Neuplynulo ještě ani sto let od doby, kdy Alexander Fleming objevil penicilin a s ním spojené léčivé účinky antibiotik. Od tohoto průlomového okamžiku dokázala medicína zachránit tisíce životů lidí, kteří by jinak neměli šanci na přežití. Abychom však mohli hovořit čistě o přínosu použití antibiotik, je potřeba vědět, kdy je smíme nasadit, a kdy o jejich užívání vůbec neuvažovat. Neboť ne vždy nám mohou být prospěšná, a právě jejich neuvážlivé používání s sebou přináší velká rizika.
Kdy jsou nápomocná a kdy mohou naše zdraví naopak ohrozit?
Pojem antibiotika v posledních letech nabývá nových rozměrů. Lidé si je stále více spojují se schopností léčit. Zapomínají ale na jednu klíčovou věc – pečlivě uvažovat nad tím, co s nimi léčit. Antibiotika totiž dokáží překonat pouze bakteriální infekce. Proti virovým infekcím, jako jsou běžná nachlazení, dlouhotrvající kašel nebo chřipka, nejsou nijak účinná, ani nebrání v jejich přenosu na jiné osoby a šíření virů. A zde vzniká právě onen zmíněný kámen úrazu. S dobrým úmyslem vyléčit virové onemocnění začne spousta lidí nesprávně užívat antibiotika, která nejen že jejich zdravotní stav nezlepší, ba dokonce povedou k tomu, že se bakterie postupně stanou odolnými proti jejich účinkům, takže když pak nastane situace, kdy je doopravdy nezbytné antibiotika nasadit, jejich účinek již může být mnohem nižší až žádný. A toto riziko antibiotické rezistence se netýká pouze vás. Úplně stejně ohrožuje i vaše děti či lidi ve vašem okolí, kteří se touto odolnou bakterií mohou posléze nakazit. Jen za posledních 5 let se antibiotická rezistence zvýšila několikanásobně.
K tomu vezměte v úvahu i další možné vedlejší účinky užívání antibiotik, neboť spolu se škodlivými bakteriemi ničí i ty prospěšné. Antibiotika poškozují přirozenou mikroflóru v lidském organismu, a to především ve střevě, což může mít za následky například zažívací obtíže, průjem, či oslabenou imunitu, která se může následně pojit s dalšími problémy a nemocemi. A my se tak dostáváme do začarovaného kruhu.
Kdy a jak antibiotika bezpečně užívat?
Jak již bylo řečeno, antibiotika jsou účinná a měla by se podávat pouze v případech bakteriálních infekcí a na předpis lékaře po uvážení. Stejně důležité je držet se přesných pokynů aplikace a doporučeného dávkování. Pokud již léčbu antibiotiky podstoupíte, je nutné dobrat celou předepsanou dávku – ať už na to máte názor, jaký chcete. Pokud byste totiž ukončili léčbu předčasně, tedy dříve, než jak určuje předpis, a to i v případě, že se začnete cítit lépe, riskujete tím, že opět posílíte vzrůstající rezistenci bakterií. Po ukončení léčby pak zbylá antibiotika vraťte do lékárny. Rozhodně je neschovávejte do budoucna pro případné další použití bez schválení lékařem.
Jak se vyhnout užívání antibiotik?
Přestože nás antibiotika dokážou spolehlivě zbavit škodlivých bakterií, stále musíme myslet na to, že jejich užití s sebou nese i jistá rizika v podobě vedlejších účinků. Ideální je proto dbát na prevenci a raději zcela předcházet případným onemocněním. Prevence není jen mytí rukou, je to komplexní péče o nás samotné, zdravý životní styl, posilování imunity, pozitivní mysl, pohyb na čerstvém vzduchu a omezení stresu. Příroda také nabízí mnoho možností, stačí si vzít.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál