Vyměňte 20 min koukání do displeje telefonu za pohyb a budete nadšeni ze změny

Vyměňte 20 min koukání do displeje telefonu za pohyb a budete nadšeni ze změny
zdroj: Adobe Stock

Pokud jste ve svátečním období popustili uzdu nejen fantazii, ale také chutím, a teď litujete znovu nabraných kilogramů, nezoufejte. Máme pro vás jednoduchý návod, jak se dostat rychle zase do formy. Stačí 20 minut denně.

Pohyb pomůže zhubnout. Pokud se ale chcete na svou ideální váhu nejen dostat, ale také si ji udržet, budete se muset zamyslet nad svým životním stylem celkově. Klíčem k ideálním křivkám je totiž vhodná kombinace pohybu, stravy a odpočinku. Jeden bez druhého nikdy dlouhodobě nefunguje. A proto jedinou cestou za dosažením trvalých a plnohodnotných výsledků je jejich spojení. Dobrá zpráva je, že je to poměrně snadné. Pokud totiž vytrváte, budete se cítit mimořádně dobře – budete mít dostatek energie, budete odpočatí, a ještě budete skvěle vypadat.

20 minut denně může změnit hodně
20 minut pohybové aktivity denně vám pomůže zhubnout. Zaručeně. Na začátek stačí, když začnete každý den chodit do práce pěšky. A nevynecháte. Ani ve sněhu nebo dešti. Pokud vám totiž jde o trvalý výsledek, musíte přemýšlet dopředu. A tím, co vás dopředu popožene a udrží vás v sedle, je nejen vytrvalost, ale také pravidelnost. Ve stravě, odpočinku i pohybu. Je lepší dopřát si 20 minut mírného pohybu, který v pořádku zvládnete tak, aby vám to bylo příjemné, každý den, než se dvakrát do týdne v posilovně nebo na kole zhuntovat tak, že na další pohyb nemáte ani pomyšlení. Takže pravidelnost především. 20 minut pohybové aktivity denně, alespoň 7 hodin spánku, co se týče stravy, tak každé 3-4 hodiny doplnit energii a nakrmit tělo.

Kombinujte sílu a kardio
Pro spalování tuku je jistě skvělé mírné kardio, tedy svižná chůze, běh, jízda na kole nebo běžky. Energii ale pomáhají pálit svaly. Musíte tedy budovat i ty. Proto byste neměli zanedbávat ani silový trénink a ideálně ho s kardiem obden střídat. Pokud byste se soustředili výhradně na pohyb aerobní, mohli byste, navíc v kombinaci s nedostatečnou výživou (charakteristickou zejména nedostatkem bílkovin a zdravých tuků, protože s příjmem sacharidů obvykle problémy nemíváme, ba naopak), docílit zhubnutím nesprávným způsobem – tedy ztrátou svalové hmoty. Takový výsledek nemůže být trvalý a dříve či později vede k nepopulárnímu jojo efektu.

Klíčem k úspěchu je změna
V rámci silového tréninku používejte jako zátěž vlastní tělo či mírné zátěže nebo funkční pomůcky, jako je třeba TRX. Hmotnost se liší pro každého a nevíte-li si rady s ideální mírou pro vás, poraďte se s trenérem, který doporučí cvičení přímo na míru. Ideálně se zaměřujte na všechny svalové skupiny a střídavě zatěžujte více svalových skupin. Ideální jsou cviky na velké svalové skupiny, jako jsou záda, nohy, břicho, ale také biceps, triceps, ramena a pod. Účelné jsou také intervalové tréninky, které spojují výhody silového i kardio tréninku v mimořádně krátkém čase – třeba jen 12 minut. Tajemství úspěchu tkví ve střídání tempa a charakteru pohybu v rámci intervalů, což tělo stimuluje k mimořádné aktivitě a podněcuje efektivní spalování energie. Klasický trénink vypadá třeba takto: 10 sekund odpočinek / 50 sekund cvičení: 1. cvik: Dřepy; 2. cvik: Sedy-lehy; 3. cvik: Výpady; 4. cvik: Kliky. Střídáte ve 4 kolech.

Cviky střídejte, buďte variabilní a hrajte si. Musí vás to především bavit. Stimulujte tělo stále novými podněty, střídejte aktivity a zkoušejte nové potraviny. Jakmile si totiž tělo na něco zvykne, po čase přestává reagovat. Nedejte mu k tomu důvod a stále ho překvapujte!

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!