Změny ve vašem životě, které vám pomohou zhubnout bez držení diet

Změny ve vašem životě, které vám pomohou zhubnout bez držení diet
zdroj: Adobe Stock

Chcete se dostat do svých oblíbených kalhot, které vám ještě před pár měsíci perfektně sedly, ale teď pláčou ve skříni? Nemusíte hned držet dietu, abyste se zbavili pár nadbytečných kilogramů. Mnohdy stačí učinit malé změny v zaběhlém režimu.

Každodenně se nevědomky dopouštíme drobných pochybení proti zdravému životnímu stylu, které ale navzdory své zdánlivé neškodnosti mohou s naší hmotností v dlouhodobém horizontu pořádně zahýbat. Potom se nutíme do dodržování diet, které nám nesednou a my se tím trápíme. Zkuste na to jít chytřeji a neničit si metabolismus nesmyslnými restrikcemi. K velkým úspěchům vedou malé kroky nebo jen drobné změny a tak to je i v tomto případě. Podívejte se na vychytávky, díky kterým se do svých oblíbených kalhot brzy dostanete i bez diety.

1. Jezte pomalu
Víte, že se říká, že každé sousto by měl člověk alespoň 30x rozžvýkat? Nechceme, abyste to počítali, ale jen se nad tím zamysleli. Kdo jí pomalu, dostane včas a přirozeně signál o naplněnosti žaludku. Kdo spěchá a hltá, necítí, že žaludek volá: STOP a nebo zhltá dříve více, než bylo nutné. Proto jezte pomalu. Každý jídlem byste měli strávit klidně 20 minut. Poseďte si, udělejte z jídla událost, rituál, nejen pouhé soukání-potravy-do-sebe-jako-anakonda. Sníte méně, pochutnáte si více.

2. Spěte více
Vědci z univerzity v Michiganu přišli na revoluční způsob hubnutí. Podle jejich výzkumu stačí dopřát si každý den o hodinu spánku více. To by vám mělo pomoci ztratit až 14 kg za rok. Ačkoliv to může znít divoce, je dokázáno, že méně než 7 hodin spánku zvyšuje chuť k jídlu a může vést k tloustnutí. Když tyhle dvě informace spojíme dohromady, dostaneme zlatou střední cestu. Když budete spát více, nebudete vyčerpaní, tělo nebude žadonit po cukru a vy nebudete přibírat. To už zní docela logicky, nebo ne?

3. Přidejte ovoce a zeleninu
Ovoce a zelenina jsou bohaté na vlákninu, která přirozeně sytí a zvyšuje objem stravy, kterou sníte. Proto se snažte hlavně zeleniny opravdu sníst alespoň 300-500 g denně. Uvidíte, že se budete cítit více sytí a spokojení po jídle se zeleninou, než bez ní.

4. Polévkujte
Polévka připraví žaludek na příjem potravy a také částečně zaplní, takže nebudete mít tendenci se přejídat hlavním jídlem. Pozor si dávejte jen na smetanové polévky, které mohou obsahovat mnoho kalorií a polévky husté, luštěninové, které často vydají za hlavní chod. Vybírejte spíše vývary a různé zeleninové polévky.

5. Vsaďte na opravdovou celozrnnnost
Celozrnné obiloviny a pseudoobiloviny, jako je oves, ječmen, pšenice, quinoa, pohanka nebo rýže, zasytí na dlouhou dobu a obsahují významné množství vlákniny. Vybírejte celozrnné mouky, pečivo i další výrobky. Dnes snad ke všemu, nebo téměř ke všemu, existuje kvalitní a chutná celozrnná varianta. Ovšem nezapomínejte číst složení. Abyste si místo celozrnného toastového chleba nekoupili pouze pochoutku z bílé mouky obarvenou karamelem.

6. Mějte své cíle na očích
Chcete zhubnout a přímo se vidíte v těch sexy černých šatech s holými zády nebo v  těch kalhotech, které ale aktuálně bohužel nedopnete? Tak si je vystavte! Pověste je na viditelné místo, abyste si neustále připomínali, kam se chcete dostat nebo čeho toužíte dosáhnout.

7. Místo uzeniny sýr
Nahraďte každé dva kousky tučné uzeniny dvěma kousky sýru se středním obsahem tuku. Tento jednoduchý trik ušetří spoustu kalorií.

8. Omezte sladké nápoje
Nahraďte denně jeden sladký nápoj neochucenou vodou nebo jemně perlivou variantou. Ušetříte si několik lžiček cukru a spolu s nimi i několik nepříjemných a nevzhledných kilogramů, které vás trápí. Přidejte do vody citronovou šťávu, plátky pomeranče, mátu, meduňku, nebo si v zimě uvařte chutný ovocný či bylinkový čaj.

9. Pijte z tenkých a vysokých sklenic
Pokud si svou denní dávku sladké tekuté pochutiny neumíte odepřít, nalijte si ji alespoň místo do široké skleničky do tenké vysoké sklenice. Vypijete o 25-30 % méně. Sem můžete nalít i alkohol, který obsahuje rovněž velké množství kalorií. A k tomu si dejte pořádnou sklenici vody. Na té šetřit nemusíte.

10. Hlídejte si množství alkoholu
Jdete večer do restaurace či vás čeká večírek? Nezačínejte hned alkoholem, který obsahuje velké množství kalorií a kromě toho podporuje chuť k jídlu. Dejte si nejprve nějaký nealkoholický drink, jako třeba vodu s citrónem nebo čaj, a prokládejte takovým nápojem každý alkoholový počin. Vypijete méně, sníte méně a celkově snížíte energetický příjem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Poetický název pro nepoetické úzkosti hraničící s depresemi. Trápí vás také „zimní blues“? Poradíme, jak se z něj vykřesat i bez nutnosti užívat specifické léky. Využijte možnosti vlastního těla k sebeléčbě.

Čtěte dál
Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Bonboniéra, čokoládové pralinky nebo tabulka čokolády – častý projev náklonnosti nejen v den sv. Valentýna. Sortiment čokoládových...
Hromnička, pučálka nebo pražmo – znáte tradice spojené s únorem?

Hromnička, pučálka nebo pražmo – znáte tradice spojené s únorem?

Únor počínající Hromnicemi a končící masopustními průvody v maskách je měsícem mnoha obyčejů, které naši předkové tvořili, modifikovali...