Nakopávače, pre-workouty, předtréninkové stimulanty. Tyto všechny názvy označují látky, které nás před tréninkem „nabudí“: dodají nám energii a soustředěnost. Díky nim můžeme trénovat déle a zvedat vyšší váhy. Pomáhají nám překonat únavu, případně lenost, která se bohužel velmi často dostavuje krátce před tím, než se rozhodneme vyrazit do posilovny. Jsou ale nutností?
Na úvod je třeba říci, že při správném dávkování nepředstavují nakopávače pro zdravého člověka zdravotní riziko. Kvalitní a běžné prodávané nakopávače se nerovnají dopingu, neobsahují ani jiné zakázané látky, a proto je s klidem mohou používat i profesionální sportovci. Vždy je však třeba obezřetnosti a sledovat složení. Jejich pravidelná konzumace může vést postupně např. k intoleranci na kofein a díky snižování účinnosti bude třeba vyšších dávek. Tento proces ale není možný do nekonečna. Přemíra kofeinu a dalších stimulantů navíc negativně ovlivňuje spánek a s tím spojené procesy regenerace, růstu svalů a spalování tuků. I z těchto důvodů je třeba věnovat se složení a doporučenému dávkování s přihlédnutím k době tréninku. Přeci jen tréninky ve večerních hodinách a předtréninkové stimulant nejsou zrovna nejlepšími parťáky. Při nevhodném dávkování může dojít také k zažívacím, nebo jiným obtížím (bolest hlavy, závratě aj.) které nám na kvalitě tréninku rozhodně nepřidají.
Nyní přichází čas položit si dvě otázky: Šlo by to i bez nich? A zvládnu to vůbec bez nich? Já osobně jejich použití chápu u dlouhodobě trénujících jedinců, nebo profesionálů, případně osob, které si jdou zacvičit po opravdu náročném dni v práci. Ale o to méně pochopení mám pro jejich využití u začínajících sportovců, kteří namísto správné techniky cvičení, stravy a regenerace řeší kolik čeho mají zkonzumovat a nakopávače patří ještě mezi to nejmenší zlo. Steroidy u mladých a začínajících sportovců již dávno nejsou žádnou výjimkou.
Já osobně nemám rád v životě zkratky, věřím, že některé věci si musíte vydřít a spolehnout se máte především sami na sebe. Na nakopávačích může při častém užívání vzniknout psychická závislost, které se velmi špatně zbavuje. Nedostatek energie a soustředěnosti je dost často jenom v „hlavě“ a záleží na vás, jak se k nim postavíte. Znám to moc dobře, neboť se již patnáct let potýkám s tím, abych se přinutil jít na trénink, ať již to byly bojové sporty, posilovna, nebo kruhové tréninky. Před tréninkem si již delší dobu dávám kávu, tedy pokud stihnu vyrazit na cvičení kolem páté hodiny. Zkoušel jsem také citrulin, což je častá a velmi účinná součást pre-workoutů. Z dalších věcí podporujících energii, potažmo výkon, lze zmínit granátové jablko, macu peruánskou, yerba maté ad. Pití kávy před tréninkem již představuje takový můj rituál, po jehož vynechání jsem míval pocit, že jít na trénink ani nemá cenu, nezvládnu ho a trénink nebude stát za nic. A dost často se tak i stalo. Jak jsem již ale psal, tento problém netkvěl v kávě, citrulinu, ani v jiných věcech, ale pouze v hlavě. Nyní už nemám problém vyrazit na trénink bez těchto věcí, vím, že trénink bude stejný, jen se musím sám „vyhecovat“. Nikdy jiný to za mne neudělá. Na druhou stranu je třeba zmínit, že nejsem profesionál, na tréninku nezvedám tuny železa a nežiju jenom cvičením. Takovéto osoby mohou mít na danou problematiku naprosto odlišný názor, což je v pořádku.
Zdroje:
- www.Aktin.cz
- www.Fit-house.cz
- GOLOLOBOVOVÁ, Blanka. Epigenetika: chytrý průvodce pro každý den. Praha 2019.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl
V posledním díle této série se podíváme na „tradiční“ cardio, které je stále velmi populární u lidí usilujících o přeměnu postavy. Porovnáme jej se cvičením o vysoké intenzitě (HIIT) a se silovým tréninkem,...
Čtěte dál
Plavat můžete i v zimě. Otužíte se, prokrvíte a budete se cítit nabití energií

Běh v zimě – jaká pravidla je potřeba dodržovat, abyste si ho užili?

Jak nebýt „ledňáčkem“ a udržet si dobrou formu dlouhodobě?

Chcete cvičit jen doma? Pak byste si měli pořídit správné vybavení

Prosincový FIT adventní kalendář – 24 cviků výzvy na každý den!

Jak začít cvičit, když… máte už věk, nadváhu, stydíte se nebo kvůli dětem nemáte čas

Podzim – ideální čas pro to, věnovat se sami sobě

Tepová frekvence – jak ovlivňuje vaše hubnutí a vyplatí se ji sledovat?

Nejrůznější výzvy zaplavují internet – skutečně se můžete změnit za 30 dní?
