Jak se rychle zbavit pocitů plnosti a přejedení?

Jak se rychle zbavit pocitů plnosti a přejedení?
zdroj: Adobe Stock

Hory cukroví, bramborového salátu a smaženého jídla. To je přesně to, na co se už možná netrpělivě těšíte, ale váš žaludek se na to zrovna moc netváří. Řešení je na první pohled snadné – nepřehánět to. Ale to se při pohledu na všechny ty dobroty těžko provádí. Přesto si můžete vánoční svátky naplno užít.

Jablko po každém jídle
Pektin obsažený v každém kousku čerstvého jablka pomáhá slehnout plnému žaludku. Až se zase přejíte k prasknutí, sáhněte proto po plátku jablíčka. Kromě toho, že se budete už po pár minutách cítit svěže, podpoříte i dobré trávení.

Pravidelný pohyb
Jakmile vám trochu slehne, jděte se na chvíli projít. Vyrazte klidně do lesa, přibalte několik kilogramů mrkve a potěšte čtyřnohé kamarády. Na vánoční návštěvy nemusíte jezdit jenom autem, ale pokud je to možné, jděte pěšky. Pohyb na čerstvém vzduchu významně pomáhá trávení. Nejenom, že se do vás při návratu domů vejde další porce smaženého kapra, budete se cítit fit a plní energie.

Čaj na zahřátí a dobré trávení
Plnému žaludku prospěje dobrý bylinkový čaj. S heřmánkem a mátou určitě nešlápnete vedle. Můžete si je připravit samostatně, nebo klidně jako směs. V obou případech příznivě působí na tvorbu žaludečních šťáv a tím urychlí trávení. Stejného účinku docílíte popíjením zeleného čaje. Vybírejte ale pouze kvalitní sypané druhy.

Po bylinkách vám slehne
Pokud víte, že vás čeká náročný den a v dohledné době budete rozepínat knoflík u kalhot, připravte si porci bylin, kterými jídlo doplníte. Mezi osvědčené tipy patří anýz, kmín, pepř, bazalka nebo třeba skořice. Zkuste je pravidelně zařazovat v průběhu celého dne.

S dezertem počkejte
Dosyta jste se najedli a je čas na dobrou kávu s dezertem či cukrovím. Počkejte s tím ale alespoň hodinu až dvě, jinak se zcela zaplácnete. Pokud cukroví či moučník oddělíte od hlavního chodu, budete se cítit mnohem lépe. Výjimku tvoří samotná káva – ale pozor jen malé espresso bez cukru a mléka. Káva s obsaženými polyfenolickými látkami a kofeinem pomáhá slehnout, a tak si ji můžete dopřát hned po jídle.

I když to možná láká, po jídle si nedávejte ani ovoce, vyjma plátku jablka pro slehnutí. Může mít na svědomí nafouklé břicho, protože ovoce spolu s dalším jídlem může způsobit nadýmání. Počkejte s ním alespoň dvě hodiny po jídle.


Odpolední šlofík? Ne!
Chodíte si rádi po jídle lehnout? Pak věřte, že pro vaše trávení to není to pravé ořechové. Jídlo v žaludku se v poloze ležmo může dostávat k jícnu a může vás začít pálit žáha. Procesy trávení spíše utlumíte, než abyste je podpořili a tím spíše, když usnete. Pro slehnutí si zkrátka musíte dojít!

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!