Říká se, že těhotenství patří k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Je bezesporu plné očekávání, radosti, ale také strachu, aby vše probíhalo bez komplikací a miminko se zdravě vyvíjelo. Přitom právě duševní klid, přiměřený pohyb a odpočinek hrají spolu s vyváženou stravou zásadní roli.
Avšak i v tomto ohledu se může mnoho nastávajících maminek ztrácet v množství informací ohledně doporučeného stravování, které jsou dnes dostupné nejen na internetu. Podívejme se proto společně na několik základních zásad stravování pro zdravé těhotenství.
1. Úpravy jídelníčku provádějte pozvolna
Pokud si váš dosavadní životní styl žádá jisté úpravy, neprovádějte tyto změny radikálním způsobem. Veškeré úpravy včetně jídelníčku zavádějte postupně a pozvolna. Náhlá a radikální změna stravování představuje pro organismus velkou zátěž, s níž se musí vyrovnat, a to zajisté není to, čím by žena měla své tělo zatížit v době gravidity. Proto pokud se chystáte výrazněji napravit svůj jídelníček k lepšímu, mělo by ke změnám docházet postupně již v době před plánovaným početím.
2. Vyhýbejte se polotovarům a průmyslově zpracovaným potravinám
Dnešní doba vyzývá k použití mikrovlnek a usnadnění práce koupí předpřipravených pokrmů. O Vánocích nemusíme péct vánočku, obchody nám ji nabízí rovnou s trvanlivostí až několik měsíců. Když se nad tím zamyslíme, nemají takové potraviny s čerstvostí a výživovou hodnotou skoro nic společného. Snažte se proto při výběru potravin vyhýbat průmyslovému zpracování a veškerým přídatným látkám, jako jsou např. konzervanty či barviva, a místo toho se zaměřte na čerstvou, přirozenou a kvalitní stravu.
3. Pestrá a vyvážená strava tvoří základ
O tom, že pestrá a vyvážená strava je základem, slyšel jistě každý z nás. Ale co si pod tím konkrétně představit, už je složitější otázkou. Není potřeba si vyčítat malý prohřešek, pokud se obecně držíme správného základu. Ten v největším zastoupení pro těhotnou ženu představují komplexní sacharidy (cca 55-60 %), které dodají tolik potřebnou energii pro růst a vývoj. Výrobky z bílé mouky nahradíme celozrnným pečivem a přirozenými obilovinami. Následují rostlinné bílkoviny, např. luštěniny, a bílkoviny živočišné, kde především kvalitní hovězí maso či ryby zajistí přísun železa a jódu. Tuky by neměly přesahovat 30 % celkového denního příjmu. Volte ideálně zastudena lisované rostlinné oleje, bohaté na nenasycené mastné kyseliny, zařadit můžete i lněné semínko. Jídelníček by měla doplňovat vláknina formou zeleniny a ovoce. Především zelenina by měla být součástí každého jídla. V neposlední řadě je také třeba myslet na dodržování pitného režimu, kde opět platí pravidlo snažit se omezit slazené nápoje a nahradit je čistou vodou nebo např. čajem rooibos či ovocným, které neobsahují kofein.
4. Nepřejídejte se
V době těhotenství se ženám mohou různě měnit chutě i nároky na stravování, doprovázené nevolnostmi či naopak nutkáním neustále jíst a uzobávat. Ideální je připravovat si menší porce, zato v kratších intervalech, v rozmezí od 4 – 6 porcí za den. Pokud vás trápí chutě na sladké nebo máte nevyhnutelnou potřebu uzobávat, zkuste zapomenout na jednoduché cukry a sáhněte místo toho třeba po plátku šunky, kousku ovoce, zdravých moučnících nebo nesolených oříškách a semínkách.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál