Výhody tradičního léčivého přípravku užívaného zejména v Rusku a celé střední Asii, začíná Západ poznávat až v posledních několika letech. Na Východě je ale využíván již po staletí. Co to tajemné mumio vlastně je?
Mumio je lepkavá, černá hmota, při pokojové teplotě měkká jako karamel, s typickým aromatickým zápachem. Tato vzácná pryskyřice, u které mechanismus působení dosud není zcela znám, obsahuje vzácné léčivé látky, jako jsou mastné kyseliny, minerály, zejména křemičitany a aminokyseliny. Působí protizánětlivě, protirevmaticky, představuje účinnou prevenci v boji s onemocněními srdce a příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu lidského organismu. Říká se, že je dokonce silnější než ženšen. Je také považováno za silný antioxidant.
Poklad horských včel
Mechanismus působení mumia není zatím zcela znám. Předpokládá se ale, že se jedná o pryskyřici, kterou lze nalézt v některých jeskyních nebo skalách, kde včely po stovky nebo i tisíce let tvořily svá hnízda. Ve folklóru ho najdete pod označením „krev hor“ nebo „slzy skal“. Vyskytuje se pouze ve výjimečných lokalitách a kvůli nedostatku a vysoké ceně je vždy jeskyně nebo skála, kde bylo mumio objeveno, střeženým tajemstvím. Za komunismu byl v Rusku jeho vývoz zakázán, bylo totiž považováno za národní poklad.
Když hory krvácí nebo pláčou
V ruském folklóru má mumio své pevné místo. Doslova se zde říká, že „nic vás nemůže zachránit před smrtí… snad jen s výjimkou mumia“. Široce se ale užívá i v Indii a Barmě, kde je pověstné pro příznivé účinky na léčbu astmatu, chronické bronchitidy, ledvin, cukrovky a kožních onemocnění. Ve světě je za nejkvalitnější mumio považováno to z Kyrgystánu.
Proti diabetu, alergiím i zlomeninám
Nejlepších výsledků dosahuje mumio při léčbě i prevenci vzniku kardiovaskulárních, respiračních a gastrointestinálních onemocnění, dále u zlomenin, v revmatologii, u cukrovky, při paralýze periferních nervů, alergických stavech a kožních onemocněních. Může být přitom užíváno v podobě krému nebo klasicky, jako malé lisované tabletky, které můžete zakoupit jako doplněk stravy. Příznivě působí i na zácpu či onemocnění jater a reguluje vysoký krevní tlak. Tělo dále detoxikuje, pomáhá mu v regeneraci a posiluje imunitní systém.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál