Pokud se řekne slovo závislost, jistě vás napadne závislost na drogách, případně na sladkém. Možná to mnohé překvapí, ale dle mnoha výzkumů si jsou tyto dvě závislosti velmi podobné. Závislost na jídle představuje v současnosti spojené s vlnou obezity závažný problém. Jak s ní bojovat?
Když nás zlobí hormony
Na chvíli se vydáme do světa hormonů, který ovlivňují naše tělesné procesy. V souvislosti s jídlem nás bude zajímat leptin a ghrelin, kterým se říká hormony sytosti a hladu. Podívám se také na zoubek inzulinu. Ghrelin mozku říká, že má tělo hlad. Bohužel pro nás, v dietě jeho hladina roste, proto neustále myslíme na jídlo. Opačným způsobem funguje leptin, který chuť k jídlu snižuje. Vyplavuje se v noci, proto je důležitý kvalitní spánek a stejně tak vyhýbání se jídlu ve večerních hodinách. Lidé s nadváhou jsou naneštěstí vůči působení leptinu odolní (často rezistentní) a k pocitu sytosti potřebují zkonzumovat více potravin. Posledním hormonem je inzulin, který reguluje hladinu cukru v krvi. Pokud však konzumujeme vysoce kalorickou stravu, tak inzulin i přes opakované uvolňování se do krve, přestává plnit svou funkci. Časem může dojít k tzv. inzulinové rezistenci, na jejímž konci je cukrovka 2. typu. Nejhorší kombinací pro inzulinovou rezistenci jsou potraviny obsahující velké množství sacharidů a tuků (tzv. junk food, fast food potraviny).
Jak je srovnat do latě?
Nebojte se, své hormony dokážete umravnit a návod, který to umožní, není ničím převratným. Znáte ho už z předchozích článků. Jde „pouze“ o úpravu životního stylu. Pokud si říkáte „a to je jako všechno?“, tak se vám nedivím. Ano, to je celé, ale dá to zabrat. Pokud by to bylo snadné, tak se nepotýkáme s pandemií obezity a s ní spojenými zdravotními problémy.
1. Sportem proti nudě (a přejídání)
Jako ideální se ukazuje kombinace silového tréninku a kardia. Pozitivní dopady má cvičení o vysoké intenzitě (tzv. HIIIT), který však není pro úplné začátečníky. Nemusí jít nutně o sport, jakákoliv aktivita se počítá. Tzv. emoční přejídání se spojuje např. se stresem, případně pocitem nudy. S tím vším vám může sport pomoci.
2. Není nad kvalitní spánek
Spí každý, bohužel ne každý spí kvalitně. V případě spánku kvantita nerovná se kvalita. Dodržujte pravidelný spánkový režim, večer se, pokud možno, vyhýbejte silnému světlu. Sledování televize ani „sjíždění“ sociálních sítí bohužel spánku neprospívá. Za optimum se považuje 6–9 hodin spánku.
3. „Přísné“ dietě řekněte NE!
Ačkoliv to zní divně, tak výrazné snížení kalorického příjmu vašemu tělu neprospívá. Může vést ke zpomalení metabolismu a zpomalení hubnutí. Diety založené na omezení příjmu živin způsobují nárůst hladiny ghrelinu – a to opravdu nechcete – již víte, že ghrelin způsobuje pocit hladu. Snažte se tedy stravovat kvalitněji, to ale neznamená, že za den sníte pouze jogurt a dvě jablka. Kvalitně neznamená málo.
4. Dejte sbohem (nejen) fast foodu a hltání
Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám (fast food, hotová jídla, polotovary ad.). Vařte si sami z kvalitních surovin. Omezte jednoduché sacharidy. Zaměřte se komplexní sacharidy, zvyšte příjem vlákniny (ovoce a zelenina). Důležitý je dostatek bílkovin a rozhodně se nebojte kvalitních tuků. Dejte si ale pozor na celkový denní příjem, protože i ze „zdravých“ potravin se přibírá. Při jídle nespěchejte a vychutnejte si ho v poklidu. Pokud jste po jídle a máte stále hlad, tak zkuste počkat alespoň 15 minut, snad mezitím žaludku dojde, že je plný. Sklenice vody před jídlem může také pomoci.
5. Více menších porcí = zrychlení metabolismu?
Běžně je doporučováno jíst větší počet porcí jídla denně, kvůli zrychlení metabolismu a lepšímu spalování tuků. Po každém jídle se mírně zrychlí metabolismus. To není dáno počtem porcí, ale celkovým kalorickým příjmem. Náš metabolismus na tom bude stejně, pokud sníme oběd najednou, nebo si ho rozdělíme do více porcí (množství jídla bude v obou případech stejné). Většina studií se kloní k tomu, že vyšší počet jídel má pozitivní dopady na pocit hladu. Za porci ale prosím nepovažujte brambůrky, nebo kyblík zmrzliny. Jako optimální se ukazuje 3–6 porcí denně.
6. Snídaně je základ
Tuhle větu jste slyšeli v životě snad tisíckrát. Pravdivá je tak na půl. Vynechání snídaně samo o sobě nepředstavuje problém z hlediska hubnutí. Problém spočívá v tom, že si lidé vynechanou snídani často kompenzují později a sní toho mnohem více, než kdyby snídali. Nejhorší je pak večerní přejídání. Pokud se nedokážete ovládnout, tak rozhodně snídani, ale ani oběd, či večeři nevynechávejte.
Zaměřte se na kvalitní a vyváženou stravu, mějte dostatek pohybu i spánku. Pokud budete dodržovat i další rady uvedené výše, tak máte nakročeno k tomu, abyste porazili nejen závislost na jídle, ale i zdravotní obtíže z ní plynoucí.
Použití zdroje: kulturistika.com, ncbi.nlm.nih.gov, aktin.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál