Každoroční oslavy nového roku se pojí s bublinkami – boucháme šampaňské, sekty, a další šumivá vína s nejrůznějšími barvami či úrovněmi sladkosti. Nenechte se zahanbit neznalostí rozdílů mezi jednotlivými druhy alkoholických nápojů. Přinášíme vám stručný přehled.
Prosecco
Se stále rostoucí dostupností tohoto původem italského nápoje si prosecco vydobylo svůj post příjemného a dostupného šumivého vína. Na rozdíl od šampaňského či sektu nezraje v lahvi a jeho výroba je typická pro italskou oblast. Prosecco může být tzv. tiché, bez bublinek, lehce perlivé frizzante či klasicky šumivé. Většinou se jedná o velmi svěží pití s podtónem ovoce, které si skvěle rozumí i s dalšími nápoji v nejrůznějších drincích.
Šampaňské víno
Je to stejné jako rozdíl mezi favoritem a mercedesem – službu udělají obě auta, ale rozdíl na cestě určitě poznáte. Šampaňské se pyšní ochranou známkou původu: název šampaňské mohou mít jen nápoje z vinařské oblasti Champagne, která se nachází ve Francii. Vzhledem k omezené produkci začínají ceny pravých šampaňských na zhruba 500 Kč a pokračují i k několika tisícům. Zpravidla se můžete setkat se třemi odrůdami či s jejich kombinací – Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Typické bublinky oxidu uhličitého pocházejí ze sekundárního kvašení vína při zrání a nejsou nijak dodávány uměle – šampaňské víno je svěží, perlivé a má o něco více alkoholu než vína klasická.
Sekt
Jako sekt se označují nápoje, které se vyrábí převážně stejným postupem výroby, jako šampaňské, jen se netýkají věhlasné oblasti Champagne. U sektu rozlišujeme několik typů podle obsahu cukru – od zcela bezcukernatých až po ty, které mají nad 50 g cukru. Podle obsahu cukru jim přísluší názvy, které jistě dobře znáte – nejčastěji extra brut, brut či demi-sec. Opravdový fajnšmejkři vždy sáhnout po tom nejsušším.
Cava
V posledních letech si získalo oblibu i další šumivé víno s názvem cava. Cava je šumivé víno, obdoba šampaňského, jehož domovem je španělský region Cava a jeho vybrané oblasti. Stejně jako šampaňské či sekt se cava vyrábí různě sladká, podle doby zrání se navíc rozděluje na mladé, střední a staré víno.
Proč bublinky tzv. lezou do hlavy?
Určitě jste slyšeli známé přísloví, že bublinky zkrátka rychle lezou do hlavy. Je to opravdu tak. Oxid uhličitý podporuje vstřebávání alkoholu do krve. Po skleničce šumivého vína tedy budete opojeni dříve, než po skleničce vína klasického. Pokud jsou navíc bublinky doplněny cukrem – např. v případě doslazovaných šumivých vín, půjde vám alkohol do hlavy ještě o něco rychleji. Proto nikdy nepijte na hladový žaludek, jak se říká na lačno, a myslete na to, že i přes příjemný perlivý efekt jsou bublinky velmi záludné.
Jakým šumivým vínem letos oslavíte nástup roku 2019 vy?
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál