Snažíte se svoji ústí hygienu dovést k dokonalosti? Zapomeňte na běžný zubní kartáček a nahraďte ho přírodním. Nejedná se jen o módní trend. V přírodním kartáčku se nemnoží bakterie a navíc nahradí i zubní pastu.
Plastový kartáček nadělá občas více škody než užitku
Běžný zubní kartáček je vyroben z plastu. Tím je planeta už doslova zahlcená a jeho koupí tak přispíváte k dalšímu znečišťování životního prostředí. To je samozřejmě pravda, ale vedle toho má další nevýhody. Naneštěstí pro ekology ale i výhody. S plastovým kartáčkem je ústní hygiena mnohem snazší. Hlavně v tom smyslu, že jsme na něho všichni zvyklí. Stačí zajít do drogerie, vybrat svou oblíbenou značku a doma už stačí zuby jen vyčistit. Díky vysoké poptávce se plastové zubní kartáčky stále zdokonalují a v tomto ohledu jim přírodní varianty nemohou konkurovat. Na druhou stranu je tu velká nevýhoda, která, jak doufám, převáží klady. Běžné kartáčky obvykle používáte zpravidla dva až tři měsíce. Po každém čištění zubů mezi štětinkami zůstávají bakterie, které se v průběhu celého dne, popřípadě noci, množí. Pouhé omytí k jejich odstranění ovšem nestačí a po každém dalším použití se vám usazují na zubech. Bakterie mají na svědomí narušení zubní skloviny, v horším případě vznik infekcí. Množení bakterií podpoříte například tím, že kartáček umístíte do pouzdra ihned po vyčištění.
Dřívko místo kartáčku?
Na první dojem vám to možná připadá zvláštní, ale na českém trhu se nedávno objevil přírodní kartáček ze salvadory perské. Skutečně se jedná o kořen tohoto keře, který můžete zakoupit již jako certifikovaný přírodní kartáček. Oproti běžným zubním kartáčkům vždy používáte jiný kousek a ten starý jednoduše odříznete. Zabráníte tak přenosu bakterií do dutiny ústní. Pokud s přírodním kartáčkem začínáte, možná vám bude zpočátku vadit jeho specifická chuť. Další nevýhodou je obtížnost čištění stoliček. Oproti běžným zubním kartáčkům totiž nekopíruje tvar zubů. Pro začátek ho proto raději používejte pouze na dočištění. Před čištěním odstraníte kůru přibližně z 2–4 mm dřívka. Odhalená vlákna rozkousejte mezi stoličkami. Docílíte tak výrazného změkčení štětiček, ale hlavně uvolnění silic, které působí protizánětlivě a navíc zuby bělí.
TIP
Pokud máte pocit, že je dřívko příliš tuhé a čištění je nepříjemné, nechte ji několik hodin ve vodě.
Jednoduchý pomocník
Obtíže s důkladným čištěním vašich zubů vyřešíte použitím speciálního adaptérů. Je to vlastně velmi jednoduché. Představte si běžný kartáček, ve kterém máte možnost po každém čištění měnit štětinky zubů. Adaptér je vyroben z kukuřice, takže je čistě přírodní. Navíc ho můžete používat až do chvíle, než se nedopatřením poškodí. Do nástavce používáte kousky salvadory perské, které si nakrájíte asi na 5 mm kousky, zbavíte kůry a měníte před každým použitím. Čištění je úplně stejné jako s běžným zubním kartáčkem. Cena je sice vyšší, ale díky složení kartáčku už nemusíte používat žádnou zubní pastu ani ústní vodu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál