Vytvořte si z ložnice prostor pro klidný spánek. Poradíme vám, co z ní určitě odstranit

Vytvořte si z ložnice prostor pro klidný spánek. Poradíme vám, co z ní určitě odstranit
zdroj: Adobe Stock

Nemůžete usnout a už vůbec ne v kuse spát? Nepořádek v ložnici, v kombinaci s pozdním večerním sledováním obrazovky chytrého telefonu, může vykonat své. Ložnice by přitom měla být oázou klidného spánku. Aby se jí skutečně stala, měli byste se v ní zbavit sedmí věcí...

Říká se, že pokud se cítíte vnitřně nesví, pomáhá, když si třeba přerovnáte skříň. Manuální práce totiž pomáhá uklidit i uvnitř těla. Je tedy celkem logické, že pokud nemáte pořádek v ložnici, můžete mít potíže se spánkem. Ať už s usínáním, probouzením se během noci, nebo extrémní nechutí vstávat. Pokud vás trápí problémový spánek, měli byste si udělat v ložnici pořádek a zbavit se sedmi věci.

1. Staré polštáře
Staré polštáře přestávají být pohodlné. Pokud je navíc pravidelně neperete, mohou být plné prachu a bakterií. Studie ukazují, že po dvou letech může až třetina hmotnosti polštáře náležet prachovým roztočům. Jak živým, tak mrtvým. Zní to jako noční můra. Řešení je ale jednoduché. Vyhoďte starý polštář a kupte si nový. A pravidelně jej perte. Ideálně jednou měsíčně.

2. Až moc náhradních prostěradel, která jste nikdy nepoužili
Pro každou postel v bytě nebo domě byste měli mít maximálně tři prostěradla. Víc není potřeba. Jen zbytečně zabírají prostor ve skříni nebo ve vaší mysli. Jedno z těch tří se přitom nachází přímo na vaší posteli. Což znamená, že vám úplně stačí dvě náhradní prostěradla. Jakmile koupíte nové, jedno staré vyhoďte. Neskladujte stará prostěradla ani špatné sny. Vyhoďte ta, která nepotřebujete, a uvidíte, jak se vám uleví.

3. Nepořádek na nočním stolku
Říká se, že inteligentní člověk se vyzná i v chaosu a že jen blbec potřebuje pořádek. Dobře, řekněme, že by to mohla být pravda. Pro inteligentního člověka se ale v tom chaosu nachází jeho vlastní pořádek. Jeho vlastní smysl pro pořádek. Tedy jako chaos to připadá ostatním, autor sám je spokojený, protože podle svého pojetí pořádku ten pořádek splňuje. Takže inteligentní člověk pozná, kdy se jedná o inspirativní chaos. Máte na nočním stolku nepořádek? Ukliďte jej. A bude se vám lépe spát. Zejména, když z něj odstraníte mobilní telefon. Podle spánkových studií totiž bílé světlo narušuje spánek.

4. Zastaralá technika
Mobilní telefon, tablet, počítač, spleť různých kabelů a nabíječek. Nic z toho nepoužíváte, a přesto to skladujete. A zrovna v ložnici. Zbavte se toho a nebo to alespoň z ložnice odneste na jiné místo.

5. Taška s oblečením
Přerovnali jste si skříň a udělali pořádek ve věcech. Spoustu šatstva jste se rozhodli darovat příbuzným, kamarádům nebo na charitu. Skvělé! Jenže ta taška s oděvy pořád leží ve vaší ložnici. Na co čekáte? Nečekejte. Odneste ji pryč. Jednou jste se rozhodli, že se jí zbavíte. Tak už nemá ve vašem životě místo. Může  jen zbytečně kazit váš klidný spánek a to nechcete.

6. Hromady knih a časopisů, které jste již přečetli
Je snadné se emocionálně připoutat k milovaným knihám nebo oblíbeným časopisům. Jejich hromadění nedaleko vaší postele ale může narušovat váš klidný spánek. Udělejte si čas a přeberte je. Ty, bez nichž se obejdete, a mohou to být zejména časopisy, hoďte nemilosrdně za hlavu a dejte jim sbohem. Ty, s nimiž se zkrátka nechcete rozloučit, pěkně srovnejte a najděte jim své místo jinde. Můžete se potom těšit pohledem na ně, což může naopak pomoci s usínáním. Vytvořte si „VIP“ knihovnu, kde si vyskládejte oblíbené kousky, které vás inspirují.

7. Veškeré stopy jídla a nádobí
Snídaně do postele. Poobědní káva s kouskem čokolády. Jíst a pít v posteli jednou za čas je příjemné. Je to pohoda. Stopy té pohody se ale ještě týden potom nemusí povalovat všude kolem. Takže obal od čokolády vyhoďte, hrníček od kávy zaneste do dřezu a umyjte nebo dejte do myčky. Nenechávejte je ale v ložnici. Vysajte drobky po snídaňovém koláči. Ložnice je zóna odpočinku. Stopy toho, co v rámci odpočinku děláte, se zde ale vyskytovat nemusí.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Poetický název pro nepoetické úzkosti hraničící s depresemi. Trápí vás také „zimní blues“? Poradíme, jak se z něj vykřesat i bez nutnosti užívat specifické léky. Využijte možnosti vlastního těla k sebeléčbě.

Čtěte dál
Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Bonboniéra, čokoládové pralinky nebo tabulka čokolády – častý projev náklonnosti nejen v den sv. Valentýna. Sortiment čokoládových...
Hromnička, pučálka nebo pražmo – znáte tradice spojené s únorem?

Hromnička, pučálka nebo pražmo – znáte tradice spojené s únorem?

Únor počínající Hromnicemi a končící masopustními průvody v maskách je měsícem mnoha obyčejů, které naši předkové tvořili, modifikovali...