložit tak, aby vydržely delší dobu, třeba i přes celou zimu nebo do další sezony. Plody přírody si pak můžete vychutnat kdykoliv v průběhu roku a těžit z jejich živin i mimo jejich sezonu. Jak tedy nejlépe uskladnit ovoce a zeleninu, aby vydržely co nejdéle?
Není nad domácí zralé plody
Je skvělé mít po ruce chutnou domácí zeleninu nebo ovoce, aniž byste museli nakupovat v obchodech, kdy se jedná většinou o zahraniční dovoz, s tím je spojeno málo chuti, málo živin, nezralost. Pokud si chcete dopřát během celé zimy své domácí plody (případně plody z trhů či od příbuzných), musíte je dobře uskladnit ve vhodných podmínkách. Měkčí a šťavnaté plody zpracujte do marmelád, kompotů, udělejte si šťávy, sirupy, zavařené směsi nebo pickles. Ty pevnější druhy uschovejte chytře.
Správné podmínky pro uchování ovoce a zeleniny
Dlouhodobě můžete skladovat jablka, hrušky, řepu, dýni, celer, mrkev, cibuli, česnek, brambory, ořechy apod. Sklizenou zeleninu jen jemně omyjte od hlíny, nijak ji nedrhněte ani nepoužívejte žádné prostředky. Nechte plody uschnout a důkladně je zkontrolujte. Bez okolků odstraňte poškozené plody nebo kusy napadené škůdci či plísní. Takové kousky by začaly plesnivět a nakazily by ostatní plody. Potraviny můžete skladovat ve sklepě nebo na půdě. Vyberte vždy místo tmavé, s dobrou cirkulací vzduchu, ideálně s teplotou od 5 do 10 °C. Pozor, aby se na tohle místo nedostal žádný hmyz, ve stejné místnosti byste neměli uchovávat nějaké chemikálie či přípravky. Pozor, aby v místnosti nehrozilo zmrznutí plodů.
Když už máte vybrané to správné místo, je čas potraviny správně uskladnit. Plodiny ideálně uchovávejte v látkových pytlících, dobré jsou i dřevěné přepravky, děrované sáčky apod. Zeleninu i ovoce mějte ideálně vedle sebe, ne na sobě mnoho vrstev, vzduch tak k nim lépe proudí, a navíc je snadněji zkontrolujete. Všechny bedýnky a police před uskladněním umyjte a vytřete. V neposlední řadě byste měli také vědět, které druhy ovoce i zeleniny mohou být skladované společně a které by naopak neměly přijít do kontaktu.
Jak společně (ne)skladovat potraviny
Lidé nejvíce skladují kořenovou zeleninu, cibuli, česnek, brambory nebo dýně. Myslete tedy na několik pravidel při skladování. Například k bramborám nikdy nepřidávejte cibuli. Ostatně tyto dvě suroviny je vůbec nejlepší skladovat úplně samostatně. Případně k cibuli se ještě dá přidat česnek. Obojí můžete také svázat do copů a zavěsit do výšky. A věděli jste, že odolnější zeleninu můžete nechat v zemi klidně až do pozdního podzimu? Třeba mrkev, řepu nebo pastiňák vydrží do začátku zimy, zvýší se tak i sladkost i chuť plodin. Plody je jen dobré sklidit dřív, než zem zamrzne úplně, do té doby stačí kolem dát vrstvu slámy.
Jaké ovoce má smysl skladovat a co raději spotřebovat
Pokud máte na zahradě ovoce, sklízejte ho chvíli předtím, než úplně dozraje. Uchovejte ho pak v prostředí, kde proudí vzduch a teplota se zde pohybuje kolem 3 až 6 °C. Je důležité myslet na to, aby se k ovoci nedostal mráz. Pro uskladnění jsou ideální jablka a hrušky, přičemž dopřejte každému druhu samostatný prostor, pak plody vydrží dlouho. Důležitá je jejich pravidelná kontrola, aby případné nahnilé kusy nepřenesly plíseň na ostatní. Přestože to dobře vypadá, jablka a hrušky nepatří do kuchyně na ovocnou mísu, pokud jim chcete dopřát nějakou dobu „života“. Na teple rychle degradují na moučné a scvrklé kousky. Letní odrůdy vydrží jen pár týdnů, takové tedy již během podzimu spotřebujte nebo jakkoliv zpracujte. Ty podzimní odrůdy vám naopak při správném skladování vydrží klidně celou zimu. Citrusy můžete skladovat při pokojové teplotě, v chladu pak budou v kondici o něco déle. Co ale není vhodné na delší skladování, je bobulovité ovoce. Nejlepší je tyto druhy rychle zpracovat do džemů nebo sirupů, a případně zamrazit. Pak máte jistotu čerstvých plodů kdykoliv během zimy.
Zdroje: homeincube.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál