V našich končinách se používá od nepaměti. Někteří na něj nedají dopustit, jiní ho nemohou ani vidět, a to je škoda. Je to přírodní poklad. V kuchyních se s ním kouzlí již dlouhá léta, snad každý zná jídla jako jsou makové záviny, škubánky s mákem, koláčky, makovec nebo je mák běžnou součástí slaného pečiva jako posyp. Mák bychom si rozhodně měli dopřát, a to pro jeho úžasné složení a účinky na naše zdraví.
Na mák je potřeba se dívat ze dvou pohledů, a to z pohledu léčivé rostliny (drogy) a z pohledu potraviny. Právě pro účely potravinářství se používají odrůdy s nízkou hladinou opiových alkaloidů. Konkrétně jde o mák semenného typu – mák olejný. Ten je pro naše tělo bezpečný a hlavně přínosný.
Největší zdroj vápníku
Ze všech rostlinných zdrojů obsahuje právě mák nejvíce vápníku a to zhruba 1200 mg na 100 g. Vápník je však z máku hůře vstřebatelný v porovnání např. s mléčnými výrobky, proto by měl být zařazován i v podobě např. makového mléka nebo jako mletý povařený mák. To ale zdaleka není všechno, co mák obsahuje. Je také skvělým zdrojem hořčíku, fosforu nebo manganu, obsahuje hodně vitamínu E a také vitamíny skupiny B. Konzumace máku tak přispívá k normální činnosti nervové soustavy, mák je plný antioxidantů, usnadňuje tedy celkovou regeneraci organismu a podílí se také na psychické pohodě a duševním zdraví.
Krásně voní, chutná a prospěje vašemu zdraví
Specifická vůně máku (dalo by se říct oříšková) je způsobena obsahem mastných kyselin a esenciálních olejů, mák je bohatý zejména na kyseliny olejové a linolové. Tím pomáhá snižovat množství LDL cholesterolu v krvi a zvyšovat hladinu HDL cholesterolu. Vnější slupka makových semínek obsahuje také vlákninu, kterou naše tělo potřebuje pro zdravé trávení a fungující zažívání.
Kde všude mák najdete a jak ho využít
V kuchyni najdete pro mák opravdu hodně využití. Leckdo zná tuto surovinu hlavně ze sladkých pokrmů, jako jsou švestkové knedlíky s mákem, buchty, koláče a záviny. Obsah cukru v těchto jídlech ale moc nesvědčí případnému vstřebávání vápníku, proto je dobré zkusit mák i jinak. Vychutnejte si ho na slaném pečivu, pečených krekrech, tyčinkách nebo v luštěninových chipsech. Zajímavým zpestřením může být také olej z máku, rostlinný makový jogurt nebo makové mléko. Vyrobit si ho můžete i doma. Na pár hodin namočte mák do vody, občas promíchejte, poté vše rozmixujte a přeceďte přes plátno. Nic lepšího z máku snad ani nenajdete.
Otázka bezpečnosti kvůli obsahu morfinu
Pro mnohé země platí zákaz pěstování máku kvůli obsahu morfinu. Proto je také náš národ často považován za neobvyklého konzumenta a pěstitele. Morfin se používá například při výrobě omamných látek a leckde je tedy považován za nebezpečný. Při konzumaci máku a makových výrobků ale žádné nebezpečí nehrozí.
Mák se sice pěstuje třeba ve Španělsku nebo Francii, ovšem největším producentem je právě Česká republika. Ačkoliv je mák opravdu tak zdravý, většina ho skončí na exportu, protože u nás konzumace není zas tak vysoká. Není to škoda? Zkuste se na tuto lokální superpotravinu trochu zaměřit a dopřát si ji v různých podobách. V těchto malých tmavých semínkách najdete pro svůj organismus skutečný poklad.
Zdroje: www.cpzp.cz, vimcojim.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Sportovci si mohou dovolit více solit, sodík je důležité doplňovat hlavně v horkém počasí
Sůl, jeden z hlavních zdrojů sodíku, je v současnosti spojována s různými zdravotními problémy. V případě sportovců, kteří pravidelně cvičí, je třeba dbát na vyšší příjem sodíku než u běžné populace. Proč...
Čtěte dál