Viscerální tuk se nachází uvnitř dutiny břišní a obklopuje orgány. I proto se mu také občas říká tuk břišní. Jeho zvýšené množství je pro zdraví velmi škodlivé. Pojí se s vyšším rizikem diabetu druhého typu, inzulinovou rezistencí, srdečními chorobami, a dokonce i s některými druhy rakoviny. Naštěstí existují určité strategie, jak se ho účinně zbavit.
Jak poznám, kolik ho mám?
Ačkoliv objemné břicho vyvalené dopředu a široký pas jsou dva znaky, které o jeho množství vypovídají, opravdu změřit ho dokáží např. speciální bioimpedanční přístroje, ultrazvuk či magnetická rezonance. Nejjednodušším ukazatelem je ale obvod pasu – jakmile u mužů přesáhne obvod pasu zhruba 100 cm a u žen zhruba 90 cm, s velkou pravděpodobností se už jedná o rizikový zdravotní stav. Proč nám ale tak vadí?
Zánět může vést k závažným onemocněním
Tukové buňky toho v těle dělají mnohem více než že by jen ukládaly přebytečnou energii. Viscerální tukové buňky jsou v tomto směru velice aktivní a produkují zánětlivé markery a hormony, které mohou dlouhodobě podporovat vznik zánětu v těle a zvyšovat riziko chronických onemocnění. Viscerální tuk tak uvolňuje zánětlivé markery, které se portální žilou mohou dostat až do jater. Dlouhodobý zánět také může způsobit tvorbu plaku uvnitř tepen, který je tvořen kombinací cholesterolu a dalších látek. Vytvářejí se cholesterolové pláty, prostor pro průchod krve se zmenšuje a v nejhorších případech se může úplně ucpat. V koronárních tepnách může sraženina odstřihnout srdce od příjmu kyslíku a způsobit tak infarkt. Zvýšený viscerální tuk je jedním z parametrů metabolického syndromu.
Cvičte, jezte zdravě a dostatečně spěte
Existuje několik skutečně účinných způsobů, které vám pomohou se postupně škodlivého nadměrného množství viscerálního tuku zbavit. Jejich souhrnný název zní zdravý životní styl. Možná to bude znít jako klišé, ale pravda je, že ten je jedinou skutečně fungující metodou. A také během na dlouhou trať. Což ale už určitě víte. Začněte přidáním pravidelného aerobního cvičení, jako je rychlá chůze nebo běh alespoň třikrát týdně. Pohybovou aktivitou budete doslova pálit vaše vnitřní zásoby. Pohyb nakombinujte se stravou bohatou na probiotika (bílé neochucené jogurty, kefíry, kyselé zelí, doplněk stravy s bakterií Lactobacillus gasseri), vlákninu (lněné semínko, sladké brambory, luštěniny a celozrnné obiloviny i pseudoobiloviny) a bílkoviny (maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny a syrovátkový protein). Uberte naopak rafinovaný cukr, škodlivé trans tuky (sladkosti, bramborové lupínky) a alkohol.
Uvědomte si také, že nezbytnou součástí zdraví je dostatečný spánek. Spěte alespoň 7 hodin.
Pokuste se také eliminovat stres a úzkost. Hormonální změny, které pod stresem v těle probíhají, přímo podporují tvorbu viscerálního tuku. Osobní pohoda je tedy stejně důležitá jako perfektní jídelníček. Každý den si vyhraďte čas na oblíbený koníček, věnujte se rodině, józe, meditaci, četbě a čemukoliv, co vás naplňuje, uklidňuje a činí šťastnými.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál