Proč by leden neměl patřit dietám. Odlište se a jděte na to rozumněji

Proč by leden neměl patřit dietám. Odlište se a jděte na to rozumněji
zdroj: Adobe Stock

Velká část předsevzetí, které si každý rok dáváme a které nikdy pořádně nedodržíme, se týká stravy. Zhubnout, dostat se do kondice, vypracovat svaly, vytvarovat křivky. Ať už se jedná o jakoukoliv možnost, prostředkem je často dieta. A jak se ukazuje, rozhodně ne fungujícím nebo šťastným. Přepálili jste start? Postavte se k tomu jinak.

Podle statistik svá předsevzetí nakonec úspěšně dotáhne pouze 8 % šťastlivců. Důvod je jednoduchý. Dáváme si předsevzetí, která jsou nedosažitelná a nejsou v souladu s tím, jak chceme žít. Myslíme si, že se kousneme, zapřeme a ono to půjde. Jenže tohle nikdy nemůže dobře skončit. A nikdy to nepřinese trvalý výsledek. Nový rok by se měl týkat pozitivních počátků a potenciálu nového zářného začátku. Jde o povzbuzení sebe samého, ne o trestání. Tak to letos zkuste jinak. Vykročte tou správnou nohou (a pro někoho to klidně může být levá) a buďte na sebe hodní.

Aby vám to šlo pěkně od ruky, přinášíme 4 dobré důvody, proč byste konečně měli dát novoročním dietám sbohem.

1. Rychlá opatření nevedou k trvalým výsledkům
Žádná blesková dieta vám nezaručí svůdné křivky trvale. Jediné, co může slíbit, je neoblíbený jojo efekt. K trvalým změnám ale vedou malé, postupné a promyšlené kroky. Pamatujte na to vždy, když budete mít chuť udělat radikální řez a ukvapeně se rozhodnout pro další tři dny o ananasu a kávě…

2. Většina diet není zdravá
Diety, které výrazně omezují kalorie, vás ohrožují podvýživou, žlučovými kameny a dalšími negativními vedlejšími účinky, které mohou být napáchány na vašem zdraví. Vyřazení celých skupin potravin může způsobit deficit různých minerálů a vitamínů a radikální omezování a snižování kalorií může zpomalovat metabolismus a znemožňovat tak další hubnutí. Tělo se tak vlastně samo brání před příliš nízkým kalorickým příjmem. Potom místo tuku hubnete svaly, což se nepříznivě projeví na celém fungování organismu.

3. Málo energie a špatná nálada
Málo jídla rovná se nedostatek energie a s tím souvisí špatná nálada, stres, úzkost, smutek a deprese. Únava fyzická i psychická. Věčný hlad oslabuje tělo i duši. A odvádí vás od plnění stanovených cílů. Jednoduše nemáte sílu v nich pokračovat, k nim směřovat… A pak to jednou nebudete moci vydržet, přejíte se, budete si to vyčítat, budete se cítit ještě hůř a budete se trestat ještě větším hladověním a přísnějším režimem až vás to celé přestane bavit a uvědomíte si, že se točíte v začarovaném kruhu a nevíte, jak z něho ven.

4. Stres páchá velké škody
Se vším výše zmíněným souvisí stres. Ten je věrným společníkem všech dietářů, proto ho neberte na lehkou váhu. Chronický stres umí život pořádně znepříjemnit. Narušuje spánek, trávení, oslabuje imunitní systém, vede k podrážděnosti, hněvu a smutku. Často také bývá spojován se srdečními onemocněními, cukrovkou, vysokým krevním tlakem a přibývání na váze. A právě poslední zmíněné je častější než si možná myslíte. Hubnete, máte pocit, že děláte vše správně a kila ne a ne dolů? Může za to vaše zablokovaná hlava! V momentě, kdy se tělo přestane z diety stresovat, se celý metabolismus doslova uvolní a paradoxně určitě nějaké to kilo shodíte jen pouhou „pohodou“.

Chytněte to letos za ten správný konec
Možná jste v první lednovém týdnu už začali, ale cítíte, že to vše brzy skončí neúspěchem. Zapomeňte letos na diety a přestaňte se sužovat věčným dumáním nad tím, co můžete a nemůžete jíst. Místo toho se zaměřte na rovnováhu a budování dlouhodobých správných stravovacích návyků. Dopřejte si své oblíbené nezdravé pokrmy, ale nepřejídejte se jimi a vychutnejte si je jen jednou za čas. Přidejte do každodenního jídelníčku více čerstvého ovoce a zeleniny. Nezapomínejte ani na cvičení – i to je klíčovou součástí dosažení a udržení zdravé hmotnosti. Každý den se proto věnujte nějaké příjemné fyzické aktivitě. Ideálně 30–60 minut. Pracujte na vytvoření zdravého vztahu k jídlu, pohybu, odpočinku, a především sami k sobě. Dělejte to, co máte rádi a mějte rádi to, co děláte. Pokud se budete řídit tímto doporučením, nemůžete udělat chybu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Poetický název pro nepoetické úzkosti hraničící s depresemi. Trápí vás také „zimní blues“? Poradíme, jak se z něj vykřesat i bez nutnosti užívat specifické léky. Využijte možnosti vlastního těla k sebeléčbě.

Čtěte dál
Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Bonboniéra, čokoládové pralinky nebo tabulka čokolády – častý projev náklonnosti nejen v den sv. Valentýna. Sortiment čokoládových...
Hromnička, pučálka nebo pražmo – znáte tradice spojené s únorem?

Hromnička, pučálka nebo pražmo – znáte tradice spojené s únorem?

Únor počínající Hromnicemi a končící masopustními průvody v maskách je měsícem mnoha obyčejů, které naši předkové tvořili, modifikovali...