Chléb pouště nebo koláč chudých – tak se říká datlím. Jde o sladké exotické plody, které u nás najdete zejména v jejich sušené podobě. Již dlouhou dobu jsou skvělou a nepostradatelnou součástí kuchyně, zejména pro sladké recepty. S rostoucí oblibou raw pokrmů roste i jejich spotřeba, díky lepivé konzistenci navíc dokážou úžasně držet těsto pohromadě. Datle jsou příjemně sladké s karamelovými tóny, proto jsou oblíbenou náhradou cukru a dalších sladidel. Proč bychom si je měli dopřát a jak je nejlépe využít?
Kde se datle vzaly a jaké známe
Datle jsou považovány za nejstarší pěstované ovoce rostoucí na datlových palmách. Zmínky o datlích najdeme například také v Bibli. Po dlouhou historii sloužily datle jako zásobárna energie a důležitý zdroj cenných látek. Dnes je na datlových palmách pěstováno přes 200 druhů datlí, přičemž se jednotlivé odrůdy liší tvarem, barvou, velikostí i chutí. Co mají ale společné, je pěstování v teplém a suchém prostředí. Datlovníkům se daří nejvíce v arabských státech, tam jsou považovány za základní potravinu. Jedí se čerstvé, sušené i polosušené a jsou nezbytnou součástí mnoha sladkých pokrmů i nápojů.
Zdravá nálož v podobě datlí
Kdo už někdy datle ochutnal, jistě si pamatuje jejich typicky sladkou chuť. Je to dáno vysokým obsahem glukózy a fruktózy a z datlí tyto cukry dělají vůbec nejsladší druh ovoce. U nás se setkáte hlavně se sušenými plody, které obsahují minimum vody, zato hodně energie. V této podobě jsou datle také dobrým zdrojem vlákniny, obsahují hodně vitamínu B komplexu, z minerálu jsou datle bohaté na draslík, najdete v nich ale také vápník, hořčík a celkem slušné množství železa. I proto se datle doporučují konzumovat při únavě nebo slabosti v rámci chudokrevnosti.
Proč si datle dopřát pravidelně
Pokud si hlídáte příjem sacharidů, měli byste si datle dopřát jen v omezeném množství. Na druhé straně ale vysoký obsah cukrů dělá z datlí a výrobků z nich skvělý a zdravý zdroj energie. Datle v jakékoliv podobě jsou vhodným parťákem při sportu, na výlety nebo při náročné práci. Ideální jsou různé raw tyčinky, jejichž základem jsou právě datle nebo datlová pasta. Hodí se na zobání studentům, kteří se potřebují soustředit na učení. Díky obsahu aminokyseliny tryptofanu vám datle také pomohou lépe usnout a celkově vás „hodit“ do duševní pohody. V arabských zemích se datle v čerstvé podobě využívají hojně na zklidnění podrážděného žaludku, nezralé plody pomáhají při průjmech, zralé a sušené plody zase ulevují od zácpy.
Datle jako zdravé přírodní sladidlo
Pro přípravu zejména raw dezertů se datle využívají opravdu často. Jsou základem dortů, tyčinek nebo sušenek. Nejen že datle pokrm přirozeně osladí (a ne málo!), ale také fungují jako úžasné pojidlo ostatních ingrediencí. A pokud chcete využít datle i v jiné podobě než sušené plody, zkuste do pečení použít datlovou pastu nebo datlový sirup. Pasta dobře poslouží například pro různé dortové korpusy, sirup ochutí jakýkoliv dezert, obilnou kaši nebo třeba vánoční cukroví. Vždy ale platí obezřetnost, co se týká konzumovaného množství. Pokud hubnete nebo si hlídáte svou hmotnost, mějte na paměti, že výměnou klasického cukru za datle sice daný recept ozdravíte, ale energeticky na tom budete podobně.
Zdroje:
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cheat day: vyplatí se dát den volno od dodržování hubnoucího režimu?
Cheat day, den, ve kterém můžete sníst úplně cokoliv a vystoupit tak ze své zajeté rutiny zdravého životního stylu nebo redukční diety. Názory na tento „podváděcí“ den se různí. Co to je to cheat day,...
Čtěte dál