Mít čisté uši je nutné nejen z estetického, ale i ze zdravotního hlediska. Čištění uší by mělo být nedílnou součástí osobní hygieny, proto bychom být k šetrné péči o uši vedeni už od dětství. Pro správnou a bezpečnou péči o uši je však zapotřebí znát a zvolit ten správný způsob.
Lidské ucho má vynikající samočistící schopnost. Při normální produkci ušního mazu jej stačí vyčistit jednou týdně. Pokud je produkce ušního mazu zvýšená, je vhodné přistoupit i k častějšímu čištění, vždy však s opatrností a třeba i s pomocí k tomu určených prostředků.
Jak vzniká ušní maz a z čeho se skládá?
Ušní maz je nažloutlá tekutina, která má za úkol chránit citlivou kůži vnějšího zvukovodu a také vytvářet ochranu proti infekcím. Maz udržuje uvnitř ucha takové prostředí, které zabraňuje uchycení patogenů a následně jejich množení. Ušní maz vzniká smícháním produktů kožních žlázek s odumřelými buňkami pokožky, uvolněnými chlupy a nečistotami, které se zanesou do zvukovodu z vnějšího prostředí. Tenká vrstva mazu v uších je tedy v pořádku, protože chrání ušní bubínek před nečistotami a bakteriemi zvenčí. Nadbytečný maz, stejně jako odumřelé částečky kůže a další nečistoty umí ušní ústrojí samo vyloučit do zevního ucha, kde je už můžeme snadno odstranit.
Jak si správně čistit uši a co naopak nedělat?
Pokud jste náchylní ke zvýšené tvorbě ušního mazu, není třeba se tím trápit. Pomůže pravidelná ušní hygiena a k tomu ušní přípravek s obsahem peroxidu vodíku. Pokud například kondičně plavete, možná se častěji potýkáte se záněty zevního zvukovodu, a proto je vhodné sáhnout po ušním spreji s olivovým olejem. Sluch bychom měli také chránit před nadměrným hlukem. Při samotném čištění uší se nedoporučuje zasahovat příliš hluboko, není to ani potřeba viz. výše. Zcela nevhodné jsou tak například známé vatové tyčinky, které mohou při neopatrné manipulaci bolestivě poškodit ušní bubínek. Při jejich použití se navíc ušní maz obvykle zatlačí příliš hluboko do zvukovodu, což brání jeho přirozené cestě z ucha ven. Mají tak vlastně zcela opačný účinek. Problémem je tak možné vytvoření ušní zátky či vzniku zánětu.
Preventivní čištění uší u lékaře
Do ordinace ORL můžete zajít k odbornému preventivnímu vyčištění uší i bez toho, že byste zrovna měli nějaký ušní problém. Naopak vám tu pomohou takovým potížím předcházet. Odborným a šetrným způsobem vám tu uši vypláchnou a vyčistí, což je prospěšné třeba i při nepříjemných pocitech v uchu, přetrvávajícím svědění, hučení nebo tlaku v uších apod. Návštěva u lékaře tak obvykle přinese rychlou úlevu a vaše uši budou jako ze škatulky.
Čištění uší u dětí
Čištění uší u malých dětí může být někdy problém. Zvláště u novorozenců se doporučuje čistit pouze v nutném případě, a to jen ústí zvukovodu a boltec, zásadně pak jen navlhčenou gázou. Maminky někdy svou starostlivost o čistotu ucha malého dítěte přehánějí, přičemž může snadno dojít k poranění. V žádném případě se nedoporučuje do drobného a velmi měkkého ucha novorozence zavádět jakékoli čistící předměty. Podobný přístup platí i u kojenců, i když tady je již možné občas použít speciální vatové tyčinky s rozšířením, určené pro malé děti. Od tří let věku je již možné používat k dětské ušní hygieně speciální ušní sprej.
Zdroj: drmax.cz, lekarna.cz, tetadrogerie.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně
