Trápí vás bolesti zad ze sedavého zaměstnání? Zbavit se jich vám pomůže obyčejná židle

Trápí vás bolesti zad ze sedavého zaměstnání? Zbavit se jich vám pomůže obyčejná židle
zdroj: Adobe Stock

Lidské tělo nebylo stvořeno k věčnému sezení. Navzdory tomu se dnes mnozí z nás chovají jako Člověk sedavý. To s sebou nese nepříjemné důsledky. Hrbíme se a bolí nás záda. Naštěstí známe jednoduché řešení, které vás z toho dostane. Bude vám stačit obyčejná židle.

Naši předkové museli lovit, aby si obstarali potravu. Pěstovat a sklízet, aby měli co jíst. Pracovat rukama, aby uživili rodinu. Zkrátka byli celé dny v pohybu. Proto nemuseli řešit sport a cvičení v takové míře jako my, kteří často trávíme valnou část dní vsedě, hledě do monitoru počítače. Ti, kteří mají po skončení pracovní doby ještě sílu jít cvičit a sportovat, přistupují ke svému životu zodpovědně. Kolik jich ale je? Pokud si i vy připadáte příliš zaneprázdnění na to, abyste každý den věnovali půl hodinu nějakému cvičení, začněte jej do života zařazovat jednoduše, pomalu a postupně.

V jednoduchosti je krása
Správné pohybové návyky vedou k eliminaci pohybových a kloubních obtíží. Co je správné, nemusí být složité. Složité je jen začít. A proto se nám do toho mnohdy nechce. Jenže bez této významné počáteční investice nedojdeme vůbec nikam. Proto nechceme-li zůstat stát na místě, které je stahující a bolestivé, začněme pomalu a tak, aby nám to bylo příjemné. Nikdo po vás nechce, abyste ze dne na den překopali všechno, na co jste zvyklí. Přidat ale pár minut pohybu denně? To by na začátek ušlo, nebo ne? Benefity takového počínání mnohokrát vrátí tu kapku úsilí, kterou budete nuceni použít jako počáteční vklad. Připravte si k tomu navíc jednu pomůcku. Jedná se o obyčejnou židli.

Obnovit pohyblivost horní části zad nemusí být složité
Neužívání horní části zad může omezit pohyblivost paží a ramen a celkově tuto oblast těla výrazně oslabit. Výsledkem je nesprávné držení těla, hrbení se, bolesti zad a také hlavy. Hrudní úsek ale naštěstí můžete protáhnout a aktivovat s pomocí obyčejné židle. Připravte si tedy židli a postavte ji opěradlem k sobě, sedadlem od sebe. Sedět na ní totiž nebudete. Podobně poslouží třeba i pracovní stůl. Důležité je, aby svaly přední části stehen zůstaly klidné a neaktivní.

Protáhněte paže, krk i záda
Položte na desku stolu nebo na vrchol opěradla židle ruce. Odkročte vzad a přibližte hrudník k zemi. Jakmile se kyčle ocitnou za kotníky, natáhněte nohy. Záda máte nyní rovná jako stůl, hlava je v prodloužení páteře, kyčle jsou nad kotníky, paže napnuté. Relaxujte svaly předních stehen a jemně zvedněte kostrč. Ruce držte na místě a podpaží směřujte k podlaze, jako kdybyste je tam chtěli přitisknout. Pohyb vychází především z ramen, pokud jej pociťujete ve spodní části zad, zvedněte při stlačení ramen spodní část hrudníku mírně vzhůru. Otočte ruce tak, aby se palce od sebe odtlačovaly, potom přiložte ruce k sobě. Ramenní svaly nyní více pracují. Nadechněte se zhluboka 5krát až 10krát. Odpočiňte si a zopakujte 2krát nebo 3krát.

Pravidelnost se vyplácí
Protahujte se tímto způsobem každých 90 minut, pokud okolnosti dovolí, a uvidíte, že když vytrváte, budete se cítit o mnoho lépe. Postupně se zlepší držení těla, nálada i sebevědomí. A dostanete chuť do dalšího cvičení, které už může trvat déle a může být také o něco náročnější. Pamatujte si jen jediné – jít do toho s chutí a nepřepálit začátek.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!