Řada lidí přijímá kofein ve velkém každý den – ať už z kávy, čaje, energetických nápojů nebo čokolády. Pro zdravé jedince to obvykle nepředstavuje nijak závažný problém. Pokud ale trpíte cukrovkou druhého typu, můžete mít kvůli kofeinu potíže s udržením optimální hladiny cukru v krvi. Jak si kofein rozumí či nerozumí s cukrovkou?
Rostoucí počet výzkumů naznačuje, že lidé s diabetem typu 2 reagují na kofein jinak než zdravá část populace. Kofein totiž může zvýšit hladinu cukru glukózy v krvi a spolu s ní i hladinu inzulinu. Jedna studie se zaměřila na jedince trpící cukrovkou druhého typu, kteří denně k snídani a obědu užívali 250 mg kofeinu prostřednictvím pilulek. Uvedené množství se rovná pití dvou šálků kávy s každým jídlem. Výsledek? Jejich krevní cukr byl ve dnech, kdy nepřijímali kofein o 8 % nižší. Kofein totiž může ovlivnit reakci těla na inzulin, hormon, který umožňuje glukóze vstoupit do buněk a přeměnit se na energii.
Kofein může snížit citlivost na inzulin
Vlivem kofeinu reagují buňky na inzulin trochu jinak, než je obvyklé. Kofein totiž může snižovat citlivost na tento hormon. Buňky tak po jídle nebo pití nepřijímají tolik cukru z krve. Výsledkem je, že tělo vytvoří více inzulinu, což zvýší po jídle jeho hladinu v krvi. Proto může zvýšený příjem kofeinu činit cukrovkářům druhého typu značné potíže. Jeho nadužívání může vést dlouhodobě k výrazně zvýšeným hladinám cukru v krvi. To může časem zvýšit riziko různých komplikací, jako je třeba poškození nervů nebo onemocnění srdce.
Ke slovu se dostávají další hormony, vede adrenalin
O důvodech snižování citlivosti na inzulin u kofeinu vědci stále diskutují. Zatím se ale shodují v tom, že kofein zvyšuje hladinu některých stresových hormonů, jako je třeba adrenalin. Ten může zabránit buňkám v plnohodnotném zpracovávání glukózy a zároveň podporovat tělo ve zvýšené tvorbě inzulinu. Dochází také k blokaci adenosinu, který hraje velkou roli v množství produkovaného inzulinu i v reakci buněk na něj. Kofein adenosin zdržuje od práce – ten tak nemůže cukr z krve dostat tak rychle, jak je zvyklý. Příliš mnoho kofeinu také může způsobit potíže se spánkem. A nedostatek spánku zase může snížit citlivost na inzulin. Jak je vidět, vše v těle funguje velmi komplexně a když ovlivníme jeden pochod, může to hned ovlivnit mnoho dalších.
Kdy už je to moc
K ovlivnění hladiny cukru v krvi stačí podle vědců asi jen nějakých 200 mg kofeinu. Takové množství se ukrývá v přibližně jednom nebo dvou šálcích kávy nebo čtyřech šálcích černého čaje. To, jak tělo dokáže kofein zpracovat, je ale ve skutečnosti záležitost ryze individuální. Lidé na něj mohou reagovat odlišně. Záleží na věku, hmotnosti a genetických predispozicích. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že si organismus umí na vysoký příjem kofeinu jednoduše zvyknout. Kde je tedy pravda? Asi to budete muset vyzkoušet sami...
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál