O koenzymu Q10 jistě každý z vás již slyšel, ať už v podobě přidané látky do omlazujících pleťových krémů nebo doplňku stravy. Víte ale, co koenzym Q10 vlastně je? Jak na nás působí? Opravdu nám pomáhá omládnout?
Role v našem organismu
Koenzym Q10 je přirozeně obsaženou látkou v lidském těle. Jeho úloha spočívá zaprvé ve tvorbě adenosintrifosfátu (ATP), což je pro tělo nejdůležitější forma energie. Zadruhé je to silný antioxidant, který účinně bojuje proti škodlivým, volným radikálům.
Stárnutí a koenzym Q10
Tyto dvě funkce ovlivňují to, jak naše buňky dokážou pracovat a jak se regenerují. Organismus zdravého člověka do dvaceti let je schopen udržovat dostatečnou hladinu koenzymu Q10, a to vlastní produkcí a pestrou, vyváženou stravou, která je pro zdravé fungování těla vždy nezbytná. Háček spočívá v tom, že po překlenutí dvacátého roku života začne docházet k jeho úbytku v lidském organismu a po překročení čtyřicátého roku jeho hladina klesne dokonce až o polovinu. Buňky posléze ztrácí potřebnou výživu a nedokážou již tak efektivně bojovat proti nežádoucím vlivům. Stávají se náchylnějšími k poškození a obtížněji využívají energii pro svou funkci a regeneraci. Celý pokles se pak projevuje únavou, nižší výkonností a sníženou odolností. Obecně bychom to mohli nazvat stárnutím.
Omlazení?
Úbytek koenzymu Q10 a stárnutí je pochopitelně přirozený proces, kterému se nevyhne nikdo z nás. Dobrou zprávou však je, že ho můžeme určitými kroky zpomalit. Zdravý životní styl, vyvážená strava a dostatek pohybu jsou třemi základními kameny, o něž se mladistvost našeho těla i ducha opírá. Nad rámec toho pak svému tělu můžeme dopřát regenerační vzpruhu i v podobě koenzymu Q10. Silně vyživující efekt rozhodně ocení především sportovci, ženy připravující se na těhotenství či ženy po porodu, starší lidé, lidé obecně slabší konstituce, či lidé, kteří prodělali vážnější choroby. Pomoci může i s dlouhodobě zatěžujícími onemocněními jako je diabetes, angina pectoris, srdeční potíže či vysoký tlak. Přísun koenzymu Q10 totiž regeneruje všechny buňky v našem těle a tím zvyšuje naši výkonnost, posiluje svalstvo, eliminuje škodlivé volné radikály, chrání LDL cholesterol před oxidací, čímž mimo jiné pomáhá předcházet arterioskleróze apod. To vše se následně projeví jak na zlepšené psychické úrovni, tak i na úrovni fyzické, tedy na našem mladistvějším vzhledu a zdravém fungování těla.
A jak si doplnit hladinu koenzymu Q10?
Lidský organismus si sám doplňuje hladinu koenzymu Q10 z potravy. Jeho vyšší přísun zajistíme kvalitní a vyváženou stravou. Bohatým zdrojem je hovězí maso, srdce, játra, ledviny, z ryb především sardinky a makrely. Z rostlinných zástupců pak jeho dostatek poskytuje špenát, výhonky vojtěšky, brambory, topinambury či sójové boby, burské ořechy a pšeničná zrna. Abychom však zajistili přísun takového množství, které výrazněji zvýší naši hladinu koenzymu Q10 v těle, museli bychom je jíst neustále. Proto máme dnes k dispozici také koenzym Q10 v podobě běžně dostupných doplňků stravy formou kapslí. Podle uvedeného doporučeného dávkování svým buňkám tak můžeme dopřát regeneraci a omlazení.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Káva v kapslích: pohodlí za cenu zátěže pro životní prostředí

Co vám pomůže stokrát více než krémy na vrásky? No přece obličejová jóga

Přežili jste Valentýna bez kupovaných kytek? Pak jste pomohli přírodě

Význam barev – jak na nás barvy působí a proč?

Jak si vytvořit zdravý návyk na pohyb a sportovní aktivity?

Pole dance – sport, který dostane do formy každý sval v ženském těle

Dnes se slaví Světový den dárců krve. Pojďte darovat!
