Prevence je nedílnou a velmi důležitou součástí celkové péče o zdraví a je dobré vědět, že preventivní prohlídky u dospělých spadají do odbornosti praktického lékaře, gynekologa a stomatologa. Ani v době, kdy se cítíme naprosto zdraví a nic nás netrápí, bychom neměli význam preventivních prohlídek podceňovat a zanedbávat je.
Jak často chodit na preventivní prohlídky, na co všechno při nich máme nárok a jak je to s prevencí po čtyřicítce, po padesátce či později? Povíme si v našem článku.
Proč neopomíjet preventivní prohlídky?
Preventivní prohlídka, na jejímž konci jsou jen pozitivní zprávy, je pochopitelně ten nejlepší možný scénář. Bohužel tak tomu nemusí být vždy. Přínos preventivních prohlídek je mimo jiné v tom, že mohou odhalit závažná onemocnění ještě v počátečním stadiu, kdy mohou být ještě poměrně snadno léčitelná. Na preventivní prohlídky máte nárok ze zákona, lékař však není povinen vás na tyto prohlídky pravidelně zvát. Vede však jejich přesnou evidenci. Vy sami byste si však měli pohlídat dobu, kdy jste byli naposled na prohlídce a případně se objednat na další termín.
Co zahrnuje preventivní prohlídka
Lékař při ní obvykle doplní rodinnou anamnézu pacienta, především s ohledem na výskyt kardiovaskulárních a nádorových onemocnění, hypertenze, diabetu, poruch metabolismu tuků či specifických závislostí. Kontroluje se také doba očkování proti tetanu. Poté nastává vlastní vyšetření, lékař prohlédne kůži a sliznice, pohmatem vyšetří štítnou žlázu a uzliny. Poklepem a poslechem vyšetří činnost srdce a kondici plic, změří krevní tlak, prohmatá břicho a odhalí případnou bolestivost v oblasti ledvin. Posoudí stav žil a tepen na dolních končetinách, zváží a změří pacienta, orientačně vyšetří sluch a zrak, provede vyšetření moči, konečníku, případně i varlat nebo prsů.
Na co máme nárok a kdy?
- Na všeobecnou preventivní prohlídku u praktického lékaře, a to jednou za dva roky, děti do tří let u svého pediatra častěji, od tří let pak ve dvouletých intervalech.
- Na gynekologickou preventivní prohlídku, a to každý rok od patnácti let věku.
- Na stomatologickou prohlídku, a to dvakrát ročně.
Specifická preventivní vyšetření dle věku
- V 18, 40, 50 a 60 letech lékař zajistí vyšetření cholesterolu v krvi.
- Od 30 let máte nově nárok na laboratorní vyšetření glykemie.
- Od 40 let se provádí vyšetření EKG (ve čtyřletých intervalech).
- Od 45 let se provádí i kontrola hladiny cukru v krvi.
- Od 50 let máte nárok na vyšetření tlustého střeva.
- Od 50 let věku mají nově pacienti trpící diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními potížemi nárok na vyšetření ledvin (ve čtyřletých intervalech).
Screeningové programy navazující na preventivní prohlídky
Na preventivní prohlídky navazují tzv. screeningové programy, které mají odhalit výskyt onkologických onemocnění v raném stadiu, tedy v době, kdy lidé ještě nemají žádné příznaky či potíže, a tudíž o své nemoci nevědí.
- screening nádorů prsu prostřednictvím mamografie od 45 let, jednou za dva roky
- screening nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice od 50 do 55 let jednou ročně, od 55 let jednou za dva roky
- test kolonoskopie jednou za deset let
- screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního čípku, od 15 let jednou ročně
Pokud na preventivní prohlídky a screeningová vyšetření nechodíte, riskujete především pozdní záchyt možného nádorového onemocnění, jehož léčba už nebude možná nebo bude komplikovaná.
Zdroj: vzp.cz, medicina-centrum.cz, zpmvcr.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně
Trápí-li nás nějaký zdravotní problém, prvním řešením bývá návštěva lékaře. Co když ale ani po mnohých vyšetřeních a léčebných procesech stále nedochází ke zlepšení? Nabízí se otázka, kterou bychom si...
Čtěte dál