Esenciální oleje: V čem tkví jejich kouzlo?

Esenciální oleje: V čem tkví jejich kouzlo?
zdroj: Adobe Stock

Esenciální neboli éterické oleje mají schopnost blahodárně ovlivňovat funkce organismu a zároveň působit na vaši psychiku. Použitím vhodného esenciálního oleje si ulevíte od problémů, povzbudíte tělo a mysl a podpoříte léčbu nemocí.

Není olej jako olej
Kvalitní esenciální olej by měl být čistě přírodní. Chemické varianty by mohly způsobit spíše opak, takže byste místo úlevy docílili přinejmenším bolesti hlavy. Někteří výrobci uvádí původ přímo na obalu, aby spotřebitel nemusel obtížně zjišťovat informace z etikety. Vybírejte proto jen takový produkt, který má jasně viditelné označení země původu a název rostliny, ze které je olej vyroben, a to v českém jazyce i v latině. S chemickými esenciálními oleji, byť budou připomínat vůni skutečné rostliny, nikdy nedocílíte očekávaných výsledků. Nedávné výzkumy navíc potvrdily možnou spojitost se vznikem karcinogenních onemocnění. Vybírejte proto pečlivě.

Méně je někdy více
Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované látky. Každá lahvička je vyrobena z několika stovek až tisíců kilogramů rostlin. Není proto potřeba používat celý její obsah najednou. Naopak, spíše by vám uškodil. Před použitím musíte esenciální olej naředit v jiném oleji, například meruňkovém, olivovém nebo v jakémkoli jiném rostlinném oleji. Esenciální oleje by měly mít čestné místo v každé domácnosti. Využijete je denně, ať už jako podpůrnou léčbu onemocnění nebo jen jako pomocníka k navození dobré nálady.

Nejčastěji se používají jako součást masážních olejů, obkladů, do koupele, ke kloktání nebo inhalaci. Zpravidla platí, že ředění u dětí se pohybuje v měřítku přibližně 1 : 10, tedy 1 kapka esenciálního oleje na 10 ml nosného oleje. U dospělých je to asi pětinásobek. Výjimku tvoří využití éterických olejů k osvěžení vzduchu. V takovém případě postačí asi 5 kapek na 250 ml vody, kterou nalejete do rozprašovače. Do aromalampy vám postačí stejné množství.

Zimní nálada
Esenciální oleje jsou vyrobené z celé řady bylin. Koupit můžete jednodruhové, ale i vícedruhové, které jsou přímo určené například k navození dobré nálady, k podpoře léčby nachlazení nebo jsou tematicky laděné. Aktuálně může být příjemný např. olej borovice, která má antibakteriální účinky a nejen, že příjemně voní, ale pomůže vám v léčbě nachlazení. Sáhněte po něm i v případě, kdy jste sami nemocní a chcete snížit možné riziko, že nakazíte zbytek rodiny. Další ingrediencí bude skořice. Ta příjemně zahřívá a její vůně se vám dostane pod kůži. Uvolňuje dýchání a podporuje dobrou náladu.

Do každé domácnosti
Některé esenciální oleje využijete příležitostně, z jiných se stanou stálice, ke kterým se budete opakovaně vracet. Těmi budou nepochybně levandule a tea tree. Vůně levandule je nezaměnitelná. I když prožijete mimořádně náročný den, večerní koupel s pár kapkami esenciálního oleje z levandule vás zase postaví na nohy. Z tea tree si vyrobíte domácí repelent proti klíšťatům a komárům, urychlíte dobu hojení akné, posílíte imunitní systém, díky dezinfekčním účinkům zamezíte vzniku infekcí a navíc si posílíte sebevědomí. Spektrum využití je mimořádně široké.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!